Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
6

Czym nawilżyć skórę po ekspozycji na słońce?

Słuchaj artykułu

Kontakt skóry ze słońcem ma zarówno swoje plusy, jak i minusy. Skóra dzięki wystawieniu na działanie słońca ma możliwość syntezy witaminy D, co niewątpliwie jest korzyścią. Jednym z minusów ekspozycji skóry na słońce jest utrata wody z jej warstwy rogowej. Odpowiednia pielęgnacja po opalaniu jest kluczem do zachowania elastycznej i zdrowej skóry. Dotyczy to zarówno osób dorosłych, jak i dzieci. 

Czym nawilżyć skórę po ekspozycji na słońce?

Jak bezpiecznie się opalać? 

Ekspozycja na słońce pozwala organizmowi wyprodukować witaminę D. Jednak nadmierny kontakt ze słońcem może wyrządzić szkody. Bezpieczne wystawianie skóry na promieniowanie słoneczne wiąże się z profilaktyką nowotworów skóry, ale również z dbaniem o jej wygląd i elastyczność. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Promieniowanie słoneczne wpływa niekorzystnie na stan komórkowy skóry, wysusza ją i narusza jej warstwę hydrolipidową. 


Produkty po opalaniu
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Bezpieczne opalanie polega przede wszystkim na: 

  • unikaniu przebywania na słońcu w godzinach 12:00-15:00; 
  • aplikacja preparatu z filtrem przeciwsłonecznym około 15 minut przed ekspozycją na słońce; 
  • ponowne nałożenie preparatu z filtrem przeciwsłonecznym po kąpieli w wodzie, wytarciu się ręcznikiem czy po około 2-3 godzinach od poprzedniej aplikacji;  
  • rozpoczynaniu ochrony skóry od najwyższych wartości filtrów przeciwsłonecznych, by uniknąć oparzeń skóry [2, 3]. 

Dlaczego należy nawilżyć skórę po ekspozycji na słońce? 

Skóra po dłuższej ekspozycji na słońce wymaga mocnego nawilżania, ponieważ pod wpływem promieni słonecznych warstwa rogowa skóry ulega zniszczeniu. Jest ona najbardziej zewnętrzną i najważniejszą warstwą skóry, która ma za zadanie chronić ją przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utrzymywać wilgoć.   

Krótkotrwałym efektem wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych jest możliwe wystąpienie oparzenia słonecznego. Następstwem tego jest łuszczenie się i późniejsza odnowa naskórka. Odpowiednie nawilżenie i ukojenie skóry po oparzeniu słonecznym sprawi, że będzie się ona szybciej i mniej boleśnie regenerować. 

Do długotrwałych efektów wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych należy m.in. jej mocne wysuszenie. Komórki warstwy rogowej skóry (korneocyty) nieprawidłowo się złuszczają, co prowadzi do miejscowego, nieregularnego ich nagromadzenia. Skóra staje się szorstka w dotyku, miejscami swędzi i pęka. Warstwa rogowa w tym przypadku traci swoją elastyczność ze względu na zmniejszenie zawartości wody. Promieniowanie UV odgrywa istotną rolę w procesie utraty wody z naskórka, ponieważ przerywa konwersję (przemianę) filagryny w naturalny czynnik nawilżający NMF (ang. NMF – Natural Moisturizing Factor). NMF to mieszanka substancji potrzebnych skórze, by utrzymać jej uwodnienie. Filagryna to białko, które po przekształceniu w aminokwasy, jest jedną ze składowych NMF. W konsekwencji, jeśli w warstwie rogowej naskórka znajdują się małe ilości wody, proces powstawania NMF zostaje zahamowany. W związku z tym należy nawilżać skórę i dbać, by utrata wody w wyniku ekspozycji na słońce została wyrównana do optymalnego poziomu [1, 3]. 

Składniki w kosmetykach nawilżających po opalaniu 

W kosmetykach przeznaczonych do nawilżania skóry po opalaniu warto szukać następujących składników: 

  • panthenol (dekspanthenol); 
  • alantoina; 
  • glicerol; 
  • ceramidy; 
  • mocznik do 15%; 
  • kwas hialuronowy; 
  • glikol propylenowy [3]. 

Czym nawilżyć skórę po opalaniu? Domowe sposoby 

Do domowych sposobów na pielęgnację skóry po opalaniu należą m.in.: 

  • nakładanie olejów lub oliwy na wilgotną skórę tuż po kąpieli – sprawdzi się tutaj olej kokosowy, olej lniany lub oliwa z oliwek; należy pamiętać o tym, aby nie nakładać olejów i ciężkich, tłustych kosmetyków na podrażnioną, zaczerwienioną skórę po opalaniu – oleje mogą w tym przypadku zatrzymywać ciepło; 
  • na miejsca wymagające nawilżenia połączonego z łagodzeniem można nałożyć kleik z siemienia lnianego [4]; 
  • przesuszone słońcem usta świetnie złagodzi maseczka z naturalnego miodu. 

Co może się stać, jeśli nie nawilżymy skóry po ekspozycji na słońce? 

Jeśli po dłuższej ekspozycji na słońce skóra nie zostanie dodatkowo nawilżona, istnieje ryzyko znacznej utraty wody z zasobów naskórka.  

Będzie to prowadziło do zaburzenia bariery naskórkowej i w efekcie warstwa rogowa straci swoje właściwości ochronne.  

Skóra nie tylko stanie się szorstka i sucha, ale dodatkowo słabiej będzie sobie radzić innymi szkodliwymi czynnikami z zewnątrz, takimi jak silne detergenty czy drobnoustroje chorobotwórcze. 

Przeczytaj również:
Bezpieczne opalanie – jak dobrać filtr do swojej skóry?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/08/ke2019.4-1.pdf. 
  2. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/slonce-i-skora-zwiazek-zdrowy-czy-toksyczny,18970. 
  3. „Kosmeceutyki” Zoe Diana Draelos, Wrocław 2011 wyd.2, Edra Urban&Partner. 
  4. Kohlmunzer S., Farmakognozja – podręcznik dla studentów farmacji, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.  
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę