Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
10

Korzeń kudzu – kiedy warto go stosować?

Słuchaj artykułu

Korzeń kudzu jest od lat wykorzystywany w tradycyjnej medycynie krajów azjatyckich w leczeniu przeziębień, biegunek czy bólów głowy. Wiele badań wskazuje także na możliwość wykorzystania tego surowca w leczeniu nałogów – alkoholizmu, palenia papierosów, a nawet uzależnienia od narkotyków. Co jeszcze warto wiedzieć o kudzu?

Korzeń kudzu – kiedy warto go stosować?

Kudzu – charakterystyka 

Kudzu, a właściwie opornik łatkowaty (łac. Pueraria lobata), jest rośliną pochodzącą z Azji Południowo-Wschodniej. Występuje również w Oceanii oraz Japonii, a także Ameryce Północnej. Jest wieloletnim pnączem z bardzo szybkim dziennym przyrostem pędów, charakterystycznymi owłosionymi zielonymi liśćmi i purpurowymi kwiatami. Surowiec zielarski stanowią wysuszone korzenie. W chińskiej medycynie ludowej korzeń kudzu jest wykorzystywany już od 2000 lat jako lek ziołowy w leczeniu gorączki, ostrej czerwonki, biegunki, cukrzycy i chorób układu krążenia.


Produkty zawierające kudzu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kudzu – skład 

Korzeń kudzu posiada związki bioaktywne, wśród których można wyróżnić trzy główne izoflawony – puerarynę, daidzynę i daidzeinę, a także genisteinę, formonetynę, onininę, biochaninę A. Zawartość tych składników w surowcu w zależności od pochodzenia waha się między 2 a 12%. Oprócz związków izoflawonoidowych w korzeniu kudzu stwierdzono zawartość: 

  • aglikonów,  
  • glikozydów flawonoidowych (apigenina, luteolina, kwercetyna, rutyna, hyperozyd),  
  • kwasów fenolowych,  
  • saponin,  
  • skrobi,  
  • składników mineralnych, takich jak wapń, magnez, żelazo, cynk
  • siedemnastu aminokwasów istotnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.  

Korzeń kudzu – właściwości i zastosowanie 

Korzeń kudzu może być wykorzystywany wspomagająco w walce z nałogiem alkoholowym. W badaniach na modelach zwierzęcych wykazano, że może on redukować spożycie alkoholu. Korzeń kudzu wykorzystuje się badaniach nad odwykowym leczeniem alkoholików.  

Jedno z badań klinicznych udowadnia, że podawanie wyciągu z korzenia kudzu w kapsułkach (500 mg przez 7 dni) skutkowało zmniejszeniem spożycia alkoholu o 40%.  

Przypuszcza się, że za właściwości redukujące spożycie alkoholu są odpowiedzialne izoflawony – pueraryna, daidzyna i daidzeina. Mechanizm ich działania polega prawdopodobnie na hamowaniu metabolizmu alkoholu, prowadząc do nagromadzenia się w organizmie kwasu octowego odpowiedzialnego między innymi za nudności i zaczerwienienie twarzy (objawy tzw. kaca). Podawanie korzenia kudzu przyczynia się również do wzrostu stężenia dopaminy i serotoniny w ośrodkowym układzie nerwowym, co również może pomóc w walce z nałogiem. Niektóre źródła zwracają uwagę na możliwość zastosowania kudzu w przypadku nałogowych palaczy – może on wspomagać rzucanie nałogu.  

Pueraryna – izoflawon występujący w kudzu wykazuje także działanie przeciwgorączkowe. Wpływa również na metabolizm glukozy, obniżając jej stężenie we krwi, co tłumaczy wykorzystanie kudzu w leczeniu cukrzycy.  

Korzeń kudzu może mieć również pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy. Niektóre badania doświadczalne wykazały, że może on wpływać na rozszerzenie naczyń wieńcowych oraz obniżać ciśnienie tętnicze krwi.  

Istnieją przesłanki, które sugerują, że korzeń kudzu może być wykorzystywany w celu zniesienia lub zmniejszenia intensywności bólów głowy, również migrenowych, za co ma odpowiadać poprawa przepływu krwi.  

Korzeń kudzu może również znaleźć zastosowanie u kobiet w okresie menopauzy. Może mieć wpływ na łagodzenie charakterystycznych dla tego okresu objawów, takich jak uderzenia gorąca. Działa również przeciwosteoporotycznie. 

Podsumowując, korzeń kudzu jest ciekawym surowcem dostępnym w aptekach czy zielarniach. Może być wykorzystywany w walce z nałogami. Może być również stosowany w innych chorobach, takich jak cukrzyca, choroby układu krążenia, menopauza czy migrenowe bóle głowy.  

Przeczytaj również:
Czy kocanka piaskowa ma właściwości zdrowotne?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  2. Mikołajczak P., Mrozikiewicz P., Mścisz A., Bobkiewicz-Kozłowska T., Mechanizmy przeciwalkoholowego działania wyciągu z korzenia Pueraria lobata (kudzu). Współczesne poglądy, “Herba Polonica” 2009, Vol. 55 no 2. 
  3. Niedworok J., Korzeń kudzu – nowe możliwości farmakoterapii choroby alkoholowej, Lek w Polsce, 1999. 
  4. Wong KH, Li GQ, Li KM, Razmovski-Naumovski V, Chan K, Kudzu root: traditional uses and potential medicinal benefits in diabetes and cardiovascular diseases, J Ethnopharmacol. 2011 Apr 12;134(3):584-607. 
  5. Penetar DM, Maclean RR, McNeil JF, Lukas SE., Kudzu extract treatment does not increase the intoxicating effects of acute alcohol in human volunteers, 
    Alcohol Clin Exp Res, 2011 Apr;35(4):726-34. 
  6. Benlhabib E, Baker JI, Keyler DE, Singh AK., Kudzu root extract suppresses voluntary alcohol intake and alcohol withdrawal symptoms in P rats receiving free access to water and alkohol, J Med Food Summer 2004;7(2):168-79. 
  1. 25 lutego 2023, 01:19
    Grazyna

    Bardzo ciekawy artykuł. Polecam przeczytać i zastosować kudzu

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę