Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Tydzień marek świata
X - Każdy uśmiech jest wyjątkowy
X - Aurovitas Flexistav
X - Strefa opalania
1863

Ostropest plamisty. Na straży zdrowej wątroby

Słuchaj artykułu

Cierpisz na dolegliwości związane z układem pokarmowym? Sięgnij po ostropest plamisty. Ta niepozorna roślina wspiera regenerację wątroby i reguluje procesy trawienne. Jakie są jej inne właściwości? Czy każdy może z nich skorzystać?

Ostropest plamisty. Na straży zdrowej wątroby

Ostropest plamisty – co to za roślina?

Ostropest plamisty (łac. Sylibum marianum) to popularne zioło stosowane w wielu dolegliwościach. Naturalnie występuje w krajach o śródziemnomorskim klimacie oraz w niektórych rejonach Azji takich jak Pakistan czy Indie. W Polsce to roślina typowo uprawna o bardzo charakterystycznych białych plamach na liściach.

Surowcem zielarskim są owoce ostropestu, które swoje lecznicze właściwości zawdzięczają przede wszystkim kompleksowi flawonolignanów – sylimarynie.

Oprócz nich ostropest zawiera:

 • olejek eteryczny,
 • związki goryczowe,
 • olej,
 • sterole,
 • witaminę E,
 • cukry,
 • aminy – histaminę i tyraminę.

Ostropest plamisty – właściwości

Dzięki zawartości sylimaryny ostropest korzystnie wpływa na wątrobę:

 • wspomaga regenerację jej komórek i zapobiega odkładaniu się w nich kolagenu, hamując tym samym zmiany martwicze;
 • chroni wątrobę przed działaniem czynników toksycznych poprzez uszczelnianie błon komórkowych;
 • działa delikatnie żółciopędnie. 

Ze względu na te właściwości warto sięgnąć po ostropest po długotrwałej antybiotykoterapii, zapaleniu wątroby czy zatruciu alkoholem lub grzybami.

Ponadto roślina ta:

 • reguluje procesy trawienia – zwiększa wydzielanie soków trawiennych i poprawia apetyt. Odpowiada za to nie tylko sylimaryna, ale również związki goryczkowe, które stymulują układ pokarmowy;
 • działa przeciwutleniająco i przeciwzapalnie – zmniejsza syntezę cholesterolu i utlenianie lipidów, zapobiegając powstawaniu zmian miażdżycowych;
 • zwiększa zdolność regeneracji nerek i zapobiega rozpadowi czerwonych krwinek.

Ponadto jeden ze związków wyizolowanych z tej rośliny – taksyfolina prawdopodobnie ma korzystny wpływ na leczenie osteoporozy.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Ostropest plamisty w kosmetykach

Owoc ostropestu jest surowcem oleistym. Otrzymany z niego olej nie tylko nawilży skórę, ale też przyspieszy jej regenerację.

Kosmetyki zawierające wyciągi z ostropestu:

 • wzmacniają skórę,
 • spowalniają procesy jej starzenia,
 • rozjaśniają przebarwienia.

Ostropest plamisty – jak stosować?

Ostropest jest dostępny w różnych formach: całych lub zmielonych nasion, tabletek, kapsułek czy olejów.

Aby ochronić komórki wątroby, kuracja powinna trwać co najmniej 3 miesiące, chociaż pierwsze efekty zauważymy już nieco wcześniej. Przeciętna dawka sylimaryny w jednej tabletce wynosi 70 mg. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) optymalne wyniki terapii powinniśmy uzyskać po przyjęciu od 200 do 400 mg sylimaryny dziennie w 2-3 dawkach. Odpowiada to ok. 12-15 g surowca.

Z całych nasion ostropestu możemy również przygotować macerat. Wystarczy zalać surowiec zimną lub letnią wodą i pozostawić go najlepiej w ciemnym miejscu na kilkanaście godzin. Powstanie wówczas śluzowaty, gęsty produkt, podobny do tego, który otrzymujemy z nasion lnu. Macerat przyjmujemy doustnie.

Poza wymienionymi wcześniej właściwościami ostropestu śluz tej rośliny działa powlekająco na układ pokarmowy. Dzięki temu może pomóc w chorobie wrzodowej czy nadkwasocie. Pamiętajmy jednak, by nie stosować go dłużej niż 3 tygodnie. Nadmierne powleczenie śluzem może upośledzać wchłanianie związków odżywczych ze światła przewodu pokarmowego do krwi. Taki „kleik” możemy stosować też na suchą skórę jako maseczkę.

Ze świeżo mielonych owoców (np. w młynku do kawy) możemy przygotować napar bądź nalewkę z ostropestu. Możemy je również dodać do kanapek, sałatek lub sosów.


Ostropest plamisty – skutki uboczne

Jeśli przyjmujemy ostropest w dawkach terapeutycznych, nie wykazuje on skutków ubocznych.

Kobiety w ciąży i podczas karmienia piersią powinny skonsultować jego suplementację z lekarzem. Nie zaleca się również podawania go dzieciom poniżej 12. roku życia.

Produkt ten może hamować aktywność pewnych enzymów. Pacjenci przyjmujący metronidazol lub indinavir powinni zaprzestać suplementacji na czas terapii lub przynajmniej robić 2-3 godzinne przerwy między przyjęciem leku i suplementu.

Przeczytaj również:
Jak zregenerować wątrobę?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
 • Palomino O.M., Gouveia N.M., Ramos S., Martín MA, Goya L., Protective effect of silybum marianum and silibinin on endothelial cells submitted to high glucose concentration. Planta Med [Internet]. 2017;83(1-2):97-103.
 • Zaulet M., Kevorkian S.E.M., Dinescu S., Cotoraci C., Suciu M., Herman H., Buburuzan L., Badulescu L., Ardelean A., Hermenean A., Protective effects of silymarin against bisphenol A-induced hepatotoxicity in mouse liver. Exp Ther Med [Internet]. 2017;13(3):821-8.
 • Bahmani M., Shirzad H., Rafieian S., Raifieian-Kopaei M., Silybum marianum: Beyond Hepatoprotection. Journal of Evidence-Based Complementary & Alternative Medicine [Internet]. 2015; 20(4): 292-301.
 • Sprouse A.A., van Breemen R.B., Pharmacokinetic Interactions between Drugs and Botanical Dietary Supplements. Drug Metabolism and Disposition [Internet]. 2016; 44 (2): 162-171.
 • http://www.flowersinisrael.com/Silybummarianum_page.htm.
 • Lamer-Zarawska E. i współ., Fitoterapia i leki roślinne, 2012.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

 1. 4 marca 2019, 15:33
  JJ

  Pani Magdo, czy nasiona otropestu mozna rowniez jesc?

  1. 5 marca 2019, 09:31
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   Nasiona ostropestu plamistego można również jeść, jednak należy je dobrze rozgryźć. Nie jest to bardzo popularne, gdyż ten surowiec ma bardzo specyficzny smak, który przeszkadza wielu osobom. Efekt działania przy takim stosowaniu może też pojawić się trochę później.

 2. 7 marca 2019, 21:43
  Edward

  mam pytanie. zamówiłem ostropest plamisty a dostałem ostropest nasiona. Czy to jest to samo

  1. 8 marca 2019, 09:32
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   Nasiona ostropestu i ostropest plamisty to to samo. Dokładniej mówiąc, nasiona uzyskuje się z ostropestu plamistego. W nich właśnie znajdują się substancje czynne i są one używane jako surowiec do ich pozyskiwania.

  2. 8 lipca 2021, 19:20
   edelson

   Nie jesteś zbyt bystry, co?

 3. 13 marca 2019, 09:29
  Anna

  Ile Ostropestu plamistego 80 mg można brać najwięcej ? czy tylko 1 tabl dziennie czy bierze się rano czy nie ma znaczenia ?

  1. 14 marca 2019, 15:05
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   Dziennie można przyjąć od 200 do 400 mg sylimaryny, więc jeśli w jednej tabletce jest 80 mg sylimaryny (dokładnie sprawdzić) to można wziąć do 5 tabletek na dobę. Surowiec jest olejowy, wiec lepiej po posiłku, najlepiej nie bezpośrednio przed snem.

 4. 13 marca 2019, 15:59
  Paweł

  Dzień dobry. Jestem 6 lat po resekcji woreczka żółciowego. Czy mogę stosować ostropest?

  1. 14 marca 2019, 15:02
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   Nie znalazłam żadnych przeciwwskazań do stosowania ostropestu po resekcji woreczka żółciowego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości proszę skonsultować z lekarzem prowadzącym.

 5. 14 marca 2019, 13:16
  Ada

  A warto łączyć ostropest z jakimiś innymi składnikami dla lepszego efektu? Czytałam trochę o połączeniu ostropest + babka płesznik i zastanawiam się czy w moim wypadku nie miałoby to większego sensu niż sam “goły” ostropest. Jestem osobą raczej młodą, od 2 miesięcy na kuracji izotekiem.

  1. 18 marca 2019, 15:01
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   A jaki efekt chce Pani uzyskać? Jeśli chodzi o wspomożenie naszej wątroby to można byłoby połączyć z przyjmowaniem karczocha. Nie specjalnie widzę zasadność łączenia ostropestu z babką płesznik w odniesieniu do działania ochronnego na wątrobę.

 6. 29 marca 2019, 17:15
  Jadwiga

  kupiłam ostropest mielony. słyszałam, ze można go przyjmować na surowo popijając woda. ile go brać jednorazowo?

 7. 13 kwietnia 2019, 20:26
  Kamila

  Czy to prawda że ostropest ma dobre działanie na woreczek żółciowy a dokładniej dla osób u których w woreczku wykryto kamienie.

 8. 1 maja 2019, 19:52
  Edward.

  Witam.
  Ostropestu plamistego zjadłem już kilka kilogramów. Kupuję świeży od dostawcy do zakładu farmaceutycznego, mielę w młynku do kawy raz na tydzień, żeby był świeżo mielony.
  Ja stosowałem ostropest przy leczeniu porfirii skórnej.

 9. 1 czerwca 2019, 18:08
  Marcin

  Biorę leki na niedoczynność tarczycy oprócz tego jestem po nefrektomii mogę pić wywar z ostropestu

 10. 1 lipca 2019, 17:36
  Alicja

  Witam Panią ! Kupiłam ziarna ostropestu i na opakowaniu w sposobie stosowania napisano,że należy przyjmować na czczo 2 łyżeczki w 1/4 szklanki przegotowanej wody ( zmielonego ) Czy to dobry sposób? Dziękuję za odpowiedź.

  1. 4 lipca 2019, 13:26
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Jeśli producent lub podmiot odpowiedzialny rekomenduje taki sposób przyjmowania ostropestu to warto przestrzegać wskazanych zaleceń.

 11. 21 listopada 2019, 12:29
  jowita

  ja piję wywar z ostropestu, czarnuszki i babki płesznik i bardzo dobrze działa na moją wątrobę

  1. 9 grudnia 2019, 14:29
   Ewunia

   potwierdzam też takie ziola przyjmuje (miele i popijam wodą) i swietnie działaja

  2. 19 grudnia 2019, 14:12
   natalie

   a gdzie takie ziola dostac mozna??

  3. 9 stycznia 2020, 14:02
   Jowita

   @natalie, ja kupuje na internecie, z tym że gotową mieszankę na wątrobę, bo niestety nie umiem w zioła się bawić, więc tak wygodniej.

 12. 6 stycznia 2020, 12:00
  Arkadio

  Czy na stłuszczenie wątroby i podwyższony poziom alt picie expresówki herbaty z ostropestu plamistego pomoże

  1. 7 stycznia 2020, 11:28
   mgr farm. Magdalena Fuszara
   mgr farm. Magdalena Fuszara

   Dzień dobry,
   przy stłuszczeniu i podwyższonym poziomie enzymów wątrobowych herbatka z ostropestu może mieć działanie wspomagające, ale nie zastąpi leczenia i odpowiedniej diety.

 13. 28 stycznia 2020, 09:07
  Łukasz

  Nie polecam jeść mielonego (albo w ogóle) przy problemach z żołądkiem – nadkwaśności, refluksie, wrzodach czy ogólnie delikatnym żołądku. Ja dopiero po kilku miesiącach zrozumiałem, czemu mam objawy jak przy chorobie wrzodowej. Winny był ostropest przyjmowany na czczo, mielony, zapijany po prostu wodą. Absolutnie nie polecam takich atrakcji (pobudki w nocy, bóle żołądka). Jak ktoś ma delikatny żołądek, to się dorządzi…

  1. 23 stycznia 2023, 09:46
   Magdalena

   Potwierdzam, po około 5 tygodniach przyjmowania 700 mg mielonych ziaren ostropestu mam bóle żołądka i ciągle biegunki

  2. 14 listopada 2023, 04:27
   Magda

   Co można polecić na wątrobę przy delikatnym żołądku?

 14. 30 stycznia 2020, 14:13
  Dorota

  Dzien dobry, czy w wyniku przyjmowania ostropestu plamistego w postaci tabletek, można mieć biegunki?

  1. 31 stycznia 2020, 11:47
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Tak, podczas przyjmowania preparatu z ostropestem może pojawić się łagodne działanie przeczyszczające bądź inne także łagodne i tymczasowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe.

 15. 31 stycznia 2020, 18:51
  Andrzej

  Czy mogę przyjmować ostropest jeśli mam usunięty pęcherzyk żółciowy i żółć dostaje mi się do żołądka?

  1. 1 lutego 2020, 07:27
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   W przypadku zarzucania żółci do żołądka, co ma miejsce u niektórych pacjentów po resekcji pęcherzyka żółciowego, konieczne jest stosowanie leków, które są dostępne wyłącznie na receptę. W tym celu należy skontaktować się ze swoim lekarzem, który wdroży odpowiednią terapię.

 16. 23 lutego 2020, 14:49
  Zofia

  Dzień dobry, czy bez woreczka żółciowego ( nie mam go od 10 lat ) można używać ostropest plamisty ? Dziękuję za odpowiedź.

  1. 24 lutego 2020, 08:27
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Nie znaleźliśmy żadnych przeciwwskazań do stosowania ostropestu po usunięciu woreczka żółciowego. Jeśli pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości, prosimy o kontakt z lekarzem prowadzącym.

 17. 10 marca 2020, 10:42
  Ela

  Czy ostropest mielony odtłuszczony zawiera silimaryne w tej ilości co nieodtluszczony ?

  1. 11 marca 2020, 07:32
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Zawartość sylimaryny w nasionach ostropestu zależy w głównej mierze od pochodzenia uprawy i waha się w granicach 1,5-3%. Kompleks związków chemicznych składających się na sylimarynę rozpuszcza się w tłuszczach, można się więc spodziewać, że preparat odtłuszczony będzie charakteryzował się mniejszą jej zawartością. W związku z powyższym sensowne wydaje się spożywanie zmielonych nasion bezpośrednio jako dodatek do żywności niż naparów, w których zawartość sylimaryny będzie z pewnością niższa.

  2. 4 lipca 2021, 12:22
   Anonim

   No

 18. 13 maja 2020, 11:30
  Małgorzata

  Witam, czy 11 letniemu dziecku po kuracji antybiotykowej i stosowaniu środków przeciwgorączkowych można podać w celu regeneracji wątroby wyciąg z ostropestu plamistego i w jakiej dawce?

  1. 13 maja 2020, 12:20
   Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini
   Weronika Dąbrowska Poradnik Gemini

   Większość preparatów zawierających wyciąg z ostropestu plamistego, zarówno leków, jak i suplementów diety, jest przeznaczona dla dzieci powyżej 12 roku życia. Dzienna dawka wyciągu z ostropestu powinna zawierać 200 mg sylimaryny.

 19. 28 lipca 2020, 13:33
  Wiki

  Dzień dobry, czy ostropest z czarnuszką pomoże na zatwardzenie? Moja mama akurat taką mieszankę kupną stosuje na cholesterol, ja potrzebuję czegoś przeczyszczającego i to mam pod ręką akurat, ale też delikatnego bo nie chcę sobie zepsuć organizmu i zastanawiam się czy jak wezmę kilka łyżek do śniadania może mi pomóc jakoś?

  1. 28 lipca 2020, 14:58
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Może Pani spróbować, chociaż nie są to typowe zioła o działaniu przeczyszczającym. Lepszym rozwiązaniem będą herbaty z ekstraktem z senesu. Nie należy również zapominać o wprowadzeniu do diety produktów z błonnikiem, np. otrębów czy płatków owsianych.

 20. 24 sierpnia 2020, 11:56
  Karolina

  mam pytanie czy gdy biorę antybiotyk na trądzik „tetralysal” to ostropest zmienia działanie leku?

  1. 24 sierpnia 2020, 15:14
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Pomiędzy antybiotykiem na trądzik a ostropestem nie powinno dochodzić do żadnej interakcji. Jeśli jednak zauważy Pani jakieś niepokojące objawy, należy skonsultować się z lekarzem.

 21. 26 września 2020, 09:32
  Piotr

  Dzień dobry. Świetnie npisany artykuł! Mam pytania: jaka jest stabilność sylimaryny po zmieleniu nasion ostropestu? Czy ro zwiazek podatny na utlenianie? Czy można zalewać nasiona ostropestu wrzątkiem wraz z innymi ziołami np. z dziurawcem? Czy sylimaryna jest stabilna w wysokich temp.? Ile g sylimaryny należy zmielić by uzyskać dzienną dawkę sylimaryny?

  1. 8 października 2020, 11:28
   mgr farm. Magda Jabłonowska
   mgr farm. Magda Jabłonowska

   Dziękuję 🙂 Jeśli chodzi o pytania, to pozwolę sobie zacząć od końca – dzienna dawka sylimaryny wynosi 15-30 g surowca, oczywiście zależnie od jego jakości i danych deklarowanych przez producenta. Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. W zasadzie żadnych ziół nie powinno się zalewać wrzątkiem. Nie rekomenduję też łączenia ostropestu z innymi ziołami, ponieważ śluzy zawarte w surowcu mogą wpływać na wchłanianie związków, chociażby z podanego w pytaniu dziurawca. Poza tym inna jest tu technika obróbki – z owoców ostropestu przygotowujemy odwar, a z ziela dziurawca napar.

   Stabilność sylimaryny zależy od wielu czynników – sposobu zmielenia, grubości i sposobu przechowywania, dlatego trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Chociaż sylimaryna sama w sobie nie jest podatna na utlenianie, nie wystawiałabym jej na działanie czynników utleniających.

  2. 23 listopada 2021, 11:41
   Sebastian

   Ja polecam łączyć z siemie lnianym, 2 łyżki zmielonego siema zalać wrządkiem poczekać aż ostygnie dosypać 2 łyżki zmielonego ostropestu poczekać 15min i zjeść.

 22. 14 października 2020, 11:26
  Katarzyna

  Czy można przyjmować ostropest podczas terapii encortonem?

  1. 15 października 2020, 08:27
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Encorton nie wchodzi w interakcję z preparatami zawierającymi ostropest, a więc można stosować oba preparaty razem. Łącznie z Encortonem można przyjmować także inne leki regenerujące i wspierające pracę wątroby.

 23. 26 października 2020, 09:57
  Julia

  Dla mnie właśnie ostropest jest świetny, bo w odróżnieniu od niektórych ziółek mogę go sobie dodawać do jogurtu lub jako przyprawa do różnych rzeczy. Nie zawsze mam czas na jakiś napar

  1. 10 listopada 2020, 09:45
   Dagmara

   I to działa wtedy tak samo jak napar. Takie ziółka nie tracą żadnych właściwości?

  2. 1 grudnia 2020, 09:42
   Julia

   Pewnie. Nie ważne w jakiej formie sobie to przyjmiesz zawsze powinno działać tak samo.

  3. 8 stycznia 2021, 14:17
   Izaa29

   Dołóż sobie do tego jeszcze babkę płesznik i czarnuszkę. Można to stosować tak samo, jako przyprawę do różnych produktów, a warto wspomagać działanie zioła innymi, które również dobrze ze sobą współgrają

 24. 13 listopada 2020, 23:40
  Magda

  Czy jeśli mam niedoczynność tarczycy Hashimoto insulinooporność mogę brać to ? Ponieważ na USG wyszło że mam wątrobę stluszczona

  1. 16 listopada 2020, 11:05
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Ostropest może wywoływać wiele interakcji, ponieważ blokuje enzym, który odpowiada za metabolizowanie większości leków. W tym przypadku należy więc skonsultować się z lekarzem.

 25. 29 grudnia 2020, 23:00
  Eerw

  Ja od kilku lat jej ostropest granulowany, dodając do jedzenia łyżeczkę dziennie. Niestety problem jest taki że granulat “wietrzeje/utlenia się”(?) I w practice po kilkunastu dniach muszę wyrzucić opróżnione zaledwie w połowie opakowanie, bo czuję że nie ma już działania

  1. 30 grudnia 2020, 08:51
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Po tak krótkim czasie działanie ostropestu powinno zostać zachowane. Warto jednak dodatkowo zabezpieczyć opakowanie, aby produkt zachował świeżość na dłużej.

 26. 18 stycznia 2021, 22:12
  Robert

  Witam Ja ostropest plamisty zmielony trzy łyżeczki mieszam z kefirem i zajadam jak jogurt pychota, pozdrawiam.

 27. 18 lutego 2021, 08:53
  Bozena

  Od lat cierpię na zapalenie żołądka,kupiłam olej z ostropestu,czy mogę go zażywać ?

 28. 18 lutego 2021, 20:56
  Mirka

  Ostropest plamisty czy ma podobne zastosowanie jak Silimarol?

  1. 13 kwietnia 2021, 12:41
   Anonim

   Czy można spozywac ostropest przy lekach uspakajających i refluksie

  2. 13 kwietnia 2021, 14:02
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dzień dobry, niestety między przyjmowanymi lekami a ostropestem może nastąpić interakcja, dlatego przed spożyciem należy skonsultować się z lekarzem.

 29. 28 lutego 2021, 08:50
  Monika

  W takim razie jak zrobić napar z ostropestu jeśli nie należy go zalewać wrzątkiem?

  1. 9 marca 2021, 07:54
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Ostropestu nie powinno zalewać się wrzątkiem ze względu na degradację związków czynnych. Woda powinna być lekko przestudzona. Jeśli chodzi o sposób przygotowania, łyżkę zmielonych nasion ostropestu wsypujemy do litrowego naczynia i parzymy pod przykryciem przez ok. 20 minut.

 30. 25 marca 2021, 08:34
  Maria

  Dzień dobry. Moje pytanie. Piję codziennie łyżkę oleju z ostropestu na czczo i niestety nie zauważyłam poprawy z Trójglicerydami i LDL.Wypilam już ponad litr oleju codziennie łyżka rano. Proszę o pomoc. Nie chcę już chemii. Dziękuję.

  1. 10 kwietnia 2021, 20:51
   Bibi

   To przestań kupować jedzenie z biedronki

 31. 11 kwietnia 2021, 17:53
  Anna

  Witam, dziękuję za ciekawy artykuł. Zainteresowała mnie Pani uwaga w jednej z odpowiedzi dla czytelników o zaparzaniu ziół. Piję je regularnie, ale zalewam wrzątkiem. Pani pisze, że tak nie należy. A więc jak? Są różne szkoły. Ja ostropest jem zmielony i popijam niewielką ilością chłodnej wody. Pozdrawiam

 32. 15 kwietnia 2021, 15:38
  witold

  jakie zioło może poprawić krążenie w nogach

  1. 16 kwietnia 2021, 07:45
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Panie Witoldzie, poprawę krążenia można uzyskać, stosując ruszczyk kolczasty oraz kasztanowiec.

 33. 12 lipca 2021, 12:07
  Ewa

  Czy przyjmując leki na nadciśnienie i trójglicerydy, mając stłuszczenie wątroby, można przyjmować zmielony ostropest?

  1. 14 lipca 2021, 13:55
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry.
   Ostropest plamisty nie wykazuje interakcji z lekami stosowanymi na nadciśnienie oraz przy podwyższonym cholesterolu. Zmielony ostropest można stosować w ilości 2-3 łyżek na dzień.

 34. 22 sierpnia 2021, 15:32
  Kasia

  Czy olej z ostropestu można używać przy lekach na nadciśnienie tj. co valsacor, carnidin

  1. 25 sierpnia 2021, 15:46
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, olej z ostropestu można stosować łącznie z wymienionymi lekami według zaleceń zamieszczonych na opakowaniu oleju.

 35. 14 września 2021, 22:12
  Magdalena

  Dzień dobry ,
  Jak długo powinno się pić Sok z ostropestu ?

  1. 16 września 2021, 14:28
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Długość stosowania ostropestu zależy przede wszystkim od rodzaju schorzenia, w niektórych zalecana jest permanentna suplementacja. Czas trwania kuracji można ustalić z lekarzem m.in. w oparciu o analizę wyników badań krwi.

 36. 3 października 2021, 15:33
  Lidka

  Biorę Hepa =merz na wątrobę czy mogę brać Ostropest w tabl

  1. 5 października 2021, 22:57
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań do zastosowania takiego połączenia.

 37. 19 października 2021, 00:20
  Krystyna

  Czy mozna pic herbatę z ostropestu z czystkiem i koniczyną czerwona

  1. 25 października 2021, 08:57
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, wskazane zioła nie wykazują między sobą interakcji. Należy jednak zachować odstęp w ich stosowaniu w ciągu dnia i przestrzegać zaleceń producenta.

 38. 27 listopada 2021, 18:40
  Adam

  Dzień dobry , mam troszkę zawyżone próby wątrobowe o parę jednostek (GGTP) a pozostałe w normie , ale dosyć długo prowadziłem hulaszczy tryb życia . Mam również kamienie w woreczku żółciowym. Czy mogę spożywaç dziennie 3 łyżki zmielonego ostropestu i 2 łyżki zmielonego siemienia lnianego ? Czy mogę je połączyć w pudełeczku i spożywać zmieszane ? Czy w sumie 5 łyżek takich ziół dziennie nie wpłynie szkodliwie na coś ? Chciałbym poprawić próby wątrobowe i oczyścić

  1. 1 grudnia 2021, 08:24
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, dla sylimaryny znajdującej się w ostropeście plamistym optymalna dawka wynosi 200-400 mg w 2-3 dawkach, co odpowiada 3 łyżeczkom surowca. Stosowanie siemienia lnianego nie jest zalecane u osób chorujących na kamicę nerkową.

 39. 2 stycznia 2022, 13:53
  Krzysztof

  Czy można zażywać Ostropest z lekami na cukrzycę?

  1. 13 stycznia 2022, 07:09
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, ostropest plamisty może obniżać stężenie cukru we krwi. Stosując łącznie ostropest plamisty z lekami przeciwcukrzycowymi trzeba dokładnie kontrolować stężenie cukru we krwi, aby nie doprowadzić do hipoglikemii.

 40. 1 lutego 2022, 10:11
  jolanta sobik

  Czy osoba po niedokrwiennym udarze mózgu może przyjmować preparaty na bazie ostropestu plamistego?

  1. 4 lutego 2022, 08:51
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry, przebyty udar niedokrwienny nie jest przeciwwskazaniem do stosowania preparatów na bazie ostropestu plamistego. Nie są także znane interakcje tego surowca z innymi lekami, a w dawkach terapeutycznych nie wywołuje on działań niepożądanych.

 41. 4 kwietnia 2022, 10:54
  Kazimiera

  Czy ostropez można jeść po wymianie zastawki serca

  1. 6 kwietnia 2022, 11:22
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, nie ma przeciwskazań do spożywania ostropestu plamistego (w zalecanych ilościach) po wymianie zastawki serca.

 42. 21 kwietnia 2022, 10:59
  Karolina

  Dzień dobry chciałam zapytać ponieważ mam w pęcherzyku żółciowym kamień czy można pić herbatę z ostropest

  1. 26 kwietnia 2022, 14:49
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak
   mgr farm. Agnieszka Mikołajczak

   Dzień dobry, napary z ziela ostropestu można stosować w przypadku kamicy żółciowej, jednak kompleks substancji czynnych sylimaryny jest słabo rozpuszczalny w wodzie, przez co w niewielkiej ilości znajduje się w herbacie, a jego działanie nie będzie wystarczające.

 43. 12 maja 2022, 17:51
  RADOSŁAW

  Czy można stosować ostropest plamisty zażywając benzodiazepiny i leki psychotropowe proszę o odpowiedź

  1. 17 maja 2022, 10:55
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry, stosowanie ostropestu nie wywołuje interakcji z wymienionymi lekami.

 44. 24 września 2022, 01:41
  SS

  Dzień dobry, czy mogę spożywać ostropest (całe ziarna, 2 łyżeczki dziennie) przy karmieniu piersią?

  1. 26 września 2022, 11:55
   mgr farm. Marta Junowicz
   mgr farm. Marta Junowicz

   Dzień dobry. Większość źródeł odradza stosowanie surowca podczas karmienia piersią, ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania w tym czasie. Jednocześnie ostropest jest składnikiem niektórych herbatek laktacyjnych i uważa się, że sylimaryna w bardzo niewielkim stopniu przenika do mleka matki. Przy spożyciu 2 łyżeczek dziennie z pewnością nie przekroczy Pani zalecanej dobowej dawki sylimaryny.

 45. 17 października 2022, 19:19
  Serek

  Czy ostropest na wątrobe wystarczy sam czy warto go połaczyc z np. innymi ziołami?

  1. 19 października 2022, 16:20
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Dzień dobry. Dzięki zawartości substancji aktywnych wykazujących działanie regeneracyjne na komórki wątroby, ostropest może być stosowany samodzielnie.

 46. 20 lutego 2023, 12:30
  Ewa

  Bardzo Dobry artykul.

  1. 21 lutego 2023, 07:21
   Poradnik Gemini
   Poradnik Gemini

   Dziękujemy 🙂

 47. 10 maja 2023, 12:41
  Ewa

  Zauwazyłam ze po bardzo długim stosowaniu ostrpestu mam jasniejszy stolec( jasno brązowy). Czy to mozliwe?

  1. 11 maja 2023, 13:19
   mgr farm. Marta Grabowska
   mgr farm. Marta Grabowska

   Nasiona ostropestu zawierają dużo błonnika, dlatego mogą zmienić zabarwienie i konsystencję stolca.

 48. 12 lipca 2024, 09:50
  eugeniusz

  artykuł dobry rzeczowy .do edelsona ,po co ta złośliwość wobec edwarda ,wcale to nie świadczy dobrze o tobie , ani twojej inteligencji .

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę