Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
2

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Słuchaj artykułu

Rozstępy należą do najczęściej spotykanych zmian skórnych, które powstają, gdy dochodzi do zbyt intensywnego rozciągania skóry właściwej. Na skutek tego pękają włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność i wytrzymałość tkanki skórnej. Z problemem tym zmagają się dzieci i nastolatki (głównie dziewczęta), kobiety ciężarne (nawet do 90% z nich), a także osoby uprawiające sporty siłowe i rozbudowujące w szybkim tempie masę mięśniową. 

Rozstępy – jak się ich pozbyć?

Rozstępy – kiedy rozpocząć leczenie?

Powstawanie rozstępów przebiega w dwóch etapach. Początkowa faza, która może trwać od roku do dwóch lat, to tzw. faza zapalna. Na skórze pojawiają się wówczas podłużne, niedojrzałe, czerwono-fioletowe zmiany, którym towarzyszy stan zapalny. Jest to najlepszy czas, aby rozpocząć leczenie. 

W drugiej fazie – zanikowej – rozstępy zmieniają kolor na biało-perłowy, a ubytki w skórze stają się wklęsłe. Wszelkie zabiegi wykonywane w tej fazie stają się mniej efektywne, a czasami wręcz nie dają żadnego efektu. Ważne zatem, aby leczenie rozpocząć od razu, gdy rozstępy pojawią się na skórze.

Im dłużej będziemy zwlekać z leczeniem, tym będzie ono trudniejsze, a efekty słabsze. 

Rozstępy – możliwości leczenia 

Redukowanie rozstępów to proces wymagający systematyczności i cierpliwości. Leczenie zmian może trwać nawet do pół roku. Do wyboru jest wiele metod, które różnią się sposobem działania, inwazyjnością i skutecznością. 

Laseroterapia na rozstępy

Laser jest urządzeniem, które przenosi energię fali świetlnej w głąb tkanek, powodując miejscowy wzrost temperatury i mikrouszkodzenia włókien. Tkanka potraktowana laserem zostaje pobudzona do regeneracji i przebudowy swojej struktury.  

Dwoma głównymi typami laserów są: 

  • laser frakcyjny nieablacyjny – działa w obrębie skóry właściwej, nie uszkadzając naskórka. Zabiegi z jego wykorzystaniem są nieinwazyjne, stosunkowo bezpieczne i nie wymagają znieczulenia, jednak przekłada się to na efekty, które są mniej widoczne, a sam zabieg należy powtórzyć kilka razy; 
  • laser ablacyjny – działa znacznie silniej, lecz zabieg jest dosyć inwazyjny – wymaga podania znieczulenia miejscowego lub wziewnego. Powrót do zdrowia może trwać nawet przez kilka dni, podczas których stosuje się zimne okłady uśmierzające ból i maści regenerujące. Efekty widoczne są po ok. 4 tygodniach. Terapia z wykorzystaniem lasera ablacyjnego uchodzi za najskuteczniejszą z metod. 

Złuszczanie chemiczne na rozstępy

Aby zmobilizować tkankę w obrębie rozstępu do regeneracji, przeprowadza się również zabiegi złuszczające przy użyciu substancji chemicznych. Wnikają one w głąb skóry, rozluźniając połączenia komórkowe, poprawiając syntezę kolagenu i elastyny oraz zwiększając grubość naskórka. W ten sposób martwe komórki są zastępowane przez nowe, co przekłada się na rozjaśnienie i uelastycznienie rozstępów. Podczas zabiegów korzysta się z alfa- i beta-hydroksykwasów (kwas mlekowy, pirogronowy czy glikolowy), kwasu trójchlorooctowego TCA oraz gotowych mieszanek, np. roztworu Janssena czy kwasu retinowego, będącego pochodną witaminy A. Złuszczanie chemiczne jest uznawane za bezpieczne. Jedynie czasami może pojawić się ból i zaczerwienienie. Zabiegi powtarza się co tydzień lub dwa w seriach po kilka zabiegów. 

Mikrodermabrazja na rozstępy

Jest to metoda, która również polega na złuszczaniu naskórka i pobudzaniu regeneracji tkanek, jednak tutaj czynnikiem złuszczającym nie są kwasy, lecz materiały ścierne. Działają one na zasadzie mechanicznego peelingu. W tym celu najczęściej stosowane są drobinki korundu i diamentów. Dla bardzo wrażliwej skóry zaleca się oksydermabrazję, do której wykorzystuje się urządzenie wyrzucające w kierunku skóry strumień tlenu i soli fizjologicznej. Kompletna kuracja składa się z około 10-20 zabiegów, które należy wykonywać regularnie co tydzień/ dwa tygodnie. 

Mezoterapia na rozstępy

Ten rodzaj leczenia polega na wprowadzeniu w głąb skóry substancji czynnych, takich jak kwas hialuronowy, witaminy, aminokwasy, proteiny (kolagen, elastyna), ekstrakty roślinne czy koloidalna krzemionka. W klasycznej mezoterapii używa się igieł lub specjalnych pistoletów nakłuwających skórę, jednak dostępne są również metody bezigłowe, w których wykorzystuje się impulsy elektryczne pozwalające wnikać cząsteczkom aktywnym pomiędzy komórki skóry. W celu pozbycia się rozstępów wykonuje się kilka zabiegów w odstępach 1-2 tygodni, a następnie co miesiąc przeprowadza się zabiegi przypominające. 

Usuwanie rozstępów jest długotrwałym procesem, który wymaga kilku-, a czasem nawet kilkunastokrotnego powtarzania zabiegów. Wiąże się to z dużymi kosztami. Należy pamiętać, że wymierne efekty uzyskuje się głównie na świeżych bliznach, które nie przekształciły się w zmiany zanikowe. Dlatego też warto dbać o skórę i stosować profilaktykę przeciwrozstępową – kontrolować masę ciała i nie dopuszczać do nagłych skoków wagi, pamiętać o odpowiedniej podaży białek i krzemionki w diecie czy utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia skóry.


Produkty na rozstępy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Jastrzębska-Więsek M., Rychtyk J., Partyka A., Ludwikowska B., Wesołowska A., Współczesne możliwości terapii rozstępów, Farmacja Polska, 74(7). 
  • Surgiel-Gemza A., Gemza K., Zastosowanie lasera frakcyjnego ablacyjnego CO2 i frakcyjnych laserów nieablacyjnych pikosekundowych 1064 nm i 755 nm oraz mezoterapii igłowej w terapii łączonej w redukcji rozstępów i wiotkości skóry. Przypadek kliniczny, Aesth Cosmetol Med. 2021;10(5).  
  • Łątka I., Etiopatogeneza, obraz kliniczny oraz charakterystyka wybranych metod likwidacji rozstępów, Studenckie Zeszyty Naukowe, Kosmetologia nr 1 (1) / 2016, Wydawnictwo Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę