Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 22.04-05.05
X - Sale do -50%
X - Aurovitas UniGel Procto
X - Matura na maxa
X - Światowy Dzień Higieny Rąk
5

Gotu kola – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Słuchaj artykułu

Wąkrotka azjatycka (Centella asiatica L.), znana również pod nazwą gotu kola, jest rośliną charakterystyczną dla klimatu tropikalnego i subtropikalnego. Można spotkać ją w Indiach, Chinach, Malezji, Indonezji, na Madagaskarze, Sri Lance, w Australii, Afryce i Ameryce. Wąkrotka azjatycka rośnie w wilgotnych miejscach, często na brzegach zbiorników wodnych czy rzek. Lubi miejsca nasłonecznione. Jest rośliną wieloletnią należącą do rodziny baldaszkowatych. Surowcem farmaceutycznym jest ziele wąkroty azjatyckiej.

Gotu kola – właściwości, zastosowanie, skutki uboczne

Gotu kola – skład 

Do związków chemicznych charakterystycznych dla wąkrotki azjatyckiej należą głównie saponiny triterpenowe, między innymi: 

  • azjatykozyd, 
  • madekazozyd, 
  • kwas azjatykowy, 
  • kwas madekasowy. 

W surowcu znajdują się także: 

Należy zaznaczyć, że surowiec cechuje się niejednolitym składem, co jest zależne od miejsca występowania rośliny.  


Preparaty zawierające gotu kola
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Wąkrotka azjatycka – właściwości i zastosowanie 

Wąkrotka azjatycka była stosowana od wieków w medycynie ludowej. Jest również rośliną szeroko wykorzystywaną w Ajurwedzie. Wykorzystywano ją w przypadku problemów jelitowych, gorączki, problemów skórnych – egzemy, łuszczycy, a także w leczeniu żylaków. Jest często nazywana „rośliną długowieczności” – wierzono, że jej regularne stosowanie może opóźniać procesy starzenia organizmu. 

Wąkrotka azjatycka należy do adaptogenów, czyli substancji pochodzenia roślinnego wzmacniających organizm. Wpływa korzystnie na funkcjonowanie układu nerwowego, poprawia odporność organizmu na stres i zwiększa wytrzymałość psychofizyczną organizmu. Przyczynia się również do poprawy krążenia obwodowego i mózgowego, poprawiając pamięć i koncentrację. Wąkrotka azjatycka może pomóc w łagodzeniu objawów depresji. Gotu kola działa również tonizująco i immunostymulująco oraz obniża ciśnienie tętnicze krwi. Dodatkowo wpływa korzystnie na układ pokarmowy poprzez działanie spazmolityczne i usprawniające procesy trawienne.  

Surowiec wykazuje również korzystne działanie w przypadku problemów skórnych. Wąkrotka azjatycka wzmaga syntezę kolagenu i działa regenerująco na tkankę łączną skóry. Wspomaga gojenie się ran oraz ich bliznowacenie. Gotu kola jest często wykorzystywana w kosmetologii i dermatologii jako składnik preparatów przeciwstarzeniowych, poprawiających jędrność i elastyczność skóry oraz ograniczających powstawanie rozstępów i blizn.  

Badania sugerują również możliwość zastosowania wąkrotki azjatyckiej w przypadku nadmiernej ilości tkanki tłuszczowej. Zaobserwowano, że wyciągi z wąkrotki azjatyckiej wykazują działanie lipolityczne i mogą zapobiegać nadmiernemu gromadzeniu się tłuszczu w adipocytach (komórkach tłuszczowych). Dzięki tym właściwościom wąkrotka azjatycka może również znaleźć zastosowanie w kosmetykach antycellulitowych.  

Gotu kola charakteryzuje się również silnymi właściwościami przeciwutleniającymi i przeciwwolnorodnikowymi. Jej stosowanie wspomaga ochronę organizmu przed negatywnym działaniem wolnych rodników tlenowych. Centella asiatica  może również chronić komórki przed działaniem promieniowania UV, ograniczając proces fotostarzenia skóry.  

Gotu kola – działania niepożądane 

Wąktorka azjatycka zazwyczaj jest dobrze tolerowana i jest niewiele informacji na temat jej działań niepożądanych.  

Nie jest ona zalecana w przypadku kobiet w ciąży i karmiących piersią ze względu na brak badań prowadzonych na tej grupie. 

Podsumowując, wąkrotka azjatycka należy do egzotycznych roślin o wielokierunkowym, potwierdzonym działaniu na organizm człowieka. Jako adaptogen wpływa korzystnie na układ nerwowy i wspomaga adaptację organizmu do nowych warunków. Wpływa również pozytywnie na układ krążenia i przewód pokarmowy. Roślina ta może być również szeroko wykorzystywana w dermatologii i kosmetologii. Nie bez powodu nazywana jest rośliną długowieczności – wykazuje silne działanie przeciwutleniające i przeciwwolnorodnikowe. 

Przeczytaj również:
Adaptogeny – substancje przywracające równowagę organizmu
Zioła na pamięć i koncentrację


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Kashmira J. Gohil, Jagruti A. Patel,  Anuradha K. Gajjar, Pharmacological Review on Centella asiatica: A Potential Herbal Cure-all, Indian J Pharm Sci. 2010 Sep-Oct; 72(5): 546–556. 
  2. Kowalczyk B., Wąkrota azjatycka w lecznictwie i kosmetyce,  Panacea Nr 4 (33), 10-12, 2010 s. 14-15. 
  3. Król D., Wąkrota azjatycka (Centella asiatica  L) – właściwości lecznicze, Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 101-105. 
  4. Ratz-Łyko A., Arct J., Kosmetyczne i dermatologiczne właściwości Centella asiatica, Polish Journal of Cosmetology 2015, 18(1): 25-3. 
  5. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  6. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę