Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
7

Domowe sposoby na afty

Słuchaj artykułu

Afta w jamie ustnej może pojawić się nagle i stworzyć trudny do wyleczenia problem. Aby złagodzić jej objawy, stosuje się preparaty dostępne w aptece. Można też spróbować najpierw leczyć afty domowymi sposobami.

Domowe sposoby na afty

Afta – co to takiego? 

Afta jest to zapalna zmiana powstająca w obrębie jamy ustnej. Afty zlokalizowane są zazwyczaj w obrębie warg, języka i podniebienia. Mogą przybierać postać owalnej lub okrągłej zmiany o białożółtej czy szarożółtej barwie. Brzeg aft jest wyraźnie ograniczony od pozostałych niezajętych chorobowo tkanek. Proces gojenia trwa od kilku do kilkunastu dni. Aftom może towarzyszyć miejscowy obrzęk i ból (czasami nawet o znacznym nasileniu) [1].


Stosowane na afty
Zakupy z doradcą Gemini

Afta – przyczyny 

Przyczyny powstawania aft nie zostały do końca poznane. Uważa się, że przyczynami predysponującymi do zaistnienia tego problemu są: 

  • urazy mechaniczne, 
  • uszkodzenia tkanek powstałe wskutek działania czynników chemicznych, 
  • okres krwawienia miesięcznego u kobiet, 
  • zaburzenia ze strony układu pokarmowego, 
  • użytkowanie uzupełnień protetycznych, 
  • stres i przemęczenie, 
  • niedobory witamin, minerałów i kwasu foliowego [1, 2]. 

W aptekach dostępne są preparaty, które w swoim składzie zawierają substancje działające przeciwzapalnie, przeciwbólowo, przeciwalergicznie i immunostymulująco. Dobór odpowiedniego preparatu uzależniony jest od intensywności zmiany, a przede wszystkim ma za zadanie zmniejszyć dolegliwości związane z aftą. 

Warto przed podjęciem decyzji o wyborze środków farmakologicznych zastosować domowe sposoby na afty. 

Domowe sposoby na afty rumianek, szałwia, rozmaryn 

Jednym z domowych sposobów na afty jest płukanie jamy ustnej ziołowymi naparami. W tym celu sprawdzić się mogą takie zioła jak szałwia, rumianek czy rozmaryn, ponieważ wykazują działanie przeciwzapalne. Szałwia dodatkowo posiada właściwości hamujące rozwój drobnoustrojów. Rumianek natomiast ma zdolność hamowania reakcji alergicznych, a rozmaryn działa ściągająco. 

Napary do płukania jamy ustnej są dostępne w aptece pod postacią herbat albo mieszanek ziołowych. Zioła zalewa się gorącą wodą i odstawia na 15 minut (najlepiej pod przykryciem). Po ostygnięciu naparu można płukać nim jamę ustną (nawet kilka razy dziennie). 

Domowe sposoby na afty olejek goździkowy 

Olejek goździkowy jest olejkiem eterycznym uzyskiwanym z kwiatu goździkowca korzennego. Stanowi on nawet 20% masy całego surowca. O szczególnych właściwościach wspomagających proces leczenia aft przez olejek goździkowy decyduje między innymi eugenol.  

Eugenol to substancja czynna o właściwościach: 

  • antyseptycznych, 
  • łagodzących ból, 
  • zmniejszających stan zapalny śluzówki jamy ustnej. 

Domowe sposoby na afty aloes 

W przypadku leczenia aft zastosowanie znajduje również miąższ z aloesu zwyczajnego. Miąższ z aloesu może być stosowany w celu łagodzenia objawów nadżerek i owrzodzeń. Dzięki działaniu przeciwzapalnemu aloes sprawdzić się może jako sposób na zmniejszenie miejscowego stanu zapalnego. Dodatkowo przyspiesza gojenie ran. Wyciągi z aloesu jako środki do płukania wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze [5]. 

Domowe sposoby na afty dieta

Powstanie afty może mieć związek z występowaniem niedoborów witamin (szczególnie z grupy B), minerałów i kwasu foliowego w codziennej diecie. Dlatego, aby zminimalizować możliwość powstawania aft, warto zastanowić się nad zmianą diety. Wiele produktów posiada w swoim składzie witaminy z grupy B i kwas foliowy, więc dodanie do obecnej diety nowych składników nie będzie raczej stwarzało dużego problemu [3, 4]. 

Aby przyspieszyć gojenie owrzodzeń aftowych, należy na czas leczenia unikać spożywania gorących, ostrych, słonych i kwaśnych pokarmów i napojów.

Przeczytaj również:
Afty – jak się ich pozbyć?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Latkowski J. B., Lukas W., Godycki-Ćwrko M., Medycyna Rodzinna, PWZL, Warszawa 2018: 988-989. 
  2. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/106807,przyczyny-nawracajacych-aft. 
  3. https://przegladpediatryczny.pl/a1353/Owrzodzenia-aftowe.html. 
  4. https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-przyzebia/295854,afty-przyczyny-i-leczenie. 
  5. Ewa Cieślik, Kinga Turcza, Właściwości prozdrowotne aloesu zwyczajnego, Post Fitoter 2015; (16)2: 117-124. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę