Opuchnięte kostki. Jak sobie z nimi radzić?
Opuchnięte kostki to problem, który dotyczy osób w różnym wieku. Zależnie od przyczyny i stopnia nasilenia opuchliznę można złagodzić domowymi sposobami, czasami jednak konieczna jest konsultacja lekarska i wdrożenie specjalistycznego leczenia. Co wpływa na powstawanie obrzęków kostek? Jak sobie z tym radzić?
Przyczyny powstawania obrzęków
Zaburzenia w obrębie układu limfatycznego utrudniają transport limfy. W efekcie w przestrzeni międzykomórkowej gromadzi się płyn. W ten sposób powstają obrzęki, nazywane potocznie opuchlizną. Obrzęki mogą być również objawem poważniejszych schorzeń, świadczyć o ich zaostrzeniu lub nieprzewidywanym dotąd przebiegu. Obrzęki mogą wskazywać na występowanie chorób ze strony układu krwionośnego, infekcji, zwłóknień czy urazów, a nawet chorób nowotworowych.
Do najczęstszych przyczyn powstawania obrzęków kostek zaliczamy:
- długotrwałe stanie lub siedzenie (zwłaszcza w jednej pozycji),
- uszkodzenie układu krwionośnego,
- zwiększona przepuszczalność naczyń włosowatych,
- dysfunkcje ze strony układu chłonnego,
- spadek ciśnienia onkotycznego,
- choroby serca,
- choroby nerek,
- niewydolność wątroby,
- choroby tarczycy,
- nadmierne złogi tkanki tłuszczowej,
- obniżone wydalanie sodu z organizmu z moczem,
- stosowanie niektórych leków.
Obrzęki, które mają swoje podłoże na tle naczyniowym, mogą wynikać z niewydolności zastawek żylnych lub ich niedorozwoju. Kolejną przyczyną może być zakrzepica żył głębokich. Oprócz obrzęku, który obejmuje nie tylko kostkę, ale i staw kolanowy oraz stopę, mogą występować żylaki, owrzodzenia i przebarwienia skóry. Przy współistniejącej chorobie nerek dochodzi do nadmiernego wydalania białka z moczem, a w konsekwencji do powstawania obrzęków.
Domowe sposoby na obrzęki nóg
- Mocz nogi w zimnej wodzie i stosuj zimne okłady.
- Polewaj nogi na przemian zimną i ciepłą wodą pod prysznicem. Pod wpływem różnych temperatur naczynia żylne będą „zmuszone” do rozszerzania się i zwężania. W efekcie wpłynie to na wzmocnienie naczyń i polepszenie krążenia krwi.
- W ciągu dnia połóż się z uniesionymi nogami, by kostki znajdowały się co najmniej na wysokości bioder.
- Jeśli spędzasz dużo czasu w pozycji siedzącej, co jakiś czas wstań, rozruszaj się i zmień pozycję.
- Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu i ogranicz sól w diecie.
- Zadbaj o aktywność fizyczną. Regularny ruch prowadzi do polepszenia przepływu krwi i kondycji naczyń żylnych.
- Noś pończochy, podkolanówki lub rajstopy o konkretnym stopniu ucisku, które poprawiają krążenie.
Jeśli domowe sposoby na obrzęki nóg zawodzą, wypróbuj rozwiązania dostępne w aptece. Zastosuj żel chłodzący albo preparat z heparyną, arniką górską lub kasztanowcem. Pozytywny wpływ na krążenie żylne i szczelność naczyń krwionośnych mają też doustne preparaty z diosminą i ruszczykiem. Preparaty na bazie żywokostu zniwelują natomiast powstałą opuchliznę, przynosząc Ci ukojenie. Jeśli opuchliźnie towarzyszy ból, możesz zastosować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Obrzęk kostek wystąpił u Ciebie w trakcie stosowania leków hormonalnych, na nadciśnienie, przeciwdepresyjnych lub glikokortykosteroidów? Skonsultuj się z lekarzem, aby ustalić, czy opuchlizna jest związana z farmakoterapią, czy też ma inne podłoże.
Aby lekarz mógł postawić trafną diagnozę, poinformuj go o czasie trwania obrzęku, ewentualnych dolegliwościach bólowych oraz chorobach współistniejących i zażywanych lekach (na receptę, bez recepty i suplementach diety).
Przeczytaj również:
Obrzęki – co może być ich przyczyną?
- https://www.mp.pl/pacjent/objawy/175407,obrzek.
- Rymarz E., Mieczkowska J., Łopatyński J., Obrzęki kończyn dolnych – etiopatogeneza, rodzaje, diagnostyka, Medycyna Ogólna, 2007, 13 (XLII), 3.
- Fiodorenko-Dumas Ż., Paprocka-Borowicz M., Dumas I., Kołcz-Trzęsicka A., Jakość życia i stan zdrowia u pacjentów z obrzękiem kończyn dolnych, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2012, Tom 18, Nr 3, 247-251.
- https://centrumpodologiczne.pl/app/uploads/2018/01/System-limfatyczny-i-obrz%C4%99ki-st%C3%B3p-i-n%C3%B3g.pdf.