Cholesterol nie-HDL. Co to jest? Badanie, wyniki, normy
Powszechnie wiadomo, że tym „złym cholesterolem” jest LDL. Najnowsze badania wskazują, że pozostałe frakcje cholesterolu znajdujące się w osoczu krwi są także istotnym czynnikiem sprzyjającym powstawaniu miażdżycy oraz zaburzeń z tym związanych. Stąd zalecenia, aby poszerzyć badania profilu lipidowego o cholesterol nie-HDL. Dlaczego ten wskaźnik jest aż tak ważny?
Cholesterol nie-HDL – co to jest?
Cholesterol we krwi występuje w postaci lipoprotein. Oprócz najbardziej znanych ich form – LDL i HDL, we krwi znajdują się VLDL, IDL, chylomikrony, remnanty oraz lipoproteina A. Okazuje się, że sam pomiar poziomu LDL jako wskaźnika aterogennego (miażdżycowego) jest niewystarczający. Cholesterol nie-HDL określa więc wszystkie postacie cholesterolu poza HDL, czyli wszystkie lipoproteiny aterogenne biorące udział w procesie miażdżycowym, mogące odkładać się w blaszce miażdżycowej.
Parametr ten wylicza się jako różnicę pomiędzy stężeniem cholesterolu całkowitego (TC) i HDL. Według badań jest on ważnym wskaźnikiem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, zwłaszcza u osób, których poziom LDL jest w normie, a mimo to mogą być zagrożone. Jest to także bardzo ważny parametr w przypadku osób z podwyższonym stężeniem trójglicerydów, gdzie trudno jest zmierzyć poziom cholesterolu LDL.
Przyczyny wysokiego lub zbyt niskiego cholesterolu nie-HDL – jakie są?
W związku z tym, że nie-HDL jest parametrem wyliczeniowym, jego wartość uzależniona jest od poziomu cholesterolu całkowitego oraz HDL. Tak więc, im wyższe stężenie cholesterolu całkowitego a niższe HDL, tym wyższy będzie wskaźnik nie-HDL. Odwrotnie w przypadku niskiego poziomu nie-HDL, stąd też przyczyny będą podobne, jak w przypadku cholesterolu całkowitego.
Poza uwarunkowaniem genetycznym, może to wynikać z występowania schorzeń takich jak:
- niedoczynność tarczycy,
- łuszczyca,
- choroby wątroby przebiegające z cholestazą,
- zespół nerczycowy i niewydolności nerek,
- choroba alkoholowa,
- niewłaściwa dieta.
Przyczyną zbyt niskiego nie-HDL mogą być niektóre choroby (nadczynność tarczycy, marskość wątroby), ale i niedożywienie, głodówka czy anemia.
Objawy niskiego i wysokiego cholesterolu nie-HDL – jakie mogą być?
Wysoki poziom lipoprotein aterogennych przez długi czas nie daje żadnych objawów. Zazwyczaj pierwsze niepokojące sygnały pojawiają się w momencie, gdy miażdżyca jest zaawansowana i pojawiają się schorzenia układu sercowo-naczyniowego.
Ból i dyskomfort nóg, skurcze łydek (szczególnie w nocy), błyszcząca i naciągnięta skóra na stopach, guzki pojawiające się na ścięgnach nadgarstków lub ścięgnach Achillesa, mogą świadczyć o zbyt wysokim poziomie cholesterolu we krwi.
Objawy niskiego poziomu „złych lipoprotein” są niestandardowe. Stan ten może być powiązany z depresją, agresywnym i gwałtownym zachowaniem, a także ogólnym osłabieniem czy nadmierną podatnością na infekcje.
Cholesterol nie-HDL – kiedy trzeba go zmierzyć?
Oznaczenie poziomu cholesterolu nie-HDL jest wskazane przy wykonywaniu każdego lipidogramu. W szczególności u osób z wysokim i bardzo wysokim ryzykiem chorób sercowo-naczyniowych i podwyższonym parametrem LDL oraz z wysoką hipertrójglicerydemią. Badanie to wykonuje się także w celu monitorowania efektów leczenia hiperlipidemii.
U osób dorosłych bez czynników ryzyka oraz u dzieci między 9. a 11. rokiem życia, a następnie u młodzieży między 17. a 21. rokiem życia, zalecane jest wykonywanie badania co 3-5 lat.
Poziom cholesterolu nie-HDL – jak przebiega badanie?
Badanie wykonuje się najczęściej z krwi pobranej z żyły łokciowej, ewentualnie z opuszki palca. Z reguły krew powinna być pobrana na czczo, 10-12 godzin po ostatnim posiłku. Przed badaniem dopuszcza się jedynie picie wody. Czasami lekarz może zlecić wykonanie badania po posiłku.
Poziom cholesterolu nie-HDL jest wskaźnikiem wyliczanym z oznaczeń stężeń cholesterolu całkowitego oraz HDL. Badanie to należy więc wykonywać u osób relatywnie zdrowych, ponieważ infekcje, urazy czy zawał serca powodują zaburzenie wyników. Zmienione wyniki obserwuje się także u kobiet w ciąży. Aby wyniki nie były zafałszowane, należy wykonać je w odstępie około 6 tygodni po chorobie lub porodzie.
Norma cholesterolu nie-HDL – jaka jest?
Normy na poziom cholesterolu nie-HDL uzależnione są od czynników ryzyka chorób układu krążenia oraz ogólnego stanu zdrowia.
Wynoszą one:
- dla osób zdrowych i nie obciążonych rodzinną dyslipidemią (osoby o niskim ryzyku choroby niedokrwiennej serca): <145 mg/dl (3,8 mmol/l);
- dla osób obciążonych jednym poważnym czynnikiem ryzyka (cukrzyca 1 lub 2 typu bez dodatkowego uszkodzenia narządów, ciężkie nadciśnienie tętnicze, rodzinna dyslipidemia, umiarkowane stadium przewlekłej niewydolności nerek, duże ryzyko zgonu z powodu choroby sercowo-naczyniowej wg pol-SCORE): <130 mg/dl (3,3 mmol/l);
- dla osób z rozpoznaną chorobą sercowo-naczyniową, cukrzycą 1 lub 2 typu z przynajmniej jednym czynnikiem ryzyka lub uszkodzeniem narządowym (np. mikroalbuminuria), ciężką przewlekłą chorobą nerek, bardzo dużym ryzykiem z powodu choroby sercowo naczyniowej wg pol-SCORE: <100 mg/dl (2,6 mmol/l).
Interpretacja wyników badania cholesterolu nie-HDL
Interpretacja wyników badania opiera się na podstawie ogólnego stanu zdrowia i przynależności do poszczególnych grup ryzyka sercowo-naczyniowego. Czynniki, które są brane pod uwagę przy analizie wyników to:
- wiek powyżej 40 lat u mężczyzn i 50 lat u kobiet,
- cukrzyca,
- nadciśnienie tętnicze,
- palenie papierosów,
- rodzinne obciążenie chorobami sercowo-naczyniowymi,
- niski poziom cholesterolu HDL.
Poziom nie-HDL powinien być wyższy o 30 mg/dl od cholesterolu LDL.
Obniżony cholesterol nie-HDL – o czym może świadczyć?
Obniżony poziom nie-HDL może wystąpić w czasie infekcji, sepsy, przy zawale serca, w przypadku nadczynności tarczycy, zaawansowanej marskości wątroby czy innych ciężkich uszkodzeniach miąższu wątroby. Poza tym ulega on obniżeniu w przypadku niedożywienia.
Podwyższony cholesterol nie-HDL – co to oznacza?
Przekroczony poziom cholesterolu nie-HDL w określonej grupie ryzyka wskazuje na zwiększone ryzyko rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego. Czynnikiem zaburzającym oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego i frakcji HDL jest ciąża – wyniki parametru nie-HDL będą fałszywie podwyższone. Ich normalizacja nastąpi po ok. 6 tygodniach po porodzie.
Schorzenia będące przyczyną podwyższenia tego parametru to:
- hipercholesterolemia rodzinna i wielogenowa,
- niedoczynność tarczycy,
- zespół nerczycowy,
- przewlekła niewydolność nerek,
- choroby wątroby przebiegające z cholestazą,
- niektóre leki (np. glikokortykosteroidy),
- leki stosowane w leczeniu zakażenia wirusem HIV.
Jak można obniżyć cholesterol nie-HDL?
Wynik cholesterolu nie-HDL uzależniony jest od poziomu cholesterolu całkowitego (TC) oraz HDL. W celu obniżenia tego parametru należy przede wszystkim dążyć do obniżenia stężenia TC. Poza czynnikiem genetycznym oraz niektórymi schorzeniami, na które nie mamy wpływu, a które są przyczyną występowania dyslipidemii, możemy modyfikować ten parametr, zmieniając styl życia.
Istnieje pięć czynników, które w znaczący sposób mogą zredukować zbyt wysoki poziom cholesterolu całkowitego. Są to: zbilansowana dieta, regularna aktywność fizyczna, prawidłowa waga ciała, rzucenie palenia oraz redukcja stresu.
Czy i jak można podwyższyć cholesterol nie-HDL?
Zbyt niski poziom cholesterolu nie-HDL też nie jest wskazany i może być objawem niektórych chorób czy niedożywienia. Istotnym czynnikiem normującym ten wskaźnik będzie więc regularne spożywanie zróżnicowanych posiłków oraz systematyczna aktywność fizyczna.
Dieta na cholesterol nie-HDL – co jeść?
Dieta na cholesterol nie-HDL to nic innego jak dieta antycholesterolowa. Posiłki powinny dostarczać odpowiedniej ilości dobrej jakości makroskładników. Polecane tłuszcze to przede wszystkim te roślinne lub pochodzące od ryb (jedno- i wielonienasycone). Należy unikać „bomb cholesterolowych”: żywności typu fast food, masła, margaryny, słodyczy, przetworzonego mięsa itp. Należy ograniczyć spożywanie smażonych produktów na korzyść gotowania, pieczenia i duszenia.
Odpowiednia dieta powinna opierać się na dużej ilości warzyw oraz owoców o dużej zawartości witamin C i E a produkty pochodzenia zwierzęcego powinny mieć niską zawartość tłuszczu.
Przeczytaj również:
Dieta na cholesterol i nadciśnienie. Zasady i przepisy
Źródła:
- Wytyczne PTL/KLRwP/PTK postepowania w zaburzeniach lipidowych dla lekarzy rodzinnych.
- Czy nie-HDL cholesterol lepiej niż cholesterol frakcji LDL odzwierciedla ryzyko sercowo-naczyniowe? G. Sygitowicz, K. J. Filipiak, D. Sitkiewicz.
- The importance of non–HDL cholesterol reporting in lipid management – M. J. Blaha, R.S. Blumenthal, E.A. Brinton, T.A. Jacobson.
Proszę o poradę, gdyż nie mogę wyszukać w internecie, wyniku który odebrałam i wogole nie wiem o co chodzi, czy mam się niepokoić? Czy poprostu dobry jest, wynik cholesterolu, Nie- HDL mam 70mg/dl, Cholesterol LDL(wyliczany) (K03) 49 mg/dl. Poproszę o wiadomość, dziękuje
Dzień dobry. Według danych referencyjnych Pani wyniki cholesterolu nie-HDL oraz LDL są w normie. W przypadku dalszych pytań może się Pani skonsultować ze swoim lekarzem rodzinnym.
Czytam o tych normach nie-HDL, patrzę na znacznik <130,, i dalej nie wiem, czy np. mój 81mg/dl to dobry czy zły, skoro raczej nie mam ryzyka sercowo-naczyniowego (przynajmniej nie wiem).
Wszędzie tak jest to opisane, chyba specjalnie, aby pacjent poczuł się głupio..
Jeśli nie występują czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (np. nie ma Pan nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy innych chorób przewlekłych) to norma wynosi poniżej 145 mg/dL. Pana wynik nie przekracza tej normy. W razie wątpliwości powinien Pan skonsultować wynik z lekarzem.
Proszę o poradę. Mój wynik cholesterolu nie HDL to 212,60. Proszę o poradę czy ma mnie niepokoić ten wynik
Pani poziom cholesterolu nie-HDL jest podwyższony. Powinna się pani skonsultować z lekarzem rodzinnym. Podstawą obniżenia cholesterolu jest zmiana diety.
HDL 42
Nie HDL 161
Czy to są dobre wyniki???
Cholesterol nie-HDL jest powyżej normy. Proszę skonsultować się z lekarzem.
Dzien dobry. Jestem po ostrym zawale pelnosciennym sciany dolnej serca. Dane odnośnie cholesterolu: całkowity- 110 mg/dl, HDL- 44,90 mg/dl, nie HDL- 65,10 mg/dl, LDL- 52,12 mg/dl. Czy wyniki te mogą być powodem do niepokoju? Pozdrawiam.
Podane przez Pana wyniki są w normie. Może je Pan omówić z lekarzem podczas następnej wizyty kontrolnej.
Posiadam Nie-HDL o wyniku: 3,58 mmol/l, czy to dobry wynik czy zły?
Dla osób nieobciążonych żadnymi chorobami przewlekłymi norma nie-HDL wynosi 3,8 mmol/l, czyli Pana wynik mieści się w tej normie. Jeśli jednak choruje Pan na jakąś chorobę przewlekłą, powinien Pan skonsultować się z lekarzem.
Co mam robić całkowity cholesterol mam 241 hdl68 niehdl172.60 ldl154 trójglicerydy 95
Cholesterol zazwyczaj jest podwyższony przez stosowanie nieodpowiedniej diety, lub gdy pacjent stosuje leki obciążające pracę wątroby. Powinna się Pani skonsultować z lekarzem lub dietetykiem.
Dzień dobry. Proszę o interpretację wyników. Mam 30 lat.
GLUKOZA 68mg/dL
Cholesterol całkowity 253 mg/dL
Cholesterol HDL 107 mg/dL
Cholesterol LDL 131 mg/dL
Nie-HDL 146 mg/dl
Cholesterol całkowity nie powinien przekraczać 200 mg/dl. Proszę skonsultować się z lekarzem.