Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
4

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa krok po kroku

Słuchaj artykułu

Pielęgnacja skóry zaczyna się już w pierwszych dniach życia. Z czasem cera zaczyna wymagać więcej – traci jędrność i elastyczność, zaczynają pojawiać się pierwsze zmarszczki. Starzenia się skóry nie unikniemy, lecz możemy spróbować opóźnić i złagodzić ten proces.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa krok po kroku

Proces starzenia się skóry zaczyna się wcześniej, niż możemy to dostrzec na swojej twarzy, bo już około 25. roku życia. W pielęgnacji cery najważniejsza jest zatem profilaktyka – łatwiej zapobiegać powstawaniu zmarszczek, niż spłycać te już istniejące.


Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Czynniki wpływające na starzenie się skóry 

Rozróżniamy dwa główne typy starzenia – endogenne, czyli pochodzące z wnętrza organizmu i egzogenne, czyli zewnątrzpochodne. Najważniejszym czynnikiem endogennym są geny – to w nich zaprogramowana jest żywotność komórek i liczba ich podziałów, a w dużej mierze od tego zależy pojawianie się oznak starzenia – zmarszczek, przebarwień oraz utrata jędrności, owalu twarzy. Drugim czynnikiem są zmiany hormonalne, które dotykają głównie kobiet wraz z początkiem menopauzy [1]. Trzecie to starzenie mimiczne, związane z mimiką twarzy [2]. 

Dobra informacja jest taka, że na czynniki egzogenne mamy wpływ. Istotne są styl życia, aktywność fizyczna, właściwa dieta, niestosowanie używek, unikanie ekspozycji na promienie słoneczne i odpowiednia pielęgnacja.  

W jaki sposób dbać o cerę, aby zachować elastyczność skóry?  

Z wiekiem maleje wydzielanie łoju – nawet o 50% u kobiet i 20% u mężczyzn, co może wpływać na przesuszenie skóry w późniejszym wieku. Zaburzony proces łuszczenia się skóry powoduje nadmierne miejscowe rogowacenie naskórka – wzrasta liczba warstw warstwy rogowej, co utrudnia przenikanie substancji aktywnych. Niezbędne jest natłuszczanie skóry, nawilżanie jej i odpowiednie złuszczanie. Oprócz tego warto do pielęgnacji włączyć substancje chroniące przed promieniowaniem słonecznym i antyoksydanty. 

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na kondycję skóry jest styl życia. Gdy palimy papierosy, jemy szybko, potrawy gotowe, stołujemy się w miejscach typu fast food, a nasz ruch ogranicza się do przemieszczenia się z mieszkania do samochodu i z samochodu do pracy, trudno oczekiwać, żeby skóra odpłaciła nam się pięknym i promiennym wyglądem. Oprócz tych czynników bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu, a także wystarczająca ilość snu.

Stan skóry odzwierciedla często stan zdrowia, gdyż odżywienie cery nie jest priorytetem dla organizmu. Jeśli brakuje w diecie witamin i mikroelementów, nie możemy oczekiwać idealnego stanu skóry. Ważną rolę pełni odpowiednia podaż niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych – omega-3 i omega-6 oraz antyoksydantów [3]. Pamiętajmy więc o urozmaiconej diecie, bogatej w ryby, oleje roślinne, warzywa i owoce. 

Jak zapobiegać zmarszczkom? 

Kolagen, elastyna i kwas hialuronowy występujące w skórze są naturalnymi substancjami zapobiegającymi zmarszczkom. Skóra, starzejąc się, staje się coraz bardziej sucha, brakuje w niej lipidów, jednocześnie tworzą się obszary mocno złuszczające się. Już od 40. roku życia spada produkcja ceramidów w skórze, co powoduje zwiększoną utratę wody. Obniżona produkcja naturalnego łoju powoduje zmiany w barierze hydrolipidowej skóry, także zmianę jej pH.

Z wiekiem z powodu zmniejszonej ilości i rozmiaru fibroblastów mamy coraz mniej kolagenu, ponieważ to właśnie te komórki są odpowiedzialne za jego produkcję. Również obniżenie ilości kwasu hialuronowego jest związane ze zmniejszoną aktywnością właśnie tych komórek. Znając powyższe mechanizmy wiemy już więc, jakich substancji powinniśmy szukać w kosmetykach przeciwzmarszczkowych. 

Aktywne złuszczanie 

Złuszczać skórę możemy na dwa sposoby – chemicznie lub fizycznie. Peeling fizyczny ściera zewnętrzną warstwę komórek skóry za pomocą drobnych ziaren, najczęściej zawieszonych w postaci kremu lub żelu. Obecnie częściej jednak obserwuje się stosowanie peelingów chemicznych, które zawierają kwasy organiczne. Peelingi średniogłębokie i głębokie stosowane w gabinetach kosmetycznych sięgają głębszych warstw naskórka i zewnętrznej warstwy skóry właściwej. Ich efekt to nie tylko wygładzenie, ale również usuwanie przebarwień i spłycenie drobnych zmarszczek.

W domu stosujemy hydroksykwasy, które mają właściwości keratolityczne. Najczęściej spotkamy alfa-hydroksykwasy (AHA) – inaczej zwane kwasami owocowymi, do których możemy zaliczyć kwas glikolowy, mlekowy czy migdałowy. Kolejny rodzaj to beta-hydroksykwasy (BHA) – zdecydowanie najpopularniejszy z nich to kwas salicylowy. Coraz częściej stosowana jest nowa generacja – polihydroksykwasy, których przedstawicielami są kwas laktobionowy czy glukonolakton [5]. Peelingi chemiczne dodatkowo działają rozjaśniająco i rozświetlająco na skórę.  

Antyoksydanty 

Witaminy C i E to przeciwutleniacze, które warto wprowadzić do pielęgnacji. Połączenie tych dwóch witamin z kwasem ferulowym tworzy jeden z najmocniejszych zestawów w zapobieganiu działania wolnych rodników na skórę. Witamina C jest dość niestabilna – takie powiązanie wzmacnia jej strukturę. W kosmetykach znajdziemy witaminę C w różnych postaciach, jednak zawsze należy pamiętać, aby kosmetyk zawierający antyoksydanty był przechowywany w ciemnym opakowaniu, a w warunkach domowych koniecznie trzeba chronić go przed działaniem promieni słonecznych. 

Nawilżanie 

Odwodnienie skóry wpływa na jej napięcie – staje się mniej jędrna, wiotka. Substancjami silnie nawilżającymi są hydrofilowe glikozaminoglikany (GAG) – kwas hialuronowy, chitozan i kolagen. Najszerzej stosowany jest kwas hialuronowy, a najlepsze rezultaty daje połączenie jego trzech form: wielko-, średnio- i małocząsteczkowej. Dzięki temu nawilżone są zarówno powierzchniowe, jak i głębsze warstwy skóry. Jedna cząsteczka kwasu hialuronowego potrafi związać aż 250 razy więcej wody, a jego stosowanie jest bezpieczne – jest substancją bardzo dobrze tolerowaną przez skórę [5].  

Od niedawna coraz częściej możemy spotkać się z trehalozą w kosmetykach – jest to disacharyd, czyli dwucukier, który naturalnie występuje w niektórych roślinach i umożliwia im przetrwanie w czasie suszy. A co może zrobić dla nas? Trehaloza zapobiega odparowaniu wody, a także ułatwia jej wchłanianie i zatrzymywanie w skórze, przez co zwiększa się poziom nawilżenia skóry [6]. 

Odżywianie 

Ceramidy są głównym składnikiem lipidów, które wchodzą w skład substancji międzykomórkowej w warstwie rogowej naskórka. Ich działanie pozwala na uszczelnianie bariery hydrolipidowej, przenikanie innych składników aktywnych wgłąb skóry – często są stosowane również w kosmetykach do pielęgnacji okolic oczu. Koenzym Q10 nazywany jest eliksirem młodości, gdyż ma szerokie spektrum działania – dotlenia i detoksykuje komórki, ulepsza mechanizmy obronne skóry, a także poprawia jej jędrność.  

Retinoidy 

Jednymi z mocniej działających substancji przeciwzmarszczkowych są retinoidy. Retinol już w niskich dawkach (0,1%) działa na zmniejszanie przebarwień, pomaga w wygładzeniu i uelastycznieniu skóry. Stymuluje odnowę komórkową, zwiększa się synteza kolagenu. Przyspieszony zostaje proces odnowy skóry, cera jest lepiej odżywiona. Należy jednak pamiętać, że retinoidy to bardzo silne substancje – mogą powodować zaczerwienienie i uczucie pieczenia, dlatego należy budować tolerancję: zacząć od możliwie najmniejszego stężenia i stosowania 2-3 razy w tygodniu. Retinoidy najlepiej nakładać na noc, a ze względu na ich właściwości fotouczulające, konieczna jest ochrona przeciwsłoneczna w dzień [7]. 

Pielęgnacja okolic oczu 

Skóra wokół oczu jest kilkukrotnie cieńsza niż w pozostałych obszarach twarzy, należy dbać o nią zatem szczególnie mocno. Nieliczne gruczoły łojowe utrudniają naturalne nawilżenie tej okolicy. To właśnie tutaj najczęściej najszybciej widać pierwsze objawy starzenia – drobne zmarszczki mimiczne, kurze łapki. Jak zatem o nią dbać? Szukając takich składników, jak w kosmetykach do całej skóry twarzy, jednak używając dedykowanych do skóry wokół oczu preparatów, które mają większe wymagania mikrobiologiczne i mniej substancji alergogennych. W przypadku cieni pod oczami warto szukać dodatkowo kofeiny, która poprawia mikrokrążenie [8].

Ochrona przeciwsłoneczna 

Ochrona przeciwsłoneczna jest konieczna cały rok, nie tylko latem. Promienie UVA wnikające w skórę niezależnie od pory roku są odpowiedzialne za fotostarzenie – utratę kolagenu i elastyny, powstawanie wolnych rodników w skórze oraz widocznych przebarwień i zmarszczek. Uszkodzenia te kumulują się z roku na rok [4]. Na szczęście asortyment kosmetyków zawierających filtry przeciwsłoneczne jest bardzo szeroki i każdy może dobrać coś dla siebie – od lekkiej emulsji do postaci odżywczego kremu. Niech SPF 50 będzie naszym codziennym sprzymierzeńcem.  

Przeczytaj również:
Sekrety pielęgnacji paryżanek


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2020/02/ke2020.1-1.pdf 
  2. https://gerontologia.org.pl/WP-CONTENT/UPLOADS/2016/05/2006-04-4.PDF 
  3. http://www.phie.pl/pdf/phe-2008/phe-2008-4-471.pdf 
  4. https://biotechnologia.pl/kosmetologia/dlaczego-kremy-z-spf-powinno-sie-stosowac-przez-caly-rok,21147 
  5. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.6-3.pdf 
  6. http://aestheticcosmetology.com/wp-content/uploads/2019/02/ke2016.4-6.pdf 
  7. https://www.vichy.pl/blog/najbardziej-skuteczne-skladniki-odmladzajace/vmag78352.aspx 
  8. https://www.bandi.pl/blog/skora-wokol-oczu-jakiej-pielegnacji-potrzebuje/
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę