Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
236

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Słuchaj artykułu

Podczas starania się o dziecko warto śledzić comiesięczny cykl kobiety. Jest to o tyle ważne, ponieważ owulacja to jeden dzień, czyli najpłodniejsze 24 godziny w cyklu, które dają największe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę. Warto podkreślić, iż kobiece cykle są często nieregularne i bardzo trudno określić, kiedy występuje jajeczkowanie. Pomocne wówczas okazują się testy owulacyjne, dzięki którym określisz, kiedy może wystąpić owulacja.

Jak i kiedy zrobić test owulacyjny?

Testy owulacyjne możemy kupić w aptece bez recepty lub w drogerii. Są bardzo proste oraz wygodne w użyciu i działają na podobnej zasadzie co testy ciążowe – w pobranej próbce moczu mierzy się zawartość hormonu. Różnica polega na tym, że w przypadku testu owulacyjnego określamy zawartość hormonu luteinizującego (LH). Na rynku dostępne są również testy, które oprócz powyższego hormonu wykrywają też poziom estrogenu. W trakcie ich stosowania nie trzeba mierzyć temperatury ciała czy też obserwować wydzieliny z pochwy. Pamiętajmy jednak, że testy te nie są idealne i w 100% nie potwierdzą nam, że do owulacji na pewno doszło.

W przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników test nie zadziała poprawnie, ponieważ poziom LH może być podwyższony klika razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. Jeżeli chcemy zapobiec ciąży, a test okaże się pozytywny, wskazane jest unikanie kontaktów seksualnych.  


Produkty zwiększające szansę na poczęcie
Zakupy z doradcą Gemini

Jak działa test owulacyjny?

Mniej więcej w połowie cyklu kobiety (przed owulacją) dochodzi do momentu nagłego wzrostu hormonu LH (tzw. pik LH). Test wykrywa stężenie poziomu lutropiny równe lub wyższe 25-30 mIU/ml. Najczęściej w czasie 24-36 godzin po tym wzroście możemy spodziewać się owulacji i wtedy występuje największe prawdopodobieństwo zapłodnienia komórki jajowej.

Testy owulacyjne są dokładniejsze niż naturalne metody wyznaczania dni płodnych, takie jak metoda termiczna lub badanie szyjki macicy.

Pierwsza z nich nie jest rekomendowana kobietom, których normalna temperatura ciała nie rośnie po owulacji. Testów owulacyjnych nie musimy wykonywać każdego dnia, jak w przypadku metod naturalnych, i możemy oszacować wystąpienie owulacji już na kilka godzin przed najwyższym poziomem LH. Kobiety z nieregularnymi cyklami, które nie potrafią określić szacowanego czasu owulacji, powinny częściej stosować testy niż kobiety z regularnymi cyklami. Należy również wziąć pod uwagę fakt, iż leki zwiększające płodność mogą spowodować zaburzenie wyników.

Jak wykonać test owulacyjny?

Przed użyciem testu należy dokładnie przeczytać instrukcję. Zazwyczaj w opakowaniu znajduje się około 5 testów (zdarzają się też większe opakowania w liczbie 30 sztuk) w postaci paseczków lub patyczków. Test powinno się wykonać kilka dni (najlepiej dwa) przed planowaną owulacją, tj. przeważnie około 14 dni przed zakończeniem cyklu, w środku cyklu liczonego od pierwszego dnia krwawienia miesiączkowego. Przykładowo jeśli cykl trwa 21 dni – test należy wykonywać od 6 dnia cyklu, jeśli cykl trwa 25 dni – od 8 dnia, jeśli 27 dni – od 10 dnia, a jeśli 28 dni – od 11 dnia, 30 dni – od 11 dnia, 31 dni – od 14 dnia itd. Próbkę moczu powinno się zebrać do czystego i suchego pojemniczka.

W przeciwieństwie do testów ciążowych nie jest wskazany pierwszy mocz poranny.

Starajmy się wykonywać go każdego dnia mniej więcej o tej samej porze, najlepiej wieczorem około 22.00-23.00. W tym czasie ograniczmy spożycie napojów na 2 godziny przed badaniem. Każdy paseczek zapakowany jest oddzielnie w folię ochronną, którą należy rozerwać przed samym badaniem i zanurzyć do wyznaczonego poziomu w pobranym moczu. Na pasku znajduje się linia „max”, poza którą nie należy zanurzać paska w trakcie wykonywania testu. Trzymamy go za górną część, wynurzamy po około 10-15 sekundach i kładziemy na równej powierzchni. Wynik odczytujemy po określonym czasie i porównujemy z rysunkami na instrukcji.

Jak odczytać wynik testu?

Na teście owulacyjnym znajdują się dwie linie. Pierwsza z nich to linia kontrolna, która wskazuje nam, czy test działa i został wykonany poprawnie. Druga natomiast to linia testowa – jeżeli po użyciu testu jest ona tak samo ciemna lub ciemniejsza niż linia kontrolna, to poziom LH wzrasta. Jej intensywność zależy od stężenia hormonu w moczu. Oznacza to dobry czas na starania o dziecko. Aby zwiększyć swoje szanse, wskazane jest uprawianie seksu już na dwa dni przed spodziewaną owulacją oraz kilka dni po jajeczkowaniu.

Jeżeli natomiast nie pojawi się żaden z prążków, to test został wykonany nieprawidłowo lub wynik jest niejednoznaczny. Gdy linia testowa nie zabarwiła się bądź jej kolor jest jaśniejszy niż linii kontrolnej, wskazane jest wykonanie testu w kolejnym dniu. W sytuacji gdy kreska w strefie testowej się zabarwi, a w kontrolnej nie – test należy powtórzyć, gdyż taki wynik także jest nieprecyzyjny.

Co ciekawe, test owulacyjny zawsze wychodzi pozytywnie w ciąży, natomiast pozytywny test owulacyjny po owulacji nie musi oznaczać ciąży. Dlatego też warto sprawdzać nie tylko owulację, ale i ciążę za pomocą odpowiednich testów, aby mieć pewność co do ich wyników.

Przeczytaj również:
Test ciążowy – jak poprawnie wykonać, jaki wybrać, jak odczytać wynik?
Jakie są pierwsze objawy ciąży?

Jak działa test owulacyjny ze śliny?

W organizmie kobiety w czasie dni płodnych zachodzą zmiany biochemiczne. Chwilę przed owulacją zawartość soli lub elektrolitów w ślinie i śluzie szyjkowym bardzo wzrasta. W tym okresie próbki wydzielin po wyschnięciu zawierają specyficzne struktury przypominające liście paproci. W czasie dni niepłodnych takie próbki przypominają bezkształtne, punktowe struktury.

Test owulacyjny ze śliny wykonuje się za pomocą mikroskopu wielokrotnego użycia, który można kupić w internecie, a następnie przeprowadzić samodzielnie w domu. Na mikroskop nanosi się próbkę śliny lub śluzu szyjkowego. Po 5 minutach otrzymany wynik porównujemy z obrazami zamieszczonymi w ulotce dołączonej do testu, a następnie określamy, czy mamy dni płodne, czy też nie. Próbka wysycha w 5 minut i jest gotowa do odczytu. Mikroskop jest czysty i łatwy w obsłudze, nie wymaga pobierania moczu czy krwi i świetnie sprawdza się u kobiet z nieregularnymi cyklami. Dzięki temu, że już na 3-4 dni przed owulacją zaczynają się tworzyć struktury paprociowe, a zanikają dopiero 2-3 dni po niej, badanie jest wiarygodne, a wykrycie owulacji następuje bardzo wcześnie, co pozwala zaplanować lub uniknąć ciąży.

Jak widać, termin wystąpienia owulacji można sprawdzać na kilka sposobów, a wybór metody zależy tylko i wyłącznie od naszych preferencji.

Przeczytaj również:
Starania o dziecko – jak przygotować się do ciąży?
Dieta wspomagająca płodność u kobiet. Jak zwiększyć szanse na poczęcie?

Niepłodność u mężczyzn a dieta. Jak wspomóc starania o dziecko?

  1. 24 lutego 2020, 15:20
    patrycja

    U mnie doskonale się sprawdza test owulacyjny ze śliny. Jest skuteczny w wyznaczaniu dni płodnych, łatwy w użyciu no i nie drogi co też ważne.

  2. 5 czerwca 2021, 18:51
    Gabrysia

    A jak moje cykle są nieregularne to skąd mam wiedzieć kiedy zrobić taki test?

    1. 15 czerwca 2021, 08:03
      mgr farm. Marta Junowicz
      mgr farm. Marta Junowicz

      Dzień dobry.
      Najlepszym rozwiązaniem, aby potwierdzić lub wykluczyć ciążę jest badanie beta HCG z krwi w laboratorium.

  3. 10 maja 2023, 12:31
    P

    W artykule wspomniano, że “W przypadku kobiet z zespołem policystycznych jajników test nie zadziała poprawnie, ponieważ poziom LH może być podwyższony klika razy w ciągu jednego cyklu miesiączkowego. .” Ale czy w przypadku PCOS i regularnych cykli też poziom LH może być podwyższony kilka razy w ciągu cyklu i ten ten test może nie zadziałać poprawnie?

    1. 11 maja 2023, 13:23
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      W przypadku PCOS z regularnymi cyklami prawdopodobnie poziom LH wzrasta tylko w momencie owulacji, więc test może zadziałać poprawnie. Warto skonsultować się z ginekologiem. Zleci on wykonanie badań hormonalnych, które mogą potwierdzić zmianę poziomu hormonów.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę