Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Aurovitas osłonka balance
X - Akcesoria dla dzieci
X - Zadbaj o skórę zimą 2
X - Odporność dorosłych i dzieci
X - Wszystko dla Mamy
X - Sema obniżka -30%
X - Walentynki 2023
6

Kiedy pić siemię lniane? Rano czy wieczorem?

Pytanie od Marty
Jaka pora jest najlepsza na wypicie siemienia lnianego?

Nie ma konkretnych wytycznych, które mówią o tym, kiedy stosować odwar czy macerat z nasion lnu. Możesz je spożywać nawet 3 razy dziennie.  

Podczas stosowania siemienia lnianego weź pod uwagę stosowane leki. Nasiona lnu przez zawartość śluzów, które powlekają błonę śluzową przewodu pokarmowego, mogą zmniejszać wchłanianie przyjmowanych leków. W związku z tym przyjmij leki godzinę przed lub dwie godziny po spożyciu siemienia lnianego. 

Porę dnia spożywania nasion lnu możesz dostosować do efektu, jaki chcesz osiągnąć. 

  • Wspomaganie odchudzania – nasiona lnu w tym przypadku możesz stosować rano (na czczo) i w ciągu dnia. Dzięki zawartości błonnika pokarmowego, zarówno frakcji rozpuszczalnej, jak i nierozpuszczalnej, wspomogą one odchudzanie. Błonnik, pęczniejąc, zwiększa objętość treści pokarmowej, przez co dłużej będziesz odczuwać sytość. Forma rozpuszczalna wpływa także na zmniejszenie wchłaniania glukozy i późniejsze opróżnianie żołądka. Dodatkowo zwiększa wydalenie tłuszczu wraz z kałem. 
  • Zaparcia – gdy się z nimi zmagasz, możesz spożywać 2 łyżki (10-15 g) nasion do 3 razy na dobę. Pamiętaj wówczas o piciu większej ilości wody. Efekt działania zauważysz po 12-24 godzinach. 
  • Płukanie jamy ustnej – w tym celu możesz zastosować macerat z siemienia lnianego. Płukankę stosuj w ciągu dnia. Łagodzi ona stany zapalne błony śluzowej i zwiększa wydzielanie śliny. 
  • Dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego – siemię lniane możesz stosować np. przy chorobie wrzodowej. Możesz je przyjmować na czczo lub spożywać w ciągu dnia. Śluz z nasion lnu będzie tworzył warstwę ochronną przed drażniącym działaniem kwasu.  
  • Problemy ze snem – siemię lniane jest źródłem tryptofanu, czyli aminokwasu, który wpływa na zmniejszone uczucie niepokoju i jest prekursorem melatoniny. Zawiera ok. 300 mg tego związku w 100 g. Pojawiają się doniesienia o jego stosowaniu przed snem. Jednak w badaniach dotyczących bezsenności stosowane były dużo większe dawki (1000 mg na dobę), przez co można podejrzewać, że nie będzie on skuteczny w tej przypadłości. 

Niezależnie od pory stosowania siemienia lnianego wpłynie ono korzystnie na przewód pokarmowy, a także poprawi wygląd skóry. 

Jak przygotować siemię lniane? 

Aby przygotować odwar, zalej łyżkę (5-10 g) całych nasion szklanką letniej wody. Po doprowadzeniu do wrzenia gotuj całość przez 15 minut, a po ostudzeniu przecedź.  

Macerat przygotujesz, zalewając całe nasiona ciepłą wodą. Taką mieszankę pozostaw na pół godziny. Pamiętaj, aby raz na jakiś czas ją zamieszać.

Przeczytaj również:
Siemię lniane – właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania


Siemię lniane
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę