Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Rak brodawki Vatera – objawy i leczenie

Słuchaj artykułu

Brodawka Vatera to wspólne ujście przewodu żółciowego wspólnego i przewodu trzustkowego (zwanego również przewodem Wirsunga) do światła dwunastnicy. Przez brodawkę przepływa mieszanina soku trzustkowego i żółci, płynów niezbędnych do trawienia tłuszczów i białek.

Rak brodawki Vatera – objawy i leczenie

Rak brodawki Vatera jest chorobą rzadką, stanowi zaledwie 2% wszystkich nowotworów przewodu pokarmowego. Występuje głównie u osób starszych, powyżej 60. roku życia, częściej u mężczyzn niż u kobiet. Mianem tym określa się niejednorodną grupę nowotworów złośliwych rozwijających się w okolicy brodawki. Brodawka Vatera znajduje się blisko zewnętrznych przewodów żółciowych, trzustki i dwunastnicy.  

Do czynników ryzyka choroby należą zespół Lynch oraz rodzinna polipowatość gruczolakowata.


Zdrowy układ pokarmowy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Objawy 

Ze względu na lokalizację, rak ten jest zwykle rozpoznawany w mniej zaawansowanym stadium niż większość pozostałych nowotworów przewodu pokarmowego. Zazwyczaj zamyka on światło brodawki, a tym samym uniemożliwia przepływ soku trzustkowego i żółci, prowadząc do ich zastoju.  

Konsekwencje zastoju żółci to:  

  • żółte zabarwienie skóry i twardówki gałek ocznych,  
  • świąd skóry,  
  • odbarwione stolce,  
  • biegunka,  
  • utrata masy ciała, 
  • utrata apetytu.  

Lekarz często jest w stanie wyczuć podczas badania palpacyjnego powiększenie wątroby i pęcherzyka żółciowego.

Inne rzadziej występujące objawy to krwawienie z przewodu pokarmowego (objawia się stolcami o czarnej barwie) oraz ból brzucha (np. w przebiegu zapalenia trzustki). Duże guzy mogą spowodować zamknięcie światła dwunastnicy, co objawia się ciężkimi wymiotami i nudnościami występującymi chwilę po spożyciu pokarmu. 

Leczenie 

Przez lokalizację zmian nowotworowych, choroba jest często rozpoznawana w mało zaawansowanym stadium umożliwiającym leczenie chirurgiczne. Niestety, również przez lokalizację zmian, postępowanie chirurgiczne jest bardzo obciążające dla pacjenta, gdyż usuwa się część trzustki, zewnętrznych dróg żółciowych, pęcherzyk żółciowy i dwunastnicę (operacja sposobem Whipple’a). 

Bardziej zaawansowane stadia choroby, w których nowotwór nacieka okoliczne narządy lub występują przerzuty do węzłów chłonnych czy narządów odległych, wymagają leczenia chemioterapią i radioterapią.

Przeczytaj również:
Rak żołądka – objawy i rokowania


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. https://www.uptodate.com/contents/ampullary-carcinoma-epidemiology-clinical-manifestations-diagnosis-and-staging?search=Ampullary%20carcinoma&source=search_result&selectedTitle=2~31&usage_type=default&display_rank=2  
  2. Pea A., Riva G., Bernasconi R. i in., Ampulla of Vater carcinoma: Molecular landscape and clinical implications. World J Gastrointest Oncol. 2018; 10(11): 370-380.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę