Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
7

Narodziny dziecka po śmierci mózgu matki – czy to możliwe?

Słuchaj artykułu

W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, z pomocą cesarskiego cięcia, na świat przyszła dziewczynka 56 dni po śmierci mózgu matki. Brak czynności ośrodkowego układu nerwowego spowodowany był udarem niedokrwiennym mózgu. Rodzina, w tym ojciec dziecka, podjęła decyzję o podtrzymywaniu funkcji życiowych kobiety oraz utrzymaniu ciąży do momentu porodu.

Narodziny dziecka po śmierci mózgu matki – czy to możliwe?

Kontynuowanie ciąży po stwierdzeniu śmierci mózgu matki to ekstremalnie rzadka sytuacja. W Polsce odnotowano zaledwie kilka takich przypadków, a np. w Stanach Zjednoczonych w latach 1982-2010 – jedynie 30. 

Wydawać by się mogło, że mózg matki nie ma żadnego wpływu na rozwój płodu w macicy, jednak ośrodki kontroli hormonalnej wpływające na stężenie poszczególnych substancji we krwi matki znajdują się właśnie w mózgu. Utrzymywanie środowiska przypominającego to, gdy mózg pracuje, jest trudne i obecnie nieosiągalne. Przekłada się to na gorszy stan zdrowia dzieci narodzonych w wyniku takich ciąż.

Ze względu na rzadkość opisywanego zjawiska nie ma statystyk, które o nim mówią, jednak zakłada się, że im bardziej zaawansowany jest rozwój płodu w momencie śmierci mózgu matki, tym większe szanse ma na przeżycie. 

Światowy rekord zanotowano w Brnie, gdzie 117 dni po śmierci mózgu 27-letniej matki narodziła się dziewczynka.


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę