Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
7

Chinina. Czy picie toniku jest niezdrowe?

Słuchaj artykułu

Chinina pierwotnie wykorzystywana była do leczenia objawów malarii. Obecnie dodawana jest do słodzonych napojów gazowanych. Toniki dostępne są na półkach sklepów spożywczych i stanowią częsty dodatek do mieszanek alkoholowych. Czy spożywanie toniku jest zdrowe?

Chinina. Czy picie toniku jest niezdrowe?

Chinina – co to takiego? 

Chinina to substancja chemiczna pozyskiwana naturalnie z kory chinowca czerwonosocznego, drzewa uprawianego w Azji Południowo-Wschodniej oraz Ameryce Południowej i Środkowej. Chinina była jako pierwsza wykorzystywana w leczeniu objawów malarii. Kora chinowca podawana w czasie choroby znosiła objawy trzeciaczki (malarii wywołanej przez Plasmodium vivax) i czwartaczki (wywołanej przez Plasmodium malariae). Obecnie chinina jest bardzo rzadko wykorzystywana w lecznictwie (wchodzi w skład mieszanek pobudzających łaknienie ze względu na gorzki charakter alkaloidów). Ze względu na działania niepożądane (niebezpieczne zaburzenia neurotoksyczne wzroku i słuchu) została wyparta przez chlorochinę, syntetyczną pochodną chininy. Chlorochina wykazuje małą toksyczność dla ludzi, dlatego jest stosowana w leczeniu malarii, pełzakowicy, tocznia rumieniowatego i reumatoidalnego zapalenia stawów

W jakich produktach znajduje się chinina? 

Niemal całkowite wyparcie chininy z lecznictwa nie oznacza, że zrezygnowano z jej używania. Jako mocno gorzki alkaloid, dodawana jest do napojów gazowanych w celu uzyskania specyficznego smaku (jest aromatem). Posłodzony, gazowany napój z zawartością chininy nazywany jest tonikiem. Stanowi częsty dodatek do mieszanek alkoholowych, ale spożywany jest też solo. Chinina w połączeniu z kofeiną znajduje również zastosowanie w przemyśle kosmetycznym. Jest stosowana w kosmetykach do włosów, ponieważ wykazuje działanie pobudzające je do wzrostu.


Zdrowe soki i syropy
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Chinina – kto nie może pić toniku? 

Toniku zawierającego chininę nie mogą pić kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci. Osoby wykonujące zawody wymagające sprawnych reakcji, refleksu i dobrego wzroku również powinny zrezygnować ze spożywania toniku. Wiąże się to z ewentualnym niekorzystnym działaniem chininy na układ nerwowy (w tym na zmysł wzroku i słuchu). 

Ponadto toniku powinny unikać osoby z: 

  • nadwrażliwością nerek, 
  • wadami wzroku lub słuchu, 
  • padaczką, 
  • niewydolnością wątroby lub nerek. 

Chinina – dawka toksyczna 

Maksymalna ilość chlorowodorku chininy obecnej w napojach opartych na wodzie zgodnie z prawem może wynosić 7,5 mg na 100 ml roztworu.  

Toksyczna, śmiertelna dla ludzi dawka chininy to 10-15 g substancji. 

Nadmierne spożywanie toniku może prowadzić do: 

  • zawrotów głowy, 
  • alergii skórnej, 
  • oczopląsu, 
  • spowolnienia akcji serca, 
  • pogorszenia słuchu lub jego utraty, 
  • mdłości, 
  • zaburzeń pracy wątroby. 

Przeczytaj również:
Jakie choroby przenoszą komary?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  2. Kohlmunzer S., Farmakognozja, podręcznik dla studentów farmacji, PZWL, 1998. 
  3. Czajkowska A., Bartodziejska B., Gajewska M., Ocena zawartości chlorowodorku chininy w napojach bezalkoholowych typu tonik, Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego, Oddział Chłodnictwa i Jakości Żywności, Zakład Jakości Żywności, Łódź. 
  4. http://www.farmakognozjaonline.pl/alkaloid/index.php?alka=chinid 
  1. 16 stycznia 2023, 09:15
    Marta

    Artykuł porusza ciekawy i ważny temat. W sposób interesujący, wyczerpujący i przystępny przedstawia informacje dotyczące chininy i toniku.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę