Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Niezbędnik majówkowy
X - Alergia 2024
X - Baby Week 22.04-05.05
X - Bądź Eco
X - Sale do -50%
7

Zapalenie migdałków – jak je leczyć?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Anny
Bardzo boli mnie gardło, mam chrypkę, gorączkę i katar. Ostatnim razem jak miałam takie objawy lekarz stwierdził zapalenie migdałków. Co stosować, żeby się tego pozbyć?

Zapalenie migdałków charakteryzuje się występowaniem stanu zapalnego, który obejmuje głównie tkankę limfatyczną gardła, w mniejszym stopniu dotyczy całego obszaru gardła, choć może współistnieć z ostrym zapaleniem gardła

Najczęstszą przyczyną jego występowania jest zakażenie wirusowe, które występuje u 70-80% dzieci i ponad 90% dorosłych.

Wirusowa postać zapalenia migdałków najczęściej spowodowana jest przez wirusy z rodziny rinowirusów i koronawirusów. Wywołuje ból gardła, bóle mięśni i stawów, złe samopoczucie, ból głowy, brak apetytu, czasem również gorączkę i owrzodzenia w jamie ustnej. Dodatkowo chory może skarżyć się na katar, suchy kaszel i chrypkę. Infekcja zwykle mija w ciągu tygodnia, a do jej łagodzenia można stosować paracetamol lub ibuprofen o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz preparaty stosowane miejscowo. Dla małych dzieci odpowiednie będą aerozole z chlorowodorkiem benzydaminy. Starsze dzieci (4-6 lat) i dorośli mogą stosować tabletki lub pastylki do ssania o działaniu antyseptycznym. Zastosowanie mają również preparaty do płukania zawierające diklofenak o działaniu przeciwzapalnym, przeciwobrzękowym i przeciwbólowym. Dodatkowo można stosować syropy o działaniu osłaniającym i zmniejszające podrażnienia z zawartością porostu islandzkiego, babki lancetowatej i prawoślazu. 

Bakteryjna postać u dzieci najczęściej jest spowodowana przez paciorkowca – Streptococcus pyogenes. Zakażenie spowodowane paciorkowcem charakteryzuje się nagłym początkiem, występowaniem silnego bólu gardła, któremu towarzyszy trudność w przełykaniu oraz gorączka powyżej 38°C. Obszar migdałków i gardła jest żywoczerwony i obrzęknięty. Węzły chłonne szyjne są powiększone i mogą być bolesne. Podczas infekcji nie występuje katar i kaszel. Szczególnie u dzieci objawy dodatkowo mogą obejmować nudności, ból brzucha oraz wymioty.  

Angina paciorkowcowa wymaga stosowania antybiotyku.  

W przypadku jej podejrzenia można wykonać szybki test antygenowy. Przeciwbólowo i przeciwgorączkowo również ma zastosowanie paracetamol lub ibuprofen, a wspomagające leczenie miejscowe jest podobne jak w przypadku zapalenia migdałków spowodowanego przez wirusy. 

W przypadku zapalenia migdałków należy skontaktować się z lekarzem, który na podstawie wywiadu i badania będzie mógł określić etiologię zakażenia oraz wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Jest to szczególnie ważne w przypadku anginy paciorkowcowej, która w rzadkich przypadkach prowadzi do powikłań, a do jej leczenia stosowana jest antybiotykoterapia.

Przeczytaj również:
Angina – jakie są jej objawy, przyczyny i jak ją leczyć?


Produkty na ból gardła
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę