Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Domowe sposoby na łupież

Słuchaj artykułu

Łupież jest chorobą skóry głowy, która objawia się nadmiernym łuszczeniem naskórka. Dodatkowo towarzyszy temu mniej (w łupieżu zwykłym) lub bardziej nasilony łojotok (w łupieżu tłustym). Jest to choroba sezonowa, która najintensywniej objawia się zimą, natomiast latem jej symptomy są łagodniejsze. 

Domowe sposoby na łupież

Łupież może mieć kilka odmian. Do najczęściej spotykanych zaliczamy łupież suchy i łupież łojotokowy. Co ciekawe, łupież suchy może wraz z wiekiem przekształcić się w łupież tłusty i nawet utrzymywać się całe życie. Łupież ten w skrajnych przypadkach może doprowadzić do łysienia łojotokowego. Wraz z utratą włosów zmniejsza się nasilenie łojotoku oraz łupieżu.  


Preparaty na łupież
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Przyczyny łupieżu 

Na stopień nasilenia i ogólne występowanie łupieżu ma wpływ kilka czynników.

Do najczęściej spotykanych zaliczamy: 

  • zaburzenia hormonalne,  
  • czynniki genetyczne, 
  • niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy,  
  • nadmierne stosowanie żeli, lakierów, środków stylizujących,  
  • niedokładne spłukiwanie odżywek, masek i innych kosmetyków, 
  • suche powietrze, klimatyzacja,  
  • stres, 
  • ogólne osłabienie organizmu. 

Łupież jest uznawany przez wielu badaczy za zaburzenie, nie za chorobę. Fizjologicznie nasza skóra ulega codziennemu łuszczeniu się. W momencie, gdy proces ten zostaje zaburzony, np. dochodzi do jego nasilenia bądź dodatkowo pojawia się łojotok, powinniśmy podjąć kroki, które pozwolą wyeliminować to schorzenie. 

Jak pozbyć się łupieżu? 

Przede wszystkim powinniśmy zweryfikować składy kosmetyków, które stosujemy do mycia, odżywiania i stylizacji włosów. Dość często preparaty te mocno obciążają skórę głowy i prowadzą do jej przetłuszczenia, a także nadmiernego łuszczenia się. Poza tym wiele szamponów posiada w swym składzie silny spieniacz – SLS, który bardzo mocno wysusza skórę głowy.   Jeśli stosowane przez nas kosmetyki zawierają łagodne detergenty, zastanówmy się, czy na pewno są dobrze spłukiwane.  

Pamiętajmy, że spłukiwanie odżywek czy szamponów w twardej wodzie może być utrudnione.  

Dokładne wypłukiwanie resztek kosmetyków jest niezwykle ważne, gdyż preparaty te mocno obciążają skórę głowy. Skóra głowy często ulega mocnemu przesuszeniu, np. przez klimatyzację lub stosowanie suszarki. Niektóre źródła donoszą, że miejscowe stosowanie miodu poprawia kondycję skóry głowy, a także redukuje łuszczenie się – zmniejsza łupież, swędzenie, a nawet wypadanie włosów. Oprócz miodu dobrym środkiem nawilżającym skórę głowy, który może posłużyć jako baza do sporządzania domowych maseczek, jest oliwa z oliwek. Na Bliskim Wschodzie jest ona środkiem łagodzącym wiele schorzeń, w tym między innymi łupież. Poza oliwą z oliwek za tamtejsze etnokosmeceutyki w leczeniu łupieżu uznaje się olej sezamowy, wyciąg z lebiodki syryjskiej i wyciąg z cytryny.  

Naturalne wyciągi dzięki wielu korzystnym składnikom mogą działać wielokierunkowo. Dowiedziono, że preparaty z dodatkiem olejku z drzewa herbacianego przyczyniają się do redukcji łupieżu (działają hamująco na rozwój drożdżaka, bytującego fizjologicznie na skórze głowy). 

Domowe sposoby na łupież 

5-10 kropli olejku z drzewa herbacianego dodaj do porcji szamponu, a następnie wmasuj go w skórę głowy podczas mycia. Wymieszaj 5-10 kropli olejku z łyżką oliwy z oliwek i nanieś na skórę głowy na parę godzin przed myciem. 

Łupież jest powszechnym problemem dermatologicznym, dlatego też preparaty przeciwłupieżowe są dostępne w aptekach bez recepty. Do najskuteczniejszych i najczęściej wybieranych możemy zaliczyć siarkę, dziegieć, związki selenu oraz środki przeciwgrzybicze, w tym ketokonazol. Dopiero w momencie, gdy wymienione preparaty nie przynoszą poprawy, skonsultuj się z lekarzem dermatologiem. Oceni on stan skóry głowy i dobierze odpowiednią farmakoterapię. Pamiętaj, by nie bagatelizować łupieżu. Może on prowadzić do wyłysienia.  

Przeczytaj również:
Łupież łojotokowy – przyczyny, objawy, leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Al-Waili N.S., Therapeutic and prophylactic effects of crude honey on chronic seborrheic dermatitis and dandruff, 2001. 
  • Zaid A.N., Jaradat N.A., Eid A.M., Zabadi H.A., Alkaiyat A., Darwish S.A., Ethnopharmacological survey of home remedies used for treatment of hair and scalp and their methods of preparation in the West Bank-Palestine, 2017. 
  • Satchell A., Saurajen A., Bell C., Barnetson R., Treatment of dandruff with 5% tea tree oil shampoo, 2002. 
  1. 28 lutego 2022, 15:53
    Piggy

    W moim przypadku zadziałał szampon. Przy okazji postanowiłam zmienić swoją dietę, co też wpłynęło na moje ogólne samopoczucie 😉

    1. 1 marca 2023, 12:30
      Miska

      A no to super! I jak szybko ci zadziałało?

    2. 5 czerwca 2023, 12:16
      Babka

      Witam a co pani zastosowała za szampon ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę