Maseczka do twarzy – jaką wybrać?
Maseczki są doskonałym uzupełnieniem pielęgnacyjnej rutyny. Obecnie mamy na rynku bardzo wiele różnych rodzajów, dlatego przy wyborze kieruj się potrzebami i rodzajem Twojej skóry. Możesz również sięgnąć po maseczki uniwersalne, np. nawilżające, odżywiające czy ujędrniające.
Rodzaje maseczek
Maseczki nawilżające
Zapewniają skórze głębokie nawilżenie. Zawierają humektanty, np. glicerynę, algi, aloes, dzięki którym aktywnie wiązana jest woda w naskórku. Zabezpieczają skórę przed utratą wody, dzięki czemu skóra staje się sprężysta i elastyczna. Niwelują uczucie napięcia, dają uczucie komfortu a skóra staje się przyjemna w dotyku. Taką maseczkę można stosować na noc zamiast kremu, bez względu na porę roku. Może być stosowana do każdego rodzaju skóry.
Maseczki odżywiające
Zawierają bogactwo składników odżywczych, m.in. witaminy, minerały i olejki. Często w składzie można znaleźć również masło shea, kolagen i/lub antyoksydanty z ekstraktów z owoców, które opóźniają procesy starzenia się skóry. Maseczki te mają uniwersalne zastosowanie. Sprawiają, że skóra jest promienna, gładka i ma ładny koloryt.
Maseczki ujędrniające i wygładzające
Polecane są do skóry dojrzałej i zmęczonej. Dzięki swojemu działaniu poprawiają owal twarzy, sprężystość skóry oraz wygładzają drobne zmarszczki. Zazwyczaj w swoim składzie zawierają kwas hialuronowy, witaminę E, witaminę C, śluz ślimaka, kolagen i retinol.
Maseczki tonizujące
Łagodzą i „uspokajają” skórę z widocznymi naczynkami. Często zawierają w sobie olejki eteryczne i wyciągi roślinne, np. z aloesu. Polecane do skóry wrażliwej, naczynkowej, skłonnej do podrażnień.
Maseczki matujące
Polecane są do skóry tłustej oraz z tendencją do trądziku. Często mają działanie antyseptyczne, zwężają pory, eliminują toksyny oraz zapewniają równowagę hydrolipidową. W składzie mogą zawierać np. ekstrakty z owoców, glinkę, błoto z Morza Martwego, kaolin i olejki.
Formuły maseczek
Maseczki w płachcie
Pozwalają na głębsze wchłanianie składników aktywnych w maseczce. Trzeba je nałożyć i czasem dociąć nożyczkami, aby jak największa powierzchnia przylegała do skóry. Nie powinno się przekraczać rekomendowanego czasu trzymania maseczki na twarzy.
Maseczki w kremie lub żelu
Aplikuj palcami lub specjalnym pędzelkiem do nakładania maseczki. Wklep nadmiar lub zmyj ciepłą wodą zgodnie z instrukcją na opakowaniu.
Maseczki typu peel-off
Najczęściej posiadają żelową lub kremową formułę. Nakładaj je równomierną warstwą na całą twarz. Po określonym czasie maseczka zastyga i bardzo mocno przywiera do twarzy. Po wyschnięciu zdejmij ją w postaci jednego kawałka, zaczynając od brody i kierując się ku górze.
Maseczki bąbelkowe
To musujące maseczki z pęcherzykami aktywnego tlenu, które w kontakcie ze skórą zaczynają się pienić. Pianka wpływa na mikrocyrkulację skóry, zwiększając wchłanianie substancji aktywnych. Taka maseczka może być w kremie lub w płachcie, nawilżająca lub oczyszczająca.
Niezależnie od tego, na jaką maseczkę się zdecydujesz, pamiętaj, aby przed aplikacją odpowiednio przygotować skórę przez jej dokładne oczyszczenie.
Przeczytaj również:
Rodzaje peelingów do twarzy i ich zastosowanie