Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
24

Irygacja pochwy. Kiedy ją wykonywać?

Słuchaj artykułu

Niektóre kobiety wykonują irygację pochwy, aby pozbyć się nieprzyjemnego zapachu, oczyścić pochwę podczas miesiączki lub po stosunku seksualnym. Czy taki zabieg higieniczny to dobry pomysł? Jakie są wskazania do irygacji pochwy? Sprawdź!

Irygacja pochwy. Kiedy ją wykonywać?

Irygacja pochwy – czy to dobry sposób na utrzymanie higieny?

Prawidłowa flora bakteryjna pochwy zawiera liczne pałeczki kwasu mlekowego z rodzaju Lactobacillus. Tworzą one kwaśne środowisko i utrzymują równowagę bakteryjną. Zmiana pH przyczynia się do zasiedlania pochwy przez niepożądane bakterie i grzyby. Irygacje mogą naruszać naturalną florę bakteryjną i zmieniać kwaśne środowisko w pochwie, sprzyjając nawracającym infekcjom dróg rodnych. Dlatego też powinno się je wykonywać tylko w określonych sytuacjach.

Lekarz może zalecić Ci irygację pochwy np.

  • przed lub po zabiegach ginekologicznych i operacjach na narządach rodnych,
  • w przypadku drożdżycy, w celu pozbycia się kolonii grzybów.  

Preparaty do irygacji pochwy

Pamiętaj jednak, że pochwa sama oczyszcza się sama za pomocą śluzu, który działa jak naturalny środek usuwający krew, wydzieliny i nasienie. Wydziela ona specyficzny zapach, nawet jeśli jest zdrowa i czysta. Podczas codziennej kąpieli wystarczy zatem jedynie mycie narządów intymnych wodą z łagodnym preparatem do higieny intymnej.


Preparaty do higieny intymnej
Zakupy z doradcą Gemini

Jeśli jednak zauważysz nietypową wydzielinę o nieprzyjemnym zapachu lub świąd, może to świadczyć o trwającej infekcji. Jak najszybciej udaj się do lekarza. Przed wizytą nie wykonuj irygacji, aby nie utrudniać diagnostyki i zlecenia właściwej terapii. 

Jak prawidłowo wykonać irygację pochwy? 

Jeżeli lekarz zaleci Ci wykonanie irygacji, można wykonać ją w wannie, pod prysznicem, siedząc na bidecie lub sedesie. Nie stosuj do irygacji roztworów ziół, płynów do higieny intymnej, mydeł ani innych domowych specyfików. Skorzystaj z dostępnych w aptece preparatów przeznaczonych do irygacji.

Przed wykonaniem irygacji podmyj się i ostrożnie wprowadź końcówkę irygatora do pochwy, a następnie ściśnij zbiornik z płynem. Po zakończonej irygacji wyjmij końcówkę i osusz miejsca intymne. Końcówkę możesz umyć i osuszyć lub wyrzucić (jeśli jest to opakowanie jednorazowe).  

Irygacja pochwy – dlaczego nie powinnaś wykonywać jej zbyt często?

Zbyt częste wykonywanie irygacji pochwy może zwiększać ryzyko: 

  • bakteryjnych zapaleń pochwy
  • zakażeń drożdżakami, 
  • przeniesienia infekcji na pozostałe narządy rodne (drogą wstępującą, pod wpływem ciśnienia, jakie towarzyszy płukaniu pochwy), 
  • powikłań ciążowych (przedwczesny poród, ciąża pozamaciczna), 
  • niepłodności (jako konsekwencja stanów zapalnych narządów rodnych).  

Irygacja pochwy po stosunku 

Niektóre kobiety wierzą, że wykonywanie irygacji pochwy po stosunku seksualnym zapobiega zajściu w ciążę oraz zmniejsza ryzyko zakażenia chorobami wenerycznymi. Takie myślenie jest błędem. Irygacja nie zapobiega chorobom przenoszonym drogą płciową i zajściu w ciążę, co za tym idzie – nie powinna być stosowana jako metoda antykoncepcji.

Przeczytaj również:
Infekcje intymne. Jak je leczyć?


Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę