Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost

Makijaż

Sortuj wg

Makijaż – triki i porady 

Historia makijażu sięga czasów starożytnych. Ikonami piękna były wówczas królowa Nefretete i Afrodyta. Dzięki zachowanym zabytkom wiemy, że starożytne kobiety podkreślały kontury oczy, wyrównywały i rozjaśniały naturalny kolor skóry czy stosowały kosmetyki barwiące usta. Współczesne techniki i narzędzia do wykonywania makijażu są inne, ale idea ukrywania niedoskonałości i podkreślania najpiękniejszych elementów twarzy pozostaje taka sama. Jak zrobić idealny make-up? Dowiedz się, poznając najpopularniejsze triki makijażowe.   Czytaj więcej...

Przygotowania do makijażu – o czym pamiętać? 

Przed przystąpieniem do wykonywania makijażu warto przygotować skórę – oczyścić ją, stonizować i nawilżyć. Kosmetyki stosowane pod makijaż powinny być lekkie, by nie ważyły się na skórze po zaaplikowaniu podkładu. Warto wybierać krem nawilżający o dodatkowych właściwościach odżywczych i ochronnych. Dzięki temu skóra w trakcie dnia nie będzie narażona na działanie szkodliwych czynników zewnętrznych, m.in. wiatru, mrozu, promieniowania UV.  

Analiza kolorystyczna 

Wykonanie perfekcyjnego makijażu zwykle poprzedza także analiza kolorystyczna, która z obowiązujących trendów pomaga wydobyć to, co będzie najlepiej podkreślało naturalne piękno posiadanej urody. Wyróżnia się następujące typy urody: 

  • typ urody wiosna – blada skóra o brzoskwiniowym odcieniu, zielone lub niebieskie oczy, włosy w ciepłych odcieniach blondu. Najlepsze kolory to: brzoskwiniowy, róż, pomarańcz z domieszką złota; 
  • typ urody lato – blada skóra o zimnym różowym odcieniu, brązowe, niebieskie lub szare oczy z popielatym tonem, włosy w chłodnych barwach. Najlepsze kolory to: śliwka, lawenda, jeżyna, malina, burgund, wiśnia, zielono-stalowy, metaliczno-szary; 
  • typ urody jesień – gładka, jasna cera o brzoskwiniowym odcieniu, zielone, brązowe, złoto-brązowe bądź niebieskie z żółtymi plamkami oczy, rude, kasztanowe lub brązowe włosy. Najlepsze kolory: łososiowy, bakłażanowy, truskawkowy, khaki, złocisty, brązowy, śliwkowy, czerwony, pomarańczowy; 
  • typ urody zima – bardzo jasna, porcelanowa cera, oczy błękitne, niebieskie, czarne lub brązowe o mocnym nasyceniu kolorów, włosy czarne o chłodnym odcieniu. Najlepsze kolory to: czerń, granat, fiolet, grafit, zieleń, turkus, śliwka.  

Analiza kolorystyczna jest narzędziem pomocniczym, a dobór barw i odcieni stosowanych w trakcie wykonywania make-upu powinien uwzględniać indywidualne upodobania, strój, styl życia oraz charakter makijażu.  

Jak wykonać makijaż?  

Makijaż dzienny, wieczorowy, ślubny, maskujący – make-up może mieć różne przeznaczenie i charakter. Bez względu na to, na jaki rodzaj makijażu się decydujesz, jego wykonanie polega na realizacji tych samych kroków. 

Przygotowanie skóry do makijażu 

Skóra pod makijaż powinna być oczyszczana, stonizowana i nawilżona. Na rynku dostępne są kosmetyki dedykowane jako bazy pod makijaż. Ich szczególne właściwości sprawiają, że make-up w ciągu dnia nie waży się i nie roluje. Dostępne są również kosmetyki, które jednocześnie kryją i pielęgnują, a więc są połączeniem bazy i podkładu.  

Wyrównanie kolorytu skóry 

Wyrównanie naturalnego kolorytu skóry polega na maskowaniu wszelkiego rodzaju niedoskonałości – przebawień, sińców, naczynek, zaczerwienienia. W sztuce makijażu wykorzystuje się dwa rodzaje dedykowanych do tego kosmetyków – korektory i podkłady. Pierwsze z nich aplikuje się miejscowo, drugie nakłada się na całą skórę twarzy. Wśród podkładów wyróżnia się: w kremie, transparentne, stick, w kompakcie, fluidy. Posiadają one różną moc krycia i odpowiadają na potrzeby różnych typów skóry. 

Modelowanie twarzy 

Konturowanie twarzy pozwala ukryć niedoskonałości, przywrócić pożądane proporcje i sprawić, że twarz wygląda zdrowo i promieniście. Do cieniowania twarzy stosuje się specjalne paletki, w których znajdują się bronzery, rozświetlacze, róże i korektory. Optyczne złudzenie, które efektywnie pomaga ukryć niedoskonałości urody, sprawiło, że modelowanie twarzy stało się gorącym trendem ostatnich lat. 

Korekta brwi i makijaż oczu 

Kolejnym etapem wykonywanego make-upu jest korekta wyglądu brwi i makijaż oka. Zadbane brwi o naturalnym i regularnym kształcie podkreślają oczy. Wykorzystanie kredek oraz cieni o odpowiednio dobranej kolorystyce wydobywa naturalne piękno tęczówki. Zwieńczeniem makijażu oczu jest użycie tuszu do rzęs.  

Makijaż ust 

Konturówki, pomadki i fiksery to kosmetyki wykorzystywane do makijażu ust. Dzięki nim wargi posiadają symetryczny kształt i atrakcyjny kolor. Fiksery do ust utrwalają i utwardzają szminki, by makijaż ust nie rozmazywał się, nie pozostawiał śladów i wyglądał dobrze przez dłuższy czas. 

Triki makijażowe, które warto znać 

Istnieje kilka technik wykonywania makijażu, które sprawiają, że niedoskonałości, np. małe oczy, wysokie czoło, okrągły owal twarzy, można skutecznie zniwelować. Dzięki innym naturalne walory są w efektywny sposób podkreślone. Poznaj triki makijażowe, które sprawią, że wykonywanie make-upu stanie się łatwe, a osiągane efekty zadowalające. 

Naturalny efekt kamuflażu  

Trikiem na naturalnie wyglądający kamuflaż niedoskonałości jest mieszanie kolorów korektora. Jeżeli okolice oczu po zaaplikowaniu jednego odcienia wyglądają nienaturalnie, warto mieszać ze sobą od dwóch do czterech odcieni. Pojawienie się niedoskonałości w okolicach oczu związane jest z ilością snu czy poziomem hormonów, dlatego warto zachować elastyczne podejście do ilości aplikowanych odcieni.  

Naturalnie wyglądający podkład 

Podkład, którego nie widać na pierwszy rzut oka, to idealna baza dla makijażu. Kluczową rolę odgrywa dobór odpowiedniego koloru kosmetyku, ale dla uzyskania efektu naturalności ważna jest również jego aplikacja. Trikiem makijażowym jest delikatne rozgrzanie podkładu w dłoniach przed aplikacją, przez co będzie się lepiej rozprowadzał. W trakcie jego nakładania należy unikać rozcierania. Podkład powinien być aplikowany lekkim, ale zdecydowanym ruchem od górnej części twarzy, ku dołowi, po skosie na zewnątrz. 

Narzędzia do makijażu 

Dobór odpowiednich pędzli do makijażu ułatwia aplikację kosmetyków i pomaga uzyskać naturalny efekt. Rozprowadzanie pędzelkiem lub gąbką podkładu pozwala na jego równomierne rozprowadzenie i uniknięcie zbierania się nadmiaru produktu, np. w okolicach nozdrzy. Mniejszy pędzelek pozwoli na precyzyjną aplikację korektora w okolicach oczu, na popękane naczynka lub przebarwienia. Niektóre przyrządy do makijażu można wykorzystywać na różne sposoby. Umyta szczoteczka po wyczerpanym tuszu do rzęs sprawdza się do przeczesywania brwi.  

Narzędzia do makijażu powinny być regularnie czyszczone. Zachowanie odpowiedniej higieny pozwala uniknąć pojawienia się na skórze niedoskonałości.  

Powiększenie oka 

Optyczne powiększenie oka to prosty trik makijażowy opierający się na wykorzystaniu gry kontrastowych kolorów – bieli, beżów oraz czerni. Na linię łez (wewnętrzną stronę dolnej powieki) należy nałożyć jasną kredkę. Na część ruchomą górnej powieki aplikuje się jasny cień, a kredką rysuje czarną kreskę. Powyżej ruchomej powieki nakłada się ciemny cień, a nad nim, tuż pod linią brwi, ponownie białą kredkę. Produkty te powinny się przenikać dla uzyskania naturalnego efektu. Zwieńczeniem triku makijażowego powiększającego oko jest tuszowanie i podkręcenie rzęs. 

Optyczne wydłużenie twarzy 

Podobnie jak w ubiorze, tak w sztuce makijażu linie pionowe wyszczuplają, a poziome poszerzają. Najbardziej pożądanym kształtem twarzy jest owal. W przypadku gdy długość i szerokość twarzy są podobne, przy pomocy gry światłocieniem można uzyskać efekt zbliżający ją do ideału. Konturowanie okrąglej twarzy odbywa się poprzez rozświetlenie środka twarzy w linii czoło-nos-broda i szczytu kości policzkowych. Efekt wysmuklenia uzyskuje się poprzez przyciemnienie brzegów twarzy w okolicach linii włosów – od linii żuchwy do podstaw kości policzkowych.  

Powiększenie ust 

Makijaż ust powinien być poprzedzony odpowiednim nawilżeniem i złuszczeniem naskórka warg. Tylko dzięki takiemu przygotowaniu będzie on wyglądał efektownie. Przed nałożeniem pomadki dobrze jest pokryć usta cienką warstwą podkładu, który nada ustom naturalny kontur, a następnie obrysować je, nieznacznie wychodząc poza kontur. Kolejnym etapem jest wypełnienie obrysu pomadką w tym samym kolorze. Sam środek ust można podkreślić, aplikując odrobinę rozświetlacza, a gotowy makijaż utwardzić pudrem fiksującym. 

Makijaż odmładzający 

Trikiem makijażowym, który odejmuje lat, jest zrezygnowanie z dużej ilości kosmetyków kamuflujących na rzecz rozświetlaczy. Dzięki nim skóra dojrzała wygląda zdrowo i promiennie. Wybierając podkład, warto zdecydować się na produkt odrobinę cieplejszy niż naturalny koloryt skóry. Dopełnieniem makijażu odmładzającego jest naturalne podkreślenie brwi i rzęs.  

Kolejność w makijażu 

Jeżeli korzystasz z sypkich cieni do powiek, brokatu lub nie masz pewności, czy efekt wykonanego makijażu oczu lub ust będzie zadowalający, zrób go przed nakładaniem podkładu, korektora i konturowaniem. Dzięki temu w przypadku niepowodzenia nie musisz powtarzać całego makijażu od początku. 

Dobrze wykonany makijaż kamufluje niedoskonałości, ale przede wszystkim wydobywa naturalne piękno twarzy. Podkreślanie jej walorów sprawia, że czujemy się atrakcyjne i pewne siebie. Każda twarz jest inna, dlatego triki i porady makijażowe to wskazówki do opracowania własnego makijażu odpowiadającego naszemu stylowi życia, potrzebom i indywidualnym upodobaniom. 

Źródła: 

  • Brown B., Perfekcyjny makijaż, tłum. A. Wróblewska, Łódź, 2014. 
  • Marwicka J., Niemyska K., Maj M., „Sztuka makijażu jako sposób na podkreślenie naturalnego piękna twarzy” [w:] Kosmetologia Estetyczna, 2/2018, vol. 2. 
  • Peters I., B., Kosmetyka, Warszawa, 2002. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę