Kapsaicyna. Gdzie się znajduje i jakie ma właściwości?
Kapsaicynę można znaleźć np. w lekach przeciwbólowych, suplementach wspomagających odchudzanie, kosmetykach i maściach rozgrzewających. Jakie właściwości ma ta substancja?
Kapsaicyna – właściwości drażniące i przeciwbólowe
Kapsaicyna pełni rolę składnika aktywnego różnych kremów, maści i plastrów przeciwbólowych stosowanych w leczeniu przewlekłego i uciążliwego bólu, m.in.:
- bólu mięśniowo-stawowego,
- neuropatii cukrzycowych,
- nerwobólów związanych z półpaścem,
- bólu występującego przy wysypkach lub łuszczycach.
Jednak z uwagi na silne właściwości drażniące, wykorzystuje się ją w ostateczności, jako alternatywę dla innych leków przeciwbólowych, których pacjent nie toleruje. Jak to możliwe, że drażniąca i wywołująca piekący ból kapsaicyna może być również lekarstwem? Przy przedłużonym oddziaływaniu, zamiast pobudzać receptory bólowe, sprawia, że receptor przechodzi w stan inaktywacji i mimo bodźca przestaje być pobudzany.
Kapsaicyna a odchudzanie
W kapsaicynie dopatruje się właściwości wspomagających proces odchudzania. Na rynku są dostępne preparaty wspomagające spalanie tkanki tłuszczowej, które zawierają w swym składzie ekstrakt z ostrej papryki. Możliwe, że w przyszłości środki te będą mogły być szerzej wykorzystywane do wspomagania procesu odchudzania, jednak potrzeba jeszcze wielu badań, aby potwierdzić bezpieczeństwo i skuteczność takich terapii.
Zdolności antyoksydacyjne kapsaicyny
W badaniach naukowych wykazano również, że zawarta w paprykach kapsaicyna wykazuje pewne zdolności antyoksydacyjne, które opóźniają oksydację lipoprotein LDL. Tym samym opóźniają rozwój miażdżycy, choroby wieńcowej serca i zawału serca.
Działanie hipotensyjne kapsaicyny
Kolejną właściwością kapsaicyny jest jej działanie obniżające ciśnienie krwi. Dzięki temu możliwe, że w przyszłości będzie ona powszechnie wykorzystywana w lekach na nadciśnienie tętnicze.
Działanie przeciwdrobnoustrojowe i antynowotworowe kapsaicyny
W badaniach udowodniono hamujący wpływ kapsaicyny na rozwój bakterii Salmonella Typhimurium, Pseudomonas aeruginosa, drożdży Saccharomyces cerevisiae, a także na bakterię Helicobacter pylori. Naukowcy dowodzą również, że kapsaicyna ma właściwości hamujące rozwój niektórych typów nowotworów, takich jak: nowotwór płuc, okrężnicy, prostaty, glejak oraz czerniak.
Kapsaicyna, składnik aktywny papryki chili, wykazuje wiele właściwości prozdrowotnych. Warto wprowadzać do swojej diety ostre papryki, aby w naturalny sposób dostarczyć do organizmu tę substancję. Do jej suplementacji lub zastosowania w celach terapeutycznych należy jednak podchodzić z rezerwą i robić to najlepiej pod okiem specjalisty.
Przeczytaj również:
Papryka jalapeno – jakie kryje w sobie właściwości?
- Pieńko T., Kapsaicyna – właściwości, zastosowania i perspektywy, Biuletyn Wydziału Farmaceutycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, nr 2 2013.
- Olszewska J., Kapsaicyna – lek czy trucizna?, Kosmos. Problemy nauk biologicznych, nr 59, 2010.