Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
4

Badania profilaktyczne dla wegan i wegetarian. Które wykonać?

Słuchaj artykułu

Pobranie krwi często może uratować życie. Badanie się nawet wtedy, gdy nic nam nie dolega, pozwala na wczesne wykrycie zaburzeń i szybkie podjęcie leczenia. Sprawdź, które z badań wykonać, gdy jesteś na diecie bezmięsnej.

Badania profilaktyczne dla wegan i wegetarian. Które wykonać?

Istnieje szereg podstawowych badań profilaktycznych, które każdy z nas powinien wykonywać raz do roku. W niektórych przypadkach częstotliwość czy zakres takich badań może się różnić ze względu na czynniki mające wpływ na wyniki.

Do takich czynników zaliczamy m.in.:

  • wiek,
  • płeć,
  • zażywane leki,
  • sposób odżywiania,
  • aktywność fizyczną.

W tym artykule skupię się na badaniach, o które warto uzupełnić swoją listę w przypadku diety roślinnej. 

Podstawowe badania profilaktyczne 

Niezależnie od rodzaju diety, warto regularnie wykonywać podstawowe badania.

Zaliczamy do nich: 

  • morfologię, 
  • badanie OB, 
  • glukozę i insulinę na czczo, 
  • pełny lipidogram, 
  • próby wątrobowe, 
  • kreatyninę, 
  • TSH, 
  • badanie ogólne moczu. 

Poza badaniami krwi i moczu do badań profilaktycznych istotne są: pomiar ciśnienia tętniczego, wizyta u stomatologa, sprawdzanie znamion u dermatologa, cytologia i USG piersi u kobiet oraz badanie PSA u mężczyzn. 

Dodatkowe badania profilaktyczne dla wegan i wegetarian 

Odpowiednio skomponowana dieta roślinna dostarcza wszystkich niezbędnych składników. Warto jednak regularnie monitorować kilka dodatkowych parametrów, przede wszystkim całkowite stężenie witaminy B12. Znajduje się ona wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, dlatego ryzyko niedoboru jest uzależnione od tego, jak mocno restrykcyjna jest nasza dieta roślinna. Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, koniecznie suplementuj witaminę B12. Stosowanie produktów wzbogacanych o tę witaminę nie jest wystarczające do pokrycia całkowitego zapotrzebowania. Warto przemyśleć suplementację także w przypadku diety wegetariańskiej.

Parametry, które pozwolą rzetelnie ocenić poziom witaminy B12, to homocysteina i kwas metylomalonowy. Wahania w tych parametrach mogą świadczyć o nieodpowiednim poziomie witaminy B12. 


Witamina B12
Zakupy z doradcą Gemini

Na diecie roślinnej warto uzupełnić badania profilaktyczne o całkowite stężenie żelaza. Mimo że spożycie żelaza z dietą wegańską może być równe lub większe w porównaniu do diety tradycyjnej, weź pod uwagę jego przyswajalność.

Produkty roślinne są źródłem żelaza niehemowego, które jest przyswajane znacznie gorzej niż żelazo hemowe obecne w produktach zwierzęcych. Można temu przeciwdziałać, stosując w diecie strategie poprawiające wchłanianie żelaza. Nie zmienia to jednak faktu, że zarówno poziom żelaza, jak i ferrytyny (wskaźnika zapasów żelaza w organizmie) we krwi jest niższy u osób na diecie roślinnej niż u osób stosujących tradycyjny model żywienia. 

Oznaczenie poziomu wapnia i witaminy D nie znajduje się na liście obowiązkowych badań dla wegan i wegetarian, ale warto je rozważyć. W naszej szerokości geograficznej jesteśmy narażeni na niedobory tej witaminy, dlatego też jej suplementacja jest zalecana przez cały rok. 


Najbogatszym źródłem wapnia, głównego składnika budulcowego kości i zębów, jest mleko i jego przetwory. Wśród źródeł wegańskich możemy wymienić nasiona, pestki, orzechy i produkty zbożowe. Choć ryzyko wystąpienia niedoborów wapnia jest mniejsze niż w przypadku żelaza czy witaminy B12, to nie zaszkodzi sprawdzić poziom tego składnika. Dotyczy to zwłaszcza wegan, którzy nie spożywają mleka i jego przetworów.  


Czytaj również:
Co suplementować na diecie wegańskiej?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Kibil I., Wege. Dieta roślinna w praktyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2019.
  • Ostrowska L., Orywal K., Stefańska E., Diagnostyka laboratoryjna w dietetyce, PZWL Wydawnictwo Lekarskie 2018.
  • Ciesielska M., Bez liczenia i ważenia, 2021.
  • Sakkas H., Bozidis P., Touzios C., Kolios D., Athanasiou G., Athanasopoulou E., Gerou I., Gartzonika C., Nutritional Status and the Influence of the Vegan Diet on the Gut Microbiota and Human Health, Medicina (Kaunas), 2020.
  • https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-wegetarianska-i-weganska-gdzie-szukac-skladnikow-niedoborowych/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę