Olejek marula – właściwości i zastosowanie
Stosowanie olejków stało się popularnym rytuałem pielęgnacyjnym. Wśród nich znalazł się olej z nasion drzewa marula. Jakie ma właściwości i czy jest bezpieczny?
Właściwości olejku marula
Olej marula jest pozyskiwany z nasion drzewa marula występującego w Afryce. W najczystszej postaci olejek ma jasnożółty kolor i delikatny orzechowy zapach. Olej marula w porównaniu do innych olejów (np. arganowego, kokosowego) zawiera bardzo dużą ilość witaminy C i przeciwutleniaczy. Ponadto zawiera witaminę E i kwas oleinowy wchodzący w skład kwasów omega-9. Olej jest znany ze swojego działania nawilżającego i przeciwzmarszczkowego.
Olejek marula dla skóry
Aminokwasy zawarte w olejku marula (L-arginina i kwas glutaminowy), a także korzystne dla cery składniki aktywne jak witaminy C i E, pomagają przywrócić nawilżenie i działają przeciwstarzeniowo. Po aplikacji na skórę przeciwutleniacze zwalczają wolne rodniki, nawilżając przy tym matową i suchą skórę oraz zapobiegając jej wiotczeniu. Omega-9 i inne kwasy tłuszczowe wspomagają cały proces, wspierając tworzenie kolagenu i regenerację skóry. Antyoksydanty zawarte w oleju marula zapewniają również dodatkową warstwę ochronną przed szkodliwym promieniowaniem UV, co pozwala zapobiec poparzeniom słonecznym i alergiom.
Olejek marula, dzięki zawartości witaminy C i kwasów tłuszczowych, sprawdzi się w przypadku miejscowego leczenia rozstępów. Przeciwutleniacze i witaminy pomagają naprawić skórę i wspomagają wzrost nowych komórek, przywracając skórze elastyczność. W związku z tym olejek marula to świetna propozycja do pielęgnacji skóry przed i po ciąży.
Olejek marula na włosy i skórę głowy
Olejek marula wnika w pasma, chroniąc je przed zewnętrznymi uszkodzeniami. Włosy stają się nawilżone i odżywione, a łuski włosa uszczelnione, co zapobiega rozdwajaniu się końcówek. Codzienny masaż olejkiem marula poprawia krążenie, koi podrażnioną skórę głowy, chroniąc przed infekcjami skóry głowy. Olej marula szybko się wchłania, dlatego nie obciąża włosów.
Stosowanie olejku marula
Olejek marula można stosować zarówno na skórę głowy, twarzy jak i całego ciała. Podobnie jak w przypadku większości olejków, można go użyć bezpośrednio lub w połączeniu z innymi składnikami w serum lub balsamie. W przypadku bezpośredniej aplikacji na skórę, zaleca się stosowanie czystego, naturalnego, nierafinowanego oleju marula, ponieważ może mieć wyższe stężenie dobrych dla skóry przeciwutleniaczy aniżeli olejek rafinowany. Olejek ten można aplikować codziennie.
Efekty uboczne
Ryzyko wystąpienia skutków ubocznych przy stosowaniu oleju z maruli jest bardzo niskie. Mimo to należy podejść do stosowania go indywidualnie. Zalecane jest wykonanie testu na małym fragmencie skóry w przypadku pierwszej aplikacji, by uniknąć problemów skórnych. Ze względu na szereg korzyści, które mogą wyniknąć ze stosowania olejku z maruli zaleca się jego regularne stosowanie.
Przeczytaj również:
Olejek z drzewa herbacianego – jakie ma właściwości?
Źródła:
- Obiedzińska A., Waszkiewicz-Robak B., Oleje tłoczone na zimno jako żywność funkcjonalna. Żywność Nauka Technologia Jakość, 2012, 27-44.
- Batechko S., Bańkowski Z., Moc życia żywych olejów.
- Mariod; Matthaus, Bertrand; Eichner, K.; et al. Fatty acid, tocopherol and sterol composition as well as oxidative stability of three unusual Sudanese oils, Journal of Food Lipids, 2014, 179-189.