Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
67

Mdłości w ciąży. Poznaj domowe sposoby!

Słuchaj artykułu

Mdłości, obok pojawiającej się zgagi, obrzmiałych piersi i zatrzymania miesiączki, są zazwyczaj pierwszym i najbardziej odczuwalnym objawem wczesnej ciąży. Dotyczą one nawet 80% ciężarnych! Mdłości zazwyczaj nie są groźne, ale negatywnie wpływają na samopoczucie przyszłej mamy i utrudniają codzienne funkcjonowanie. Jak sobie z nimi radzić?

Mdłości w ciąży. Poznaj domowe sposoby!

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży?

Mdłości to zmora wielu kobiet w ciąży. Zaczynają się one zazwyczaj w 4-6 tygodniu ciąży i trwają kilka miesięcy. Oczywiście jest to kwestia indywidualna. Może zdarzyć się tak, że ciężarna będzie cierpiała na nie przez całą ciążę lub nie odczuje ich ani razu.

Mdłości nie są objawem żadnych niepokojących procesów, tylko oznaką naturalnych zmian zachodzących w organizmie kobiety spodziewającej się dziecka. Jest to związane ze wzrostem stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hCG) – hormonu, który podtrzymuje funkcjonowanie ciałka żółtego i wydzielanie progesteronu.

Drugim prawdopodobnym czynnik wywołującym ciążowe mdłości są zaburzenia w motoryce żołądka i jego opóźnione opróżnianie.

Nudności mogą doskwierać Ci nie tylko rano, ale o każdej porze dnia. Mogą też pojawić się na każdym etapie ciąży. Jest to nieprzyjemny stan, który może, ale nie musi, prowadzić do wymiotów. Jak sobie z nimi poradzić?

Co na mdłości w ciąży? Odpowiednie nawodnienie i zdrowe odżywianie!

W ciąży powinnaś regularnie pić wodę z dwóch powodów:

  1. jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania i przebiegu przemian biochemicznych w organizmie. 
  2. łatwiej o niebezpieczne odwodnienie spowodowane wymiotami.

Do szklanki z wodą możesz dodać kilka plasterków cytryny lub imbiru, by złagodzić ciążowe nudności.

Występowanie i nasilenie mdłości w dużej mierze zależy również od tego, jak rozpoczniesz dzień. Nie powinnaś wstawać z łóżka bez przegryzienia drobnej przekąski. Może to być kilka sucharków, biszkoptów, krakersów czy porcja płatków. Aby rano mieć je pod ręką, warto przygotować je sobie już wieczorem.

Chociaż przekąska zaspokoi pierwszy głód, nie rezygnuj ze śniadania. Pominięcie pierwszego posiłku sprzyja gromadzenia się soku żołądkowego w większej ilości, a to z kolei może prowadzić do odczuwania mdłości. Jeśli nie jesteś przyzwyczajona do jedzenia śniadań, sięgnij chociaż po jogurt, garść orzechów lub porcję owoców. Najlepiej, aby śniadanie składało się z produktów, po których dobrze się czujesz. Pamięta jednak o unikaniu wysokoprzetworzonych produktów i wybieraniu tych, które są pozbawione konserwantów i barwników.

Zadbaj również o regularne posiłki w ciągu dnia. Najlepsze będą małe porcje, zjadane co kilka godzin w formie 5-6 posiłków.

Unikaj żywności tłustej, przetworzonej i mocno przyprawionej, która może podrażnić żołądek. Przygotowywane potrawy powinny być lekkostrawne, bogate w warzywa, kasze, chude mięso i dobrej jakości oleje. Odpowiednio skomponowane posiłki nie tylko dostarczą cennych składników odżywczych, ale też złagodzą ciążowe mdłości.

Jeśli Twoja dotychczasowa dieta pozostawiała wiele do życzenia, to dobry moment na zmianę nawyków żywieniowych. Pamiętaj jednak, że wbrew powszechnej opinii zapotrzebowanie w ciąży wzrasta zaledwie o 300 kcal! Zbyt mocne objadanie się poskutkuje tylko nadprogramowymi kilogramami u mamy, a nie lepszym rozwojem maluszka.


Sięgnij po zdrowe przekąski
Zakupy z doradcą Gemini

Sposoby na nudności w ciąży – unikanie mocnych zapachów

Większość przyszłych mam źle znosi intensywne zapachy. Staraj się zatem często wietrzyć pomieszczenia i przebywać dużo na świeżym powietrzu. W pierwszych miesiącach ciąży zrezygnuj z ciężkich perfum, odświeżaczy powietrza, a nawet intensywnie pachnącego płynu do płukania tkanin. Być może to właśnie ten czynnik potęguje przykre dolegliwości i jego eliminacja przyniesie zdecydowane ukojenie.

Aby poradzić sobie z ciążowymi mdłościami, schowaj w torebce kilka ziaren naturalnej palonej kawy. Wdychaj ich aromat, gdy odczujesz mdłości. To dosyć nietypowy sposób, dzięki któremu wiele kobiet odczuwa ulgę.

Co na mdłości w ciąży? Aktywność fizyczna!

Umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest wskazana. Pamiętaj jednak, by skonsultować ją wcześniej z lekarzem. Część kobiet deklaruje poprawę samopoczucia i mniej odczuwa przykre dolegliwości ciążowe po pływaniu czy spacerze. Możesz też zastosować ćwiczenia relaksujące i oddechowe, które wyciszają organizm, dotleniają i łagodzą nudności.

Wysiłek fizyczny i ćwiczenia oddechowe przyniosą zdecydowane korzyści także w okresie okołoporodowym. Mogą one skrócić poród nawet o 2-4 godziny, zmniejszyć ryzyko przedwczesnego porodu, nacięcia krocza i uszkodzenia szyjki macicy. Dzięki nim szybciej wrócisz do formy po urodzeniu dziecka. Mają one również dobroczynny wpływ na psychikę. Spacer w parku lub w lesie wycisza i redukuje poziom stresu, a przez to może zmniejszyć uczucie  mdłości.

Odpoczynek jest tak samo ważny jak aktywność fizyczna. Przyszła mama powinna znaleźć czas na relaks i nie stresować się. Odpowiednio długi sen i odpoczynek w ciągu dnia korzystnie wpłyną na Twoje samopoczucie. Drzemka zmniejszy towarzyszące podczas ciąży uczucie zmęczenia, doda sił i pomoże przeczekać przykre dolegliwości.

Imbir na mdłości w ciąży

Spożywanie imbiru w ciąży poprawia samopoczucie nawet u 80% kobiet zgłaszających mdłości.

Imbir wpływa korzystnie na funkcjonowanie żołądka i przewodu pokarmowego, co pomaga zniwelować poranne mdłości. Nie działa bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy i jest bezpieczny dla zdrowia maluszka. Ulgę może przynieść kilkuminutowe żucie plasterków albo wypicie naparu z obranego korzenia. Możesz go także zetrzeć na tarce o drobnych oczkach i przyprawiać nim potrawy. 

Na rynku dostępne są również gotowe preparaty z ekstraktem z imbiru. Skład takich kapsułek często jest wzbogacony o witaminę B6 oraz magnez, które wspierają układ nerwowy i hormonalny. Warto zaznaczyć, że niedobór witaminy B6 może powodować mdłości. Witamina ta przyczynia się także do zmniejszenia uczucia zmęczenia i znużenia. Z kolei magnez odpowiada za gospodarkę elektrolitową w organizmie. Dlatego powinnaś wystrzegać się jego niedoborów szczególnie w okresie ciąży, gdy wymiotujesz i odczuwasz mdłości.  


Odwróć uwagę od nudności w ciąży

Aby zapomnieć o ciążowych nudnościach, zajmij czymś głowę – posłuchaj ulubionej muzyki lub obejrzyj film. Oderwanie się na chwilę od uporczywej myśli dotyczącej wymiotów może zmniejszyć uczucie nudności. Tak samo zachowa się organizm, kiedy zaczniesz żuć gumę lub suszony imbir. Żucia absorbuje uwagę i sprawia, że organizm przestaje koncentrować się na dokuczliwych dolegliwościach

Mdłości w ciąży – jak sobie radzić poza domem?

Mdłości zawsze powodują dyskomfort. Jednak prawdziwy problem powstaje, gdy musisz poradzić sobie z nimi poza domem. Stres związany z koniecznością wyjścia dodatkowo może pogorszyć Twoje samopoczucie.

Przyszła mama nie powinna wychodzić z domu bez butelki wody mineralnej i przekąski w torebce.

Zaopatrz się w herbatniki, sucharki, banany, batonik musli czy opakowanie migdałów. Szczególnie polecane są te ostatnie. Nie tylko zaspokoją pierwszy głód, ale także dostarczą cenne makroelementy i witaminę B6, która skutecznie łagodzi nudności i osłabia odruch wymiotny. Przegryzanie migdałów jest też świetnym sposobem na uzupełnienie magnezu w organizmie, co działa kojąco na uciążliwe skurcze u ciężarnych.

Do torebki możesz wrzucić również wodę termalną w sprayu. Możesz ją używać bez ograniczeń i bez ryzyka skutków ubocznych. Wystarczy co jakiś czas spryskać preparatem twarz i ciało, aby uzyskać efekt odświeżenia i orzeźwienia. To także sposób na ulgę od ciążowych mdłości.

Wychodząc z domu, staraj się nie opuszczać głównych posiłków. Nic nie zastąpi samodzielnie przygotowanych potraw, dlatego najlepiej zabierz jedzenie ze sobą lub skorzystaj z usług sprawdzonych punktów gastronomicznych. Znajdź chwilę na spokojne zjedzenie obiadu czy kolacji.

Ciążowe mdłości pojawiają się z reguły nagle i w najmniej oczekiwanym momencie. Przed wybraniem się w określone miejsce, zorientuj się, gdzie jest najbliższa toaleta lub przestrzeń, w której możesz odpocząć.

Mdłości w ciąży – kiedy zgłosić się do lekarza?

Jeśli ciążowe mdłością są u Ciebie mocno nasilone, powinnaś zgłosić to lekarzowi prowadzącemu. W niektórych przypadkach konieczna jest nawet hospitalizacja lub podanie wzmacniających elektrolitów czy kroplówek. Wszelkie wątpliwości możesz rozwiać także podczas spotkania z położną, która z chęcią wesprze Cię w tym wyjątkowym okresie. Kontakt z położną możemy uzyskać poprzez wizytę na ginekologiczno-położniczej izbie przyjęć, w szkołach rodzenia lub w przychodniach lekarzy rodzinnych.

Każda dolegliwość, która wpływa niekorzystnie na Twoje samopoczucie, powinna być jak najszybciej łagodzona. Dzięki temu możesz uniknąć innych niepożądanych objawów. W przypadku mdłości i wymiotów są to osłabienie, odwodnienie i zaburzenia gospodarki elektrolitowej. Pamiętaj również, że ciążowe dolegliwości wkrótce miną i szybko o nich zapomnisz, gdy nadejdą nowe wyzwania związane z macierzyństwem.


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Fraś M., Gniadek A., Poznańska-Skrzypiec J., Kadłubowska M. (2012). Styl życia kobiet w ciąży. Hyg Pub Health, 47(4), 412-417.
  • Glibowski P., Długołęcka A., Grdeń A., Toczek K. (2017). Właściwości prozdrowotne imbiru. Bromat chem toksykol, 2, 115-121.
  • Iwanowicz-Palus G., Golonka E., Bień A., Stadnicka G. (2012). Przygotowanie położnych do udzielania porad w dolegliwościach okresu ciąży w opinii społeczeństwa polskiego (cz. I). Problemy Pielęgniarstwa, 20(2), 152-163.  
  1. 24 lutego 2019, 16:45
    Estka

    Moim sposobem na mdłości okazała się być guma do żucia z imbirem, dwie gumy na dzień i wszystko było ok.

    1. 11 marca 2019, 10:24
      Apteka Gemini
      Apteka Gemini

      Super! ??? Najważniejsze to znaleźć swój sposób ?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę