Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Skin cycling
X - Kosmetyki dla całej rodziny
X - Dzień niespodziewanego całusa
X - Adamed Recigar
X - Aurovitas Apo-Uro
X - Sale do -50%
X - Nowości 2024
2

Psychofarmakoterapia osób starszych, czyli jak pomóc bliskim zniwelować dokuczliwe objawy

Słuchaj artykułu

Wiek podeszły to okres życia, który niesie ze sobą wiele zmian na poziomie biologicznym, emocjonalnym i poznawczym. Nasze ciało i umysł wraz z upływem czasu zaczyna pracować mniej wydolnie, co może prowadzić do rozwoju zaburzeń psychicznych i fizycznych. Współczesna medycyna wciąż się rozwija i wiele z tych zaburzeń leczy się za pomocą leków, które, nawet jeśli nie są w stanie całkowicie wyleczyć danego schorzenia, to pomagają spowolnić jego rozwój, wyeliminować niektóre dokuczliwe objawy i uśmierzyć ból.

Psychofarmakoterapia osób starszych, czyli jak pomóc bliskim zniwelować dokuczliwe objawy

Psychofarmakoterapia w podeszłym wieku – na czym polega? 

Psychofarmakoterapia to metoda leczenia zaburzeń psychicznych, w której jako środek leczniczy stosuje się leki o działaniu psychotropowym. Podeszły wiek to okres zmian. Zachodzą one w całym organizmie i wiążą się z ryzykiem spadku tolerancji na leki i niejednokrotnie zmniejszeniem ich skuteczności.  


Produkty dla seniorów
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Zmiany charakterystyczne dla podeszłego wieku, które należy brać pod uwagę, podejmując decyzję o wdrożeniu farmakoterapii i doborze leków: 

 • podwyższenie pH soku żołądkowego i jednoczesne zmniejszenie jego wydzielanych ilości; 
 • spowolnienie perystaltyki jelit; 
 • zmniejszenie powierzchni wchłaniania substancji z przewodu pokarmowego, dodatkowo osłabienie przepływu krwi przez układ pokarmowy; 
 • gorsze przyswajanie witaminy B1, wapnia i żelaza, co może skutkować ich niedoborami;  
 • spadek masy niektórych tkanek, stężenia albumin, pojemności wyrzutowej serca, przepływu krwi przez wątrobę i nerki; 
 • zmniejszenie masy wątroby i aktywności jej enzymów (spowolnione metabolizowanie leków, takich jak barbiturany, paracetamol, pochodne benzodiazepiny). 

Zagrożenia wynikające ze stosowania farmakoterapii w podeszłym wieku 

Stosowanie psychofarmakoterapii u osób starszych zmagających się z zaburzeniami psychicznymi jest wskazane i konieczne. Jednak oprócz pozytywnych efektów dla zdrowia może wiązać się to również z pewnymi zagrożeniami. 

 1. Gromadzenie się leków w organizmie i utrzymywanie się ich wysokiego poziomu przez dłuższy czas niż ma to miejsce w przypadku osób młodych. Kumulacja leków spowodowana jest niemożnością ich prawidłowej eliminacji z organizmu na skutek upośledzenia zdolności wątroby do metabolizowania leków oraz nerek do ich wydalania wraz z moczem. Prowadzi to do pojawienia się u osób starszych większej ilości działań niepożądanych podczas stosowania psychofarmakoterapii. 
 2. Zmniejszenie szybkości działania leków i większe ryzyko wystąpienia skutków ubocznych. Wynika to z postępujących wraz z wiekiem zmian ilościowych liczby receptorów dla poszczególnych neuroprzekaźników działających w mózgu. 
 3. Niebezpieczeństwo dla zdrowia wynikające ze zwiększonej szansy na interakcję leków psychotropowych z innymi lekami. Osoby starsze często zmagają się z wieloma problemami zdrowotnymi i na każde schorzenie stosują inne leki. Leki wykorzystywane w psychofarmakoterapii i leki przepisywane na schorzenia somatyczne mogą wchodzić ze sobą w interakcje, szczególnie kiedy są niewłaściwie dobrane lub ich dawki są zbyt wysokie. Wówczas leki psychotropowe mogą pogarszać objawy chorób somatycznych, a to z kolei może prowadzić do nasilenia się objawów zaburzeń psychicznych. 

Ważna jest świadomość istnienia tych zagrożeń przy przygotowywaniu procesu leczenia zaburzeń psychicznych u osób starszych w celu udzielenia jak najlepszej pomocy medycznej i uniknięcia sytuacji, w której leczenie pogorszyłoby stan zdrowia pacjenta. 

Zasady prawidłowego stosowania leków przez osoby w podeszłym wieku 

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, pacjent i jego rodzina powinni stosować się do kilku podstawowych zasad: 

 1. Zachowanie cierpliwości w przypadku oczekiwania na zadziałanie leku, gdyż u osób starszych czas ten może być wydłużony. Nie należy podawać większej ilości leku, zmniejszać odstępów czasowych pomiędzy dawkami itp.  
 2. Poinformowanie lekarza o wszystkich stosowanych lekach i suplementach diety. .  
 3. Powiadomienie lekarza psychiatrę o wszelkich zmianach w dawkach innych przyjmowanych leków oraz o wystąpieniu działań niepożądanych. 
 4. Systematyczne wykonywanie badań kontrolnych – morfologia, poziom elektrolitów, parametry czynności wątroby i nerek.

Przeczytaj również:
Apteczka seniora – domowy niezbędnik osoby starszej


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

 1. Wieczorowska-Tobis K., Kostka T., Specyfika pacjenta starszego [w]: Fizjoterapia w Geriatrii, Wydawnictwo PZWL, 2010. 
 2. Bień B., Schafer C., Farmakoterapia w Geriatrii, Wydawnictwo MedPharm, 2017. 
 3. https://www.aptekarzpolski.pl/wiedza/10-2010-odrebnosc-farmakoterapii-u-osob-w-wieku-podeszlym/. 
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę