Niepłodność a dieta. Jak wspomóc starania o dziecko?
Problemy z płodnością są coraz częściej spotykanym zaburzeniem. Mogą dotyczyć około 20% osób w wieku rozrodczym. W świetle coraz liczniejszych badań okazuje się, że poza wdrożeniem odpowiedniego leczenia, równie ważna jest odpowiednia dieta wspomagająca płodność.
Ograniczenie alkoholu
Jedną z częstszych przyczyn problemów z niepłodnością jest nadużywanie alkoholu. Wypijanie powyżej 5 jednostek alkoholu tygodniowo (5 kieliszków wódki, 5 lampek wina lub 2,5 butelek piwa) powoduje znacznie obniżenie ilości i ruchliwości plemników. Dodatkowo regularne spożywanie alkoholu obniża poziom testosteronu, co może spowodować spadek libido i problemy z erekcją.
Cynk
Cynk reguluje procesy powstawania testosteronu. Niedobór tego mikroelementu ma bezpośrednie znaczenie dla jakości nasienia, w tym ilości i ruchliwości plemników.
Niedobór tego mikroelementu u kobiet prowadzi do nieprawidłowych podziałów komórkowych (w tym komórek jajowych). Zbyt mała ilość tego pierwiastka w organizmie ma bezpośredni związek ze zwiększoną liczbą poronień w 1. trymestrze.
Najwięcej cynku znajdziecie w:
- wątróbce,
- mięsie,
- jajach,
- kakao,
- rybach,
- otrębach,
- płatkach owsianych,
- pestkach,
- kiełkach,
- zarodkach pszennych,
- zbożach nieoczyszczonych,
- suszonych owocach.
Witamina D3
Witamina D3 jest potrzebna do produkcji hormonów płciowych, w tym testosteronu. Jej odpowiedni poziom działa pozytywnie na rozszerzanie naczyń krwionośnych, poprawiając funkcje seksualne u mężczyzn.
Jest też potrzebna do produkcji hormonów płciowych, które wpływają na owulację. Działa również pozytywnie na dojrzewanie pęcherzyka.
Głównym źródłem tej witaminy w diecie są:
- tłuste ryby morskie,
- jaja,
- mięso,
- tran.
Ilość witaminy D3 w diecie często nie jest wystarczająca. Latem ważna jest ekspozycja ciała na słońce. Jesienią i zimą sięgnijcie po suplementy.
Witamina E + selen
Odpowiednie spożycie witaminy E i selenu, o silnym działaniu antyoksydacyjnym, działa ochronnie na plemniki. Działa też korzystnie na stabilność DNA komórek jajowych.
Główne źródła to:
- pestki,
- nasiona,
- tłuszcze roślinne,
- natka pietruszki,
- papryka,
- szpinak,
- orzechy (zwłaszcza brazylijskie).
Kwas foliowy
Odpowiednie spożycie kwasu foliowego jest istotne nie tylko w diecie kobiet planujących ciążę.
U mężczyzn suplementujących kwas foliowy (5 mg) wraz z cynkiem (66 mg) liczba plemników może zwiększyć się aż o 74%.
Kwas foliowy jest również istotny w przemianach homocysteiny. Jej prawidłowa metylacja także wpływa na jakość nasienia.
Główne źródła kwasu foliowego to:
- produkty pełnoziarniste,
- ciemnozielone warzywa,
- nasiona roślin strączkowych,
- pestki.
Antyoksydanty
Antyoksydanty, biorąc udział w eliminacji wolnych rodników, działają ochronnie na komórki, w tym komórki jajowe i plemniki. Badacze sugerują, że zwiększone spożycie antyoksydantów przez okres min. trzech miesięcy może poskutkować zwiększoną szansą na poczęcie dziecka. Jednocześnie dzięki temu zmniejsza się ryzyko poronienia.
Do diety warto wprowadzić m.in.:
- aronię,
- kakao,
- dziką różę,
- żurawinę,
- borówki,
- czarne porzeczki,
- winogrona,
- zieloną herbatę,
- imbir,
- kurkumę,
- oregano,
- pomidory,
- cytrynę.
- Leszczyńska S., Dieta dla płodności.
- Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące diagnostyki i leczenia niepłodności, 2011.
- Czerwińska A., Pawłowski T., Zaburzenia płodności u mężczyzn uzależnionych od alkoholu, Seksuologia Polska, 2018.