Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
3

Jak zamknąć pory? Skuteczne zabiegi na rozszerzone pory

Słuchaj artykułu

Rozszerzone pory to problem estetyczny wielu mężczyzn i kobiet na całym świecie. Dzięki obecnej wiedzy i osiągnięciom technologicznym w medycynie udało się opracować sposoby, które umożliwiają poradzenie sobie z rozszerzonymi porami. Badacze ośmieli się także podważyć poprawność definicji porów skóry. Czym zatem one są według najnowszych badań? Jak sobie radzić z rozszerzonymi porami?

Jak zamknąć pory? Skuteczne zabiegi na rozszerzone pory

Czym są pory skóry?  

Określenie „pory skóry” wśród badaczy wywołuje wiele kontrowersji. Według nich jest to nieadekwatne określenie. Według ogólnie przyjętej wiedzy pory są definiowane jako ujścia gazów lub płynów w powierzchni danej tkanki, zarówno roślinnej, jak i zwierzęcej. W przypadku skóry „pory” obejmują ujścia gruczołów potowych oraz ujścia z mieszków włosowo-łojowych.  

Pory skóry są zatem niewielkimi zagłębieniami w skórze, zawierającymi liczne ujścia gruczołów łojowych i potowych – nie są to pojedyncze odprowadzenia tychże gruczołów.  


Produkty zwężające pory
Zakupy z doradcą Gemini

W przypadku silnie rozszerzonych porów ich rozmiary mogą mieścić się w przedziale 0,05-0,2 mm2  i powyżej, przy założeniu, iż ich kształt jest okrągły. W podglądzie makroskopowym skóra przez obecność porów swoją strukturą przypomina piłkę golfową. Jej obraz jest uzależniony od gęstości porów oraz ich rozmiarów. Badania dowodzą, że pory skóry występują u wszystkich grup etnicznych i u obu płci. Największa ilość porów znajduje się na policzkach, podbródku oraz nosie. Ich zagęszczenie jest uzależnione od: 

  • pochodzenia, grupy etnicznej, np. u kobiet pochodzących z Chin i Japonii zaobserwowano najmniejsze zagęszczenie porów oraz ich rozmiary, a także najmniejsze wahania tych parametrów ze względu na wiek, 
  • czynników genetycznych,  
  • płci

Pory skóry – mity 

Powszechna opinia, że ilość i zagęszczenie widocznych porów skóry jest uzależnione od wieku jest błędna. W grupie wiekowej 18-40 lat zaobserwowano zwiększenie się gęstości i wielkości porów u wszystkich grup etnicznych. Z kolei po 40. roku życia parametry te zostają ustabilizowane. Jedne z nowszych badań pokazują, że w zależności od grupy etnicznej ilość widocznych porów nie zwiększa się wraz z wiekiem. Wyjątkiem są kobiety pochodzące z Indii i Brazylii – u nich zaobserwowano wyraźne powiększenie się porów wraz z wiekiem. Podsumowując, rozmiary porów i ich zagęszczenie są bardziej zróżnicowane ze względu na pochodzenie i grupę etniczną niż ze względu na wiek.  

Kolejnym błędnym przekonaniem jest fakt, że rozszerzone pory skóry są wynikiem nadmiernej produkcji sebum oraz innych ewentualnych dysfunkcji związanych z łojotokiem. Jako dowód, że to mit można przytoczyć wyniki badań, w których zaobserwowano wyraźnie mniejszą liczbę porów u mężczyzn niż u kobiet, mimo że u mężczyzn produkcja sebum jest zdecydowanie większa niż u kobiet.  

Sebum może jedynie znacznie bardziej uwidocznić istniejące pory poprzez nadanie skórze połyskującego filmu.  

Dodatkowo ilość i rozmiar porów jest raczej stała przez całe życie, a funkcje łojotokowe znacząco spadają we wszystkich grupach etnicznych po 40. roku życia.  

Występujący we wcześniejszych latach trądzik nie ma wpływu na ilość porów w skórze.  

Podsumowując, ilość wydzielanego sebum oraz problemy z trądzikiem nie mają wpływu na ilość i zagęszczenie porów.  

Przyczyny rozszerzonych porów 

Wraz z wiekiem skóra wolniej się regeneruje i zmniejsza się aktywność biologiczna jej komórek. Na proces starzenia się skóry ma wpływ wiele czynników, zarówno wewnętrznych, jak i zewnętrznych. Proces ten jest zauważalny jako np. uwidocznienie linii mimicznych, powstawanie zmarszczek i wiotczenie skóry. Za wymienione oznaki starzenia się skóry odpowiedzialne są włókna kolagenowe i elastynowe, a dokładniej ich mniejsza aktywność. 

W ostatnich latach do cech charakteryzujących starzejącą się skórę dodano problem rozszerzonych porów. Jest to problem natury estetycznej, będący wyzwaniem dla kosmetologii i dermatologii. Jako główną przyczynę rozszerzonych porów uznaje się jednoczesną obecność łoju w ujściach mieszków i proces wiotczenia skóry.  

Pory jako cylindryczne bądź lejkowate ujścia mieszków łojowych i gruczołów potowych rozszerzają się pod wpływem ciśnienia hydrostatycznego obecnego w przewodzie łoju oraz zmniejszonej elastyczności skóry, a także wiotczenia obszarów wokół tychże kanałów. Zatem aby doszło do rozszerzenia się porów, muszą pojawić się oba elementy. Sama obecność łoju czy sam proces wiotczenia skóry często nie ma aż tak dużego wpływu na rozszerzanie się porów.  

Jako inne przyczyny uznaje się:  

  • czynniki genetyczne,  
  • uszkodzenia skóry powstałe w wyniku promieniowania słonecznego (także fotostarzenie się), 
  • palenie papierosów,  
  • nieprawidłową pielęgnację skóry. 

Skuteczne zabiegi kosmetyczne na rozszerzone pory 

Rynek kosmetyczny i dermatologiczny dostosowuje swoje osiągnięcia do rosnących potrzeb społeczeństwa. W przypadku rozszerzonych porów powstało wiele zabiegów i preparatów pomagających zniwelować problem. Możemy do nich zaliczyć: 

  • miejscowe stosowanie retinoidów, pochodnych witaminy A – ich zadaniem jest hamowanie procesu starzenia się skóry (zarówno związanego z wiekiem, jak i fotostarzenia), regulacja zaburzeń skórnych i naskórka związanych z kolagenem i elastyną; 
  • stosowanie peelingów chemicznych i innych zabiegów na bazie kwasu glikolowego i witaminy C, które wpływają na poprawę zdolności regeneracji naskórka; 
  • zabieg oparty na peelingu chemicznym z wykorzystaniem lasera i węgla – zabieg ten wykazuje właściwości oczyszczające skórę z nadmiaru sebum, toksyn i martwego naskórka. Dzięki obecności węgla po zabiegu skóra staje się widocznie rozjaśniona i oczyszczona. Z kolei obecność lasera warunkuje poprawę elastyczności skóry, a także pobudzenie komórek do powstawania nowych włókien kolagenowych; 
  • mikrodermabrazję – jeden z najpopularniejszych zabiegów stosowanych w celu poprawienia jędrności i napięcia skóry. Zabieg ten polega na mechanicznym ścieraniu naskórka w kontrolowany sposób. Poprawia on funkcjonowanie skóry, usuwa nadmiar zrogowaciałego naskórka i eliminuje problemy skórne. W jego następstwie dochodzi również do zwężenia się porów; 
  • stosowanie mikrobotoksu (jako pojedynczej sesji) – przeprowadzenie mikroiniekcji rozcieńczonym roztworem botoksu zmniejsza widoczne zmarszczki mimiczne, sprawia, że skóra staje się bardziej napięta i poprawia jej strukturę; 
  • stosowanie zabiegów z użyciem lasera frakcyjnego dwutlenku węgla, który stymuluje komórki do tworzenia się nowych włókien kolagenowych i elastynowych. Ponadto zabieg prowadzi do poprawy stanu skóry i jej napięcia, a dodatkowo redukuje zmarszczki i blizny; 
  • zabieg nieablacyjnym laserem 1440 nm – laser ten tworzy mikroskopijne rany termiczne w obrębie naskórka i skóry. Jego głównym celem jest poprawa napięcia skóry, jej kolorytu i tekstury. Laser ten jest również skuteczny w redukcji rozszerzonych porów. 

Jak widzimy, większość zabiegów opiera się na regeneracji włókien kolagenowych i elastylowych niezbędnych do utrzymania prawidłowego napięcia skóry. Dzięki ich pobudzeniu skóra staje się bardziej jędrna, a zmarszczki mimiczne ulegają spłyceniu. Pod wpływem stymulacji włókien wyraźnie poprawia się koloryt skóry i jej struktura. Zabiegi oczyszczające również mają wpływ na widoczność porów, jednak w zdecydowanie mniejszym stopniu. Idealnym połączeniem są zabiegi oczyszczające i stymulujące włókna bądź naprzemienne stosowanie zabiegów oczyszczających i odmładzających.  

Jak zapobiegać rozszerzaniu się porów? 

Aby zapobiec rozszerzaniu się porów, należy skupić się na procesie starzenia się skóry. Jako metody zapobiegające możemy wymienić: 

  • stosowanie kremów bogatych w lipidy, np. z pochodnymi kwasu hydroksystearynowego, kremów odmładzających, silnie nawilżających i regenerujących; 
  • stosowanie kremów z wysokim filtrem UVA i UVB (np. SPF 50) – jako czynnik zapobiegający procesowi fotostarzenia, które doprowadza do wiotczenia skóry, pojawienia się plam starczych, a także uwidocznienia porów; 
  • korzystanie z zabiegów poprawiających elastyczność skóry, np. z zastosowaniem kwasu hialuronowego oraz lasera diodowego LED-RL (zabieg ten poprawia elastyczność skóry, stopień jej nawilżenia i zmniejsza ilość widocznych zmarszczek). 

Problem rozszerzonych porów może wpływać na samoocenę, a także na jakość życia. Łatwy dostęp do wielu zabiegów dermatologicznych i kosmetologicznych pozwala na wyeliminowanie problemu. 

Przeczytaj również:
Mikrodermabrazja – kiedy z niej skorzystać?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Comparative study into facial sebum level, pore size, and skin hydration between oily-skinned and dry-skinned Thai women, Kunlawat Thadanipon, Jutarat Kitsongsermthon, 2019. 
  2. Bio-derived hydroxystearic acid ameliorates skin age spots and conspicuous pores, R. Schütz, A.V. Rawlings, E. Wandeler, E. Jackson, S. Trevisan, J.-M. Monneuse, I. Bendik, M. Massironi, D. Imfeld, 2019. 
  3. Visible characteristics and structural modifications relating to enlarged facial pores, Alex Nkengne, Giovanni Pellacani, Silvana Ciardo, Nathalie De Carvalho, Katell Vié, 2020. 
  4. Evaluating facial pores and skin texture after low-energy nonablative fractional 1440-nm laser treatments, Nazanin Saedi, Kathleen Petrell, Kenneth Arndt, Jeffrey Dover, 2012. 
  5. Facial rejuvenation using photodynamic therapy with a novel preparation of ALA and hyaluronic acid in young adults, Alisen Huang, Julie K Nguyen, Evan Austin, Andrew Mamalis, Marc Cohen, Boris Semkhayev, Derek Ho, Jared Jagdeo, 2020. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę