Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
14

Poparzenie meduzą. Co robić, jak się zabezpieczyć?

Słuchaj artykułu
Pytanie od Honoraty
Jakie preparaty powinnam zabrać ze sobą na urlop, aby pomóc sobie i bliskim w przypadku poparzenia meduzą? Co należy robić w takim przypadku?

Poparzenie jadem meduzy objawia się:

  • wystąpieniem bolesnego rumienia z białą opuchlizną,
  • silnym pieczeniem utrzymującym się nawet przez kilka dni,
  • w ciężkich przypadkach może dojść do pojawienia się duszności oraz wstrząsu anafilaktycznego.

Meduza pozostawia na ciele ofiary parzący czubek, który wygląda jak fioletowa nitka. Trzeba go jak najszybciej usunąć, nie dotykając go bezpośrednio dłonią i zakopać w piasku, by nie doszło do ponownego poparzenia. W takiej sytuacji najlepiej udać się do ratownika, który posiada odpowiednie środki do dezynfekcji i złagodzenia bólu, jak spray z oktenidyną, maści ze sterydem, doustne leki przeciwbólowe. Jeżeli nie jest to możliwe, należy zasypać poparzone miejsce piaskiem i opłukać po kilku minutach wodą morską.

Nie wolno używać słodkiej wody, spirytusu i lodu, bo może to nasilić rozprzestrzenianie się jadu. Wskazane jest natomiast zastosowanie leków antyhistaminowych (cetyryzyna, lewocetyryzyna, loratadyna, desloratadyna), żeli lub maści łagodzących opuchliznę i świąd, zawierających w swoim składzie dimetynden, hydrokortyzon, octanowinian glinu. W przypadku silnego bólu można zażyć lek przeciwbólowy, np. ibuprofen. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących objawów konieczna będzie niezwłoczna konsultacja lekarska.

Przeczytaj również:
Poparzenie meduzą. Pierwsza pomoc


Produkty pomocne przy poparzeniu meduzą
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę