Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Zielona biegunka. Co oznacza u dzieci i dorosłych?

Słuchaj artykułu

Zmieniony kolor stolca jest często powodem do niepokoju o zdrowie własne lub dziecka. Na jakie choroby może wskazywać zielona biegunka? Czy przyczyny różnią się w zależności od wieku? Czy zawsze trzeba ją diagnozować?

Zielona biegunka. Co oznacza u dzieci i dorosłych?

Co oznacza zielona biegunka?

Stolec powstaje głównie z wody, niestrawionych resztek pokarmowych, licznych bakterii, kwasów żółciowych i elektrolitów. Luźna konsystencja stolca oraz wypróżnienie trzy razy na dobę i częściej oznacza biegunkę. W zależności od czasu jej trwania i jej charakterystyki (wygląd, zabarwienie, obecność domieszek patologicznych) można zawęzić grupę podejrzanych przyczyn. Zieloną barwę dają kwasy żółciowe wydalane przez wątrobę, które w wyniku przyspieszonego pasażu nie zostają poddane wszystkim przemianom pod wpływem flory bakteryjnej przewodu pokarmowego. Zielonkawe zabarwienie może mieć także ropa będąca domieszką stolca. Wpływ na barwę mają również spożyte pokarmy.  

Przyczyny zielonej biegunki

Gdy biegunce towarzyszy gorączka, a w stolcu znajdują się patologiczne domieszki takie jak krew czy śluz, prawdopodobną przyczyną jest infekcja. Obecność ropy sugeruje, że to bakterie są chorobotwórczym patogenem wywołującym infekcję jelitową. 

Przyspieszony pasaż jelitowy, objawem którego jest zielona biegunka, może wynikać właśnie z infekcji lub też z przyjmowania leków, przede wszystkim tych przeczyszczających. Szybsza perystaltyka jelit może mieć również przyczynę związaną z trybem życia i stosowaniem diety bogatoresztkowej. Nie stanowi powodu do niepokoju, jeśli po krótkim czasie ustąpi i nie towarzyszą jej inne objawy zdrowotne.  

Zjedzenie pokarmu o mocnym zielonym pigmencie może spowodować, że stolec zabarwi się na zielono. Dodatkowo, w diagnostyce należy wziąć pod uwagę ewentualne alergie i przyjmowane leki i suplementy. Po przebyciu antybiotykoterapii zmiana w mikroflorze jelitowej także może dać czasową zmianę koloru stolca.  

Zielona biegunka u dorosłych 

Przyczyny zielonej biegunki u dorosłych i u dzieci są podobne. W populacji osób dorosłych częściej jednak będzie się podejrzewać krótkotrwałe przyspieszenie perystaltyki, jeśli nie występują symptomy chorobowe. Bardziej powszechna w tej grupie jest także przyczyna oddziaływania leków na przewód pokarmowy. Gdy pacjent przyjmuje preparaty żelaza doustnie, stolec będzie ciemniejszy, a nawet czarny, ale może być właśnie zielonkawy. 

Zielona biegunka u dzieci 

Na ostrą biegunkę infekcyjną choruje większość dzieci do 3. roku życia. Zmieniony stolec u małego dziecka może świadczyć o chorobie infekcyjnej. Za zakażenie bakteryjne, na które może wskazywać zielonkawa ropa najczęściej odpowiedzialne są Salmonella i Campylobacter. Częściej u dzieci niż u dorosłych powinno się myśleć również o alergiach i nietolerancjach pokarmowych. Stolec może się krótkotrwale zabarwić na zielono, kiedy dziecko ma wprowadzane nowe pokarmy do diety.  

Obecność krwi w stolcu i objawy towarzyszące, takie jak gorączka, wymioty czy silny ból brzucha wymagają porady lekarskiej.  

Zielona biegunka u niemowląt 

Niemowlę karmione wyłącznie mlekiem modyfikowanym może oddawać zielonkawe, luźne stolce, co nie powinno stanowić powodu do niepokoju. Wynika to z obecności żelaza wzbogacającego mieszankę. Zielony stolec, często z domieszką śluzu z jednoczesnym wydaleniem gazów jelitowych może też być objawem kolki niemowlęcej. Zmieniony kolor stolca jako jedyny objaw nie wskazuje jednak na tę przyczynę. W przebiegu kolki niemowlęcej obserwuje się podkurczanie nóżek, czasami ich chwilowe zesztywnienie, rozdęcie brzucha. Po oddaniu gazów dziecko chwilowo się uspokaja.  

Jak leczyć zieloną biegunkę? 

Zielona biegunka to objaw, a nie choroba sama w sobie. Dlatego przede wszystkim trzeba znaleźć przyczynę zmiany koloru stolca, aby leczenie było skuteczne. W tym celu konieczna jest wizyta u lekarza, który po badaniu i zebraniu dokładnego wywiadu zawęzi grupę prawdopodobnych przyczyn.  

Przy biegunce zawsze powinno się podejmować działania zapobiegające odwodnieniu. Do nich należy przede wszystkim przyjmowanie dużej ilości płynów z dodatkiem elektrolitów.


Elektrolity
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Odwodnienie jest szczególnie niebezpieczne dla niemowląt z uwagi na dużą utratę wody w stosunku do ich masy ciała. Przy biegunce warto również sięgnąć po probiotyki. Badania naukowe dowodzą, że probiotyki zawierające szczepy Lactobacillus GG i Saccharomyces bulardi skracają biegunkę, jeśli jest ona wywołana przez czynniki infekcyjne. 

W walce z kolką niemowlęcą jako przyczyną zielonego stolca, zalecana jest dieta o zmniejszonej alergenności. Jeśli dziecko jest karmione mlekiem matki, kobieta powinna wykluczyć ze spożywanych przez nią produktów spożywczych te, które uważane są za alergizujące. Gdy przyczyną okazują się być zielone produkty spożywcze, wyeliminowanie ich z diety rozwiąże problem w ciągu 2 dni. 

Zaobserwowanie zielonej biegunki powinno skłonić do zastanowienia, czy nie towarzyszą jej jakiekolwiek inne dolegliwości. Zielony stolec jako pojedynczy symptom zwykle nie oznacza powodu do niepokoju. Jeśli jednak obecne są dodatkowe objawy, najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Przeczytaj również:
Biegunka z krwią. Co oznacza?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/168454,stezenie-elektrolitow-w-kale-i-osmolalnosc-kalu 
  2. Rybak A., Wytyczne postępowania w ostrej biegunce u dzieci – nowości i zmiany, Standardy Medyczne/Pediatria, 2008, t. 5, s. 275-284. 
  3. Rurarz A., Ratajczak K., Feleszko W., Infantile colic, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 2016, s. 413-418. 
  4. Gajewski P., Szczeklik A., Interna Szczeklika, Podręcznik chorób wewnętrznych, Medycyna Praktyczna, Kraków 2016. 
  5. https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50658,stolec-zmieniony-wyglad
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę