Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Mikołajki 2023
X - Projekt mama 5
X - Adamed Hialeye
X - Aurovitas Fosydyna
X - Makijaż i demakijaż
X - Porządek w domu
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Aurovitas Tributron
1

Mika – minerał stosowany w kosmetyce. Właściwości i zastosowanie

Słuchaj artykułu

Mika to naturalny minerał, który dzięki swoim właściwościom znalazł szerokie zastosowanie w przemyśle. Szczególną rolę odgrywa w produkcji kosmetyków – nadaje im właściwości odbijające światło, a także jest wykorzystywana jako składnik bazowy kosmetyków mineralnych. Jakie są inne zastosowania miki? 

Mika – minerał stosowany w kosmetyce. Właściwości i zastosowanie

Mika – co to jest? 

Mika (nazywana także łuszczykiem) to ogólna nazwa minerałów należących do grupy glinokrzemianów (zazwyczaj potasu, sodu, glinu, wapnia, żelaza, manganu, magnezu). Ze względu na zawartość pierwiastków wyróżnia się kilka rodzajów miki, wśród których znajdują się: 

 • biotyt, 
 • lepidolit, 
 • muskowit, 
 • flogopit, 
 • wermikulit, 
 • glaukonit [1,3].  

Produkty zawierające mikę
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda

Mika po raz pierwszy została wydobyta na terenie Indii ok. 4000 lat temu. Była wykorzystywana głównie jako dodatek do środków leczniczych. Minerał ten był także stosowany przez starożytnych Majów, którzy wykorzystywali mikę do ozdabiania swoich świątyń.  

Minerały z tej grupy obecnie są wydobywane głównie na terenie Finlandii, Chin, Rosji, Stanów Zjednoczonych i Indii. W Polsce naturalne złoża miki występują na Dolnym Śląsku i w Sudetach, ale surowiec nie jest wydobywany na skalę przemysłową [2,3].  

Mika jako minerał – właściwości 

Mikę nieprzetworzoną można podzielić na dwie grupy – mikę w arkuszach i mikę skrawkową, do której zalicza się mikę płatkową. Mika jest minerałem o właściwościach odblaskowych. Kolor jej arkuszy jest określany jako przezroczysty lub półprzezroczysty. Mimo że jest ona twardym minerałem, wykazuje pewne właściwości elastyczne. Mika jest stabilna pod wpływem działania wysokiej temperatury, wilgoci i światła. Jest niepalna i wykazuje właściwości dielektryczne. Oznacza to, że mika jest izolatorem elektrycznym, który w niewielkim stopniu przewodzi prąd elektryczny [2]. 

Mika – zastosowanie 

Dzięki swoim właściwościom mika jest wykorzystywana do produkcji izolatorów elektrycznych i termicznych. Sproszkowana mika jest stosowana jako składnik pap (posypka papowa), lakierów, tapet ściennych, papieru przemysłowego, ceramiki i szkła odpornego na ciepło. Glaukonit jest wykorzystywany jako nawóz dostarczający glebie potas, magnez i żelazo oraz w celu zmiękczania wody pitnej. Lepidolit dawniej był wydobywany jako źródło rudy litu. Ponadto mika cieszy się popularnością wśród kolekcjonerów [3]. 

Kosmetyki z zawartością miki – czy warto je stosować? 

W produkcji kosmetyków sproszkowana mika pełni rolę substancji wypełniającej i przeciwzbrylającej. Dzięki dodatkowi miki kosmetyk łatwiej rozprowadza się na skórze. Po nałożeniu cera staje się gładka, dzięki czemu zmniejsza się widoczność drobnych zmarszczek czy niedoskonałości. Dodatek miki do kosmetyku nadaje mu perłowy połysk, ładną barwę i zmniejsza jego przezroczystość.  

Mika jest dodawana głównie do kosmetyków kolorowych – pudrów, cieni do powiek, różów, bronzerów, szminek i błyszczyków. Kosmetyki z dodatkiem miki mają właściwości rozświetlające, przy czym rozświetlenie jest zbliżone do naturalnego blasku skóry. Minerał ten jest dodawany także do balsamów, maseł i mgiełek do ciała w celu nadania skórze połysku. Mikę można znaleźć również w szamponach i innych kosmetykach do pielęgnacji włosów.  

W składzie kosmetyków tej grupy minerałów należy szukać pod nazwą mica.  

Dodatek miki w kosmetykach jest bezpieczny. Minerał nie wywołuje reakcji alergicznych, nie pozostaje na skórze i w jej porach oraz nie wykazuje właściwości komedogennych. Mika jest minerałem, który się nie starzeje i nie psuje [4,5].  

Mika jako minerał jest znana od wielu lat. Jest wykorzystywana jako izolator elektryczny i cieplny oraz składnik wielu substancji produkowanych przemysłowo. Jako komponent kosmetyków spełnia funkcje wypełniające, przeciwzbrylające, ale przede wszystkim nadaje im połysk i właściwości odblaskowe. Mikę można znaleźć w wielu kolorowych kosmetykach, ale także w tych stosowanych do pielęgnacji ciała i włosów. Jej stosowanie na skórę jest całkowicie bezpieczne.  

Przeczytaj również:
Tonik do twarzy – jak go stosować?


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Maryam Hosseini-Zori Particle size and kind of mica in synthesis of nontoxic bronze and gold pearlescent pigments based on nanoencapsulated hematite Journal of Ultrafine Grained and Nanostructured Materials Vol.48, No.2, December 2015, pp.101-112. 
 2. https://www.earthmagazine.org/article/mineral-resource-month-mica/#:~:text=Mica%20is%20highly%20reflective%2C%20and,%2C%20if%20deeply%20colored%2C%20translucent
 3. https://geologyscience.com/minerals/mica-group-minerals/. 
 4. https://www.kosmopedia.org/encyklopedia/mica/. 
 5. https://www.annabelleminerals.com/pl_pl/blog/post/315-mika-w-kosmetykach-mineralnych.html. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę