Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
11

Pocenie się dłoni – jak sobie poradzić z tą przypadłością?

Słuchaj artykułu

Pocenie się dłoni to wstydliwa dolegliwość, która powoduje duży dyskomfort. Dotyczy ona wielu osób, zwłaszcza w okresie upałów, a także pod wpływem dużego stresu. Nadmierne pocenie może być jednym z objawów różnych poważnych chorób, dlatego nie wolno lekceważyć tej przypadłości. Dlaczego ręce się pocą i jak możemy temu zapobiec?

Pocenie się dłoni – jak sobie poradzić z tą przypadłością?

Przyczyny nadmiernego pocenia się dłoni 

Pocenie się to fizjologiczny proces, który pozwala obniżyć temperaturę ciała. Nadmierna ilość wytwarzanego potu w stosunku do prawidłowej temperatury określana jest jako hiperhydroza. Jednym z jej objawów jest gwałtowne pocenie się dłoni i palców pod wpływem czynnika stresogennego lub w wyniku objawów współistniejącej choroby.


Produkty stosowane przy nadmiernej potliwości
Zakupy z doradcą Gemini

Często pocące się dłonie mogą być efektem już występujących dolegliwości zdrowotnych oraz chorób takich jak: 

  • nadczynność tarczycy, 
  • zaburzenia hormonalne, 
  • menopauza,  
  • ciąża, 
  • nadwaga i otyłość, 
  • cukrzyca, 
  • zaburzenia i schorzenia neurologiczne, 
  • zaburzenia lękowe, 
  • nadmierna podatność na stres, 
  • zaburzenia pracy nerek, 
  • reumatoidalne zapalenie stawów
  • choroby nowotworowe. 

Innymi przyczynami nadmiernego pocenia dłoni może być błędnie dobrana dieta. Spożywanie w dużych ilościach w codziennej diecie ostrych przypraw, np.: chili, tabasco, pieprzu oraz produktów bogatych w kofeinę również powoduje nadmierne pocenie się. Produkty te drażnią śluzówkę żołądka i przyspieszają krążenie. W rezultacie dochodzi do podniesienia temperatury ciała i wydzielania potu. 

Jak zapobiegać poceniu się dłoni? 

Kluczowym zadaniem jest rozpoznanie przyczyny nadmiernego pocenia się dłoni. Jeśli jest ono konsekwencją nadmiernego działania czynników stresujących, należy skorzystać z różnych technik relaksujących czy nawet z pomocy terapeuty, aby lepiej zapanować nad stresem.  

Najczęstszym i najprostszym domowym sposobem zapobiegającym nadmiernemu poceniu się dłoni jest regularne stosowanie preparatów antyperspiracyjnych, głównie w postaci żeli i kremów. Antyperspiranty częściowo ograniczają wydzielanie potu poprzez tymczasowe zatkanie gruczołów potowych w miejscu aplikacji. Jest to proces krótkotrwały, który zanika z czasem pod wpływem mycia i złuszczania się warstwy rogowej naskórka. Istnieją także mocniejsze wersje antyperspirantów nazywane blokerami. Działają one zdecydowanie dłużej i są rekomendowane zwłaszcza w okresie intensywnych upałów oraz dla osób cierpiących na dużą nadpotliwość. Składnikami aktywnymi antyperspirantów są najczęściej związki glinu (chlorki) lub kompleksy glinowo-cyrkonowe. 

Innymi sposobami pozwalającymi poradzić sobie z nadpotliwością jest stosowanie chusteczek nawilżających, płynów, a także preparatów doustnych normalizujących proces pocenia. Warto pamiętać również o ziołach, głównie o pokrzywie, szałwii i skrzypie polnym. Regularne spożywanie naparu sporządzonego z tych ziół pomaga zmniejszać wydzielanie potu. Można poddać swe dłonie zabiegowi jonoforezy, która powoduje zablokowanie pocenia się na około 4 tygodnie. Kolejnym pomocnym zabiegiem jest moczenie dłoni w ostudzonym naparze z kory dębu. Inną coraz bardziej popularną metodą leczenia jest wstrzyknięcie w dłonie toksyny botulinowej, która zwalcza nadmierną potliwość na okres około 6 miesięcy po każdym zabiegu. 

Nadpotliwość dłoni jest dolegliwością, która może pogorszyć jakość naszego życia. Dlatego istotny jest wybór optymalnego rozwiązania w celu zapobiegania i leczenia tej przypadłości.

Przeczytaj również:
Nadmierna potliwość u dzieci – przyczyny i leczenie


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Schlereth T., Dieterich M., Birklain F. – Hyperhidrosis- causes and treatment of enhanced sweating. Dtsch Arztebl Int. 2009 Jan; 106(3): 32-37. 
  2. Romero F, Haddad GR, Miot HA, Cataneo DC. Palmar Hyperhidrosis: clinical, pathophysiological, diagnostic and therapeutic aspects An Bras Dermatol. 2016 Nov-Dec; 91(6): 716-725.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę