Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Pomysł na prezent 3
X - Niezbędnik zimowy
x - Aurovitas ApoD3
X - Aurovitas LipiForma 3
X - Dermaprofi Cutis
X - Zimowe nowości
X - Przeziębienie dzieci i dorosłych
X - Kalendarz adwentowy 2023
3

Ość w gardle. Co zrobić?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Krystiana
Co można zrobić, jeśli połknie się ość?

Postępowanie w przypadku zadławienia ością jest takie samo, jak w przypadku zadławienia innym ciałem obcym.  

Jeśli osoba dławiąca się jest przytomna, a celowo wywoływany kaszel nie pomaga, pochyl osobę dławiącą się do przodu i uderz 5 razy posuwistym ruchem nadgarstka w okolicę między łopatkami.  

Jeśli to nie poskutkuje zastosuj chwyt Heimlicha. Pochyl osobę dławiącą się i obejmij ją rękoma od tyłu, uciskając podbrzusze i energicznie unosząc ku górze. Ma to na celu wywołanie ciśnienia, które spowoduje wyrzucenie ciała obcego. Nie wykonuj tego kroku w przypadku kobiety w ciąży. 

Jeśli pierwsza pomoc okazuje się nieskuteczna, a dławiąca się osoba sinieje lub traci przytomność, niezwłocznie wezwij pogotowie. W przypadku utraty przytomności wykonuj resuscytację do czasu przyjazdu służb ratowniczych. 

Jeżeli uda się usunąć ość bez pomocy ratowników medycznych, a mimo tego osoba dławiąca się będzie uskarżać się na uczucie zalegającej przeszkody w gardle, powinna zgłosić się do otolaryngologa. Oceni on, czy obawy są słuszne i w razie potrzeby usunie ość endoskopowo. Jeżeli dojdzie do uszkodzenia tkanek miękkich, specjalista może również zalecić leczenie antybiotykiem, aby nie rozwinęła się infekcja.  

W najgroźniejszych przypadkach może dojść do przebicia przełyku. Wówczas lekarz zaleci zdjęcie radiologiczne szyi, klatki piersiowej i nadbrzusza. Objawy przebicia przełyku mogą przypominać zawał mięśnia sercowego, zapalenie płuc, zapalenie trzustki lub inne schorzenia, dlatego żadnego objawu nie wolno bagatelizować. 

Jakiekolwiek objawy związane z utrudnionym połykaniem (dysfagią) lub niewystępujące przed incydentem zadławienia najlepiej skonsultować z lekarzem. 

Przeczytaj również:
Dyspepsja. Jak sobie z nią poradzić?


Wsparcie układu pokarmowego
Poznaj tysiące produktów z kategorii zdrowie i uroda
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę