Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
5

Graviola – jakie właściwości ma ten niedoceniony owoc?

Słuchaj artykułu

Graviola jest wiecznie zielonym drzewem. Występuje najczęściej w Ameryce Południowej. Jej właściwości lecznicze doceniono w medycynie naturalnej już setki lat temu, wykorzystując ją w leczeniu chorób serca, astmy czy wątroby. Mimo wielu korzystnych właściwości graviola nie jest zbyt popularna w naszym kraju.  

Graviola – jakie właściwości ma ten niedoceniony owoc?

Graviola – skład 

Graviola, czyli Annona muricata to drzewo o dużych liściach w kształcie serca. Kwitnie i owocuje przez cały rok. Owoce mają owalny, czasem nieregularny zakrzywiony kształt.  

Owoc flaszowca miękkociernistego, bo tak inaczej jest nazywana graviola, składa się w 90% z wody. Ponadto zawiera szereg witamin i składników mineralnych, takich jak: 

  • witamina C – m.in. jest silnym antyoksydantem i ułatwia przyswajanie żelaza; 
  • witaminy z grupy B – odpowiadają przede wszystkim za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego; poprawiają nastrój i sprawność intelektualną; 
  • magnez – jego niedobór powoduje trudności z koncentracją, skurcze mięśni i drganie powiek; 
  • potas – pomaga utrzymać odpowiednie ciśnienie krwi i napięcie mięśni; 
  • wapń – wpływa na stan naszych kości i zębów, a także prawidłową krzepliwość krwi; 
  • żelazo – kluczowy element hemoglobiny. 

Produkty z graviolą
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Flaszowiec jest też bogaty w białka, lipidy i błonnik niezbędny do prawidłowego funkcjonowania jelit. W oleju ze świeżych owoców gravioli możemy znaleźć wiele przeciwutleniaczy, np. seskwiterpeny, karotenoidy i kwercetynę. Jej właściwości przeciwutleniające chronią DNA komórek przed uszkodzeniem. Według badań kwercetyna może zapobiegać reakcjom alergicznym poprzez stabilizację błony komórek tucznych. 

Graviola – potencjalne właściwości lecznicze 

Dzięki licznym badaniom zaobserwowano, że wyciąg z liści gravioli wykazuje aktywność przeciwzapalną, a co za tym idzie może przyspieszać gojenie się ran.  Z przeprowadzonych badań wynika, że owoc flaszowca działa także przeciwreumatycznie i immunomodulująco. Ponadto dowiedziono, że związki zawarte w tych owocach mają silne właściwości bakteriobójcze i owadobójcze. Spożywanie preparatów z graviolą może wzmagać laktację u kobiet karmiących, a także działać przeciwwrzodowo

Graviolę stosuje się także przy nadciśnieniu tętniczym, astmie, chorobach skóry czy biegunce. Podczas badań wykazano również działanie przeciwpasożytnicze nasion, a w przypadku liści działanie przeciwpadaczkowe, przeciwcukrzycowe i uspokajające. Graviola jest też stosowana w leczeniu depresji i zaburzeń nerwowych.  

Czy graviola ma działanie przeciwnowotworowe? 

Graviola okazała się skuteczna przeciwko wielu nowotworom in vitro.  Jej aktywność przeciwnowotworową wykazano m.in. na modelach raka trzustki, okrężnicy, prostaty, płuc i piersi. Ekstrakty z liści i innych części tej rośliny wykazują działanie antyproliferacyjne – zapobiegają namnażaniu się komórek rakowych, apoptotyczne – prowadzą do śmierci komórek guza, a także hamują rozwój już istniejących. Oprócz właściwości antykancerogennych graviola dobrze oczyszcza organizm z toksyn i pomaga leczyć wrzody.  

Graviola w codziennej diecie 

Z gravioli można przyrządzić np. lody, napoje, desery i koktajle. Sporządzone soki mają charakterystyczny słodko-gorzki smak. Odpowiednio przetworzone poszczególne części rośliny mają zastosowanie w diecie osób z chorobami wątroby i u diabetyków. 

Graviola – przeciwwskazania 

Nie powinno się spożywać gravioli w zbyt dużych ilościach i przez zbyt długi czas. Nie należy także przekraczać zalecanej dziennej dawki. Mimo wielu substancji o korzystnym działaniu badania wskazują na obecność swainsoniny – substancji, która może wpływać negatywnie na organizm. Ostrożność powinny zachować także kobiety w ciąży oraz pacjenci stosujący preparaty na nadciśnienie tętnicze i cukrzycę, ponieważ graviola może potęgować ich działanie. 

Przeczytaj również:
Liście boldo – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Szweykowscy A. i J., Słownik botaniczny „Wiedza Powszechna”, Warszawa 1993.  
  2. Cieślik E., Cieślik I., Bartyzel K., Właściwości lecznicze gravioli (Annona muricata L.). Postępy Fitoterapii 4/2016, 293-297. 
  3. Florence N. T., Benoit M. Z., Jonas K. et al., Antidiabetic and antioxidant effects of Annona muricata (Annonaceae), aqueous extract on streptozotocin-induced diabetic rats, J Ethnopharmacol, 2014: vol.151, 784-790. 
  4. Jirovetz L., Buchbauer G, Ngassoum MB. Essential oil compounds of the Anona muricata fresh fruit pulp from Cameroon, J Agric Food Chem, 1998; 46 (9): 3719-20. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę