Tampony z probiotykiem – czy są skuteczne?
Tampony probiotyczne są dobrą alternatywą dla klasycznych tamponów i podpasek, a także kubeczków menstruacyjnych. Stanowisko Zespołu Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące stosowania probiotyku w tamponach wskazuje na pozytywne skutki używania tego typu produktów.
Tampony z probiotykiem działają wspomagająco przy terapii antybakteryjnej lub przeciwgrzybiczej oraz zapobiegają nawrotom zakażeń i niwelują uczucie dyskomfortu. Jak się okazuje, stosowanie tamponów probiotycznych przez kobiety bez objawów infekcji pozwala na kolonizację pochwy, dzięki czemu szczepy probiotyczne (w tym pałeczki Lactobacillus) mogą długofalowo wspierać florę bakteryjną pochwy. Tampony z probiotykiem poprawiają florę bakteryjną również u pacjentek po leczeniu infekcji intymnych.
Tampony z probiotykiem to wyrób medyczny o udokumentowanej skuteczności. Ich stosowanie ma korzystny wpływ na florę bakteryjną pochwy – szczególnie, że w trakcie menstruacji ta mikroflora ulega niekorzystnym zmianom, które mogą sprzyjać infekcjom intymnym.
Przeczytaj również:
Kubeczek menstruacyjny – do czego służy?