Domowe sposoby na trądzik. Jak go pokonać?
Trądzik pospolity występuje najczęściej u nastolatków. Nie oznacza to jednak, że nie pojawia się on u dorosłych. Zmaga się z nim prawie połowa kobiet po 25. roku życia. Jak sobie z nim radzić, zanim udasz się do dermatologa?
Zadbaj o pielęgnację skóry
Przede wszystkim oczyszczaj skórę, najlepiej dwa razy dziennie (rano i wieczorem). Możesz używać do tego płynu micelarnego, żelu czy emulsji. Oczyszczająco zadziała również maseczka.
Zrezygnuj z kosmetyków, które zawierają mydło lub alkohol. Takie produkty przesuszą skórę, przez co będzie ona produkowała jeszcze więcej sebum. Wybierz kosmetyki przeznaczone dla skóry trądzikowej.
W składzie kosmetyków szukaj składników zmniejszających niedoskonałości, tj. kwasu salicylowego, nadtlenku benzoilu lub kwasu azelainowego. Wykazują one działanie przeciwbakteryjne, a dzięki właściwościom złuszczającym redukują wielkość i liczbę zaskórników.
Na zaskórniki stosuj preparaty z cynkiem. Zmniejszy on ilość łoju i przywróci naturalne pH. Preparaty o niższym stężeniu stosuj na całą twarz, a te o wyższym punktowo.
Jeśli masz cerę wrażliwą, wypróbuj niacynamid. Ma on właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, a przy tym nie drażni skóry. Wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu pomoże spłycić drobne zmarszczki i poprawi jędrność skóry.
Stosuj krem z filtrem UV (najlepiej SPF 50) przez cały rok. Latem promienie słoneczne przesuszą zmiany zapalne i zaobserwujesz poprawę stanu skóry. Jednak jesienią w wyniku jej odwodnienia gruczoły łojowe będą pracowały ze zdwojoną siłą.
Nie zapominaj o nawilżeniu. Dzięki temu skóra nie będzie wydzielać tak dużo łoju. Wybierz krem nawilżający o lekkiej konsystencji.
Unikaj kosmetyków zawierających oleje o działaniu komedogennym (sprzyjającym powstawaniu zaskórników):
- palmowy,
- kokosowy,
- migdałowy,
- kukurydziany,
- z kiełków pszenicy,
- z pestek brzoskwini,
- z pestek moreli,
- z nasion soi,
- z orzechów laskowych,
- oliwę z oliwek.
Nie wszystkie oleje są złe. Tzw. schnące mają niski potencjał komedogenny. Zawierają one dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.
Zaliczamy do nich oleje:
- arganowy,
- lniany,
- jojoba,
- inca inchi,
- z ogórecznika,
- z pestek czarnej porzeczki,
- z pestek winogron,
- z nasion czarnuszki,
- z orzecha włoskiego.
Unikaj w składzie parafiny, wazeliny, lanoliny czy masła shea. Pamiętaj, że kosmetyki do makijażu (np. puder czy róż) również mogą je zawierać.
Postaw na krem BB. Będzie on lepszym wyborem niż mocno kryjący podkład. Nie obciąży cery.
Regularnie stosuj peeling. Wypróbuj peeling kawitacyjny lub z hydroksykwasami: salicylowym, glikolowym, migdałowym, mlekowym lub pirogronowym. Rozluźnią one warstwę rogową skóry, a także złuszczą nadmiernie rozbudowaną warstwę naskórka. Dzięki temu wygładzisz skórę i zwężysz pory. Usunięcie obumarłych warstw naskórka przyspieszy także regenerację nowego. Peeling chemiczny stosuj ostrożnie. Wybierz produkt drobnoziarnisty. Zwiększy on wchłanianie składników odżywczych, które dostarczasz skórze w trakcie pielęgnacji.
Raz na jakiś czas wykonaj masaż twarzy. W przypadku trądziku nie zaleca się klasycznego masażu. Możesz w ten sposób rozprzestrzenić zakażenie. Wypróbuj metodę plastyczną Jacqueta. Polega ona na ugniataniu i szczypaniu skóry. Masaż wykonaj po oczyszczeniu i zdezynfekowaniu cery. Jeśli chcesz użyć olejku do masażu, zastosuj taki, który jest dedykowany cerze trądzikowej. Wybierz spośród olejków: cedrowego, z drzewa herbacianego, bergamotki, jałowca lub łopianu.
Zadbaj o dietę
Zwróć uwagę na odpowiednią ilość przeciwzapalnych kwasów omega-3 w diecie. Udowodniono, że w skórze osób ze skłonnością do trądziku ich poziom jest niższy.
Zrezygnuj z wysoko przetworzonej żywności, która jest bogata w tłuszcze i cukry proste. Stała produkcja insuliny dla wyrównania poziomu cukru powoduje insulinooporność i przyczynia się do zaburzenia gospodarki hormonalnej. Jej wahania są mocno powiązane z powstawaniem zmian trądzikowych. Ogranicz również słodycze. Naukowcy już dawno udowodnili związek między ich spożyciem a zaostrzeniem objawów trądziku. Raz na jakiś czas możesz zjeść zdrowsze odpowiedniki słodyczy bez dodatku cukru.
Zadbaj o odpowiedni poziom cynku w diecie. Jego bogatym źródłem są pestki dyni i słonecznika, nasiona roślin strączkowych oraz produkty pełnoziarniste. Jeśli ograniczasz spożycie mięsa, to pamiętaj, że dieta bogata w produkty pochodzenia roślinnego utrudnia jego wchłanianie z posiłków. Zastanów się, czy nie zastosować wówczas preparatu z cynkiem, aby uzupełnić jego niedobór. Cynk ma właściwości przeciwzapalne. Ogranicza także rozwój bakterii Propioniobacterium acnes i Staphylococcus epidermidis, które biorą udział w powstawaniu zmian zapalnych.
Oprócz tego postaw na probiotyki. Równowaga mikrobiologiczna jelit sprawia, że poziom korzystnych bakterii na skórze jest właściwy. Dzięki temu zahamujesz rozwój bakterii chorobotwórczych.
Błonnik pokarmowy (hydrolizaty glukomannanu) zatrzymuje rozwój bakterii Acne vulgaris. Z kolei pałeczki Lactobacillus bifidus zapobiegają powstawaniu zmian trądzikowych i zmniejszają produkcję łoju. Co prawda białka występujące w krowim mleku mogą sprzyjać powstawaniu zmian trądzikowych w okresie dojrzewania, jednak mleko sfermentowane jest bogate w probiotyczne bakterie Lactobacillus i Bifidobacterium oraz laktoferynę. Podobnymi właściwościami charakteryzują się produkty kiszone. Możesz także wybrać gotowy preparat prebiotyczny.
Pamiętaj o zdrowych nawykach
Uprawiaj sport lub postaw na aktywność, która Cię odpręża. U osób z cerą trądzikową naukowcy zaobserwowali więcej połączeń nerwowych w obrębie gruczołów łojowych i zmian zapalnych, a w komórkach produkujących sebum większe uwalnianie substancji sprzyjających stanowi zapalnemu. Hormon stresu (kortyzol) zaburza krążenie w skórze, przez co nie jest ona odżywiona. Osłabienie warstwy ochronnej skóry sprzyja zakażeniu. Aby temu zapobiec, gruczoły łojowe zwiększają aktywność dla uzupełnienia lipidów.
Zadbaj także o długi i niezakłócony sen. Przed pójściem spać nie korzystaj z telefonu i komputera. Melatonina (hormon odpowiedzialny za cykl okołodobowy) powstaje i ulega przemianom m.in. w skórze. Działa ona m.in. przeciwzapalnie.
Unikaj przebywania w klimatyzowanych pomieszczeniach. Może to nasilić wydzielanie sebum.
Jeśli palisz papierosy, postaraj się je rzucić.
Przeczytaj również: Co na trądzik? Ranking kosmetyków do cery trądzikowej
- Lenartowicz I., Skin Doctor. Biblia Zdrowej Cery, Wydawnictwo Chilli Books, 2018.
- Musioł M., Błoński B., Stolecka-Warzecha A., Paprotna-Kwiecińska J., Wilczyński S., Wpływ czekolady na zdrowie człowieka, Katedra i Zakład Podstawowych Nauk Biomedycznych, Wydział Farmaceutyczny z Oddziałem Medycyny Laboratoryjnej w Sosnowcu, Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach, 2018, DOI:10.18794/aams/86413.
- Polak D., Teległów A., Piotrkowska A., Wpływ czynników psychologicznych na powstawanie i przebieg wybranych chorób skóry oraz znaczenie zaburzeń dermatologicznych w dobrostanie psychicznym, Aesthetic Cosmetology and Medicine, 2020.
- Chałubek A., Faruga-Lewicka W., Kardas M., Rola stresu, rytmu okołodobowego oraz zmian hormonalnych w trądziku późnym, Aesth Cosmetol Med, 2022, https://doi.org./10.52336/acm.2022.020.
- Schafer N., Sobczyk M., Burczyk D. i wsp., Możliwości zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry trądzikowej, Aesth Cosmetol Med, 2022, https://doi.org./10.52336/acm.2022.007.
- Halska-Raj W., Pielęgnacja skóry z niedoskonałościami, patogeneza i leczenie trądziku pospolitego, praca magisterska, Wydział Farmaceutyczny, 2014.
- Chruściel P., Kubasińska-Sajnóg A., Charakterystyka oraz zastosowanie cynku w kosmetologii i dietetyce, Aesth Cosmetol Med, 2021, https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.4.03.
- Kurkowska N., Musiał C., Probiotyki w pielęgnacji skóry trądzikowej. Przegląd najnowszych doniesień naukowych, Aesth Cosmetol Med, 2021, https://doi.org./10.52336/acm.2021.10.2.09.
maseczki z drożdży mi ratowały w pewnym momencie żyćko. dzięki maseczkom poznałam to co jest skuteczne w moim przypadku. tak samo ziołowe napary mi bardzo pomogły i je wprowadziłam też do swojej pielęgnacji.
Ile czasu używałaś maseczek by zauważyć poprawę? ^^
Jakie napary i zioła wprowadziłaś?
maseczkę robię ok. 2-3 maseczki w ciągu tygodnia, więc mniej więcej po ok. 2 tygodniach widziałam już takie większe zmiany na plus. wiadomo, że nie zastąpi to pielęgnacji, diety itp., ale jest to na pewno dobra opcja na to by skóra wyglądała lepiej przy trądziku. zioła jakie piję to fiołek trójbarwny. ba! nawet mam krem na trądzik z fiołkiem trójbarwnym i drożdżami w składzie i bardzo się lubię z nimi.
i takie rzeczy działają? serio?
na pewno jest artykuł Kaźmierska a. d., bolesławska i., przysławski j., wpływ diety oraz fitoterapii w leczeniu trądziku pospolitego do przeczytania za darmo i tam jest właśnie o fiołku trójbarwnym. poza tym sevolium które mam ma w składzie ten kwiatek i on też miał wykonywane badania nad skutecznością.
Uwielbiam polecany w artykule kwas azelainowy! Naprawdę świetnie się sprawdza w przypadku trądziku. Bardzo mi pomógł gdy walczyłam z uporczywymi krostami
Ja także uwielbiam polecany w artykule kwas azelainowy! Acne-derm stosuję i będę polecała każdemu kto zmaga się z takim problemem z którym zmagałam się ja sama przez wiele lat.