Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
31

Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Słuchaj artykułu

Włosy niskoporowate charakteryzują się łuskami włosa przylegającymi ściśle do jego kory. Wyglądają zdrowo, są błyszczące, ale dosyć oporne na stylizację (szybko wracają do pierwotnej formy). Są najczęściej naturalnie proste i szybko się przetłuszczają. Nie wymagają specjalnej pielęgnacji, jednak należy pamiętać, że przy stosowaniu nieodpowiedniej mogą przekształcić się we włosy średnio- lub wysokoporowate. 

Włosy niskoporowate – jak je pielęgnować?

Włosy niskoporowate – czyli jakie? 

Porowatość włosów mówi o tym, jak mocno od kory rozchylone są łuski włosa.

Im bliżej przylegają do kory, tym porowatość jest mniejsza i takie włosy określa się mianem niskoporowatych.

Łuski włosa stanowią jego zewnętrzną warstwę ochronną, a co za tym idzie – im mniej są rozchylone, tym włos jest zdrowszy i lepiej osłaniany przed czynnikami zewnętrznymi.  


Kosmetyki do włosów niskoporowatych
Zakupy z doradcą Gemini

Charakterystyka włosów niskoporowatych 

Włosy niskoporowate charakteryzuje zamknięta lub bardzo delikatnie rozchylona łuska włosa. Tego typu włosy są: 

  • często naturalnie proste, 
  • gładkie, 
  • miękkie, 
  • sprężyste, 
  • błyszczące, 
  • długo schną po umyciu, 
  • trudne w stylizacji, 
  • nie puszą się w warunkach atmosferycznych o wysokiej wilgotności, 
  • często oklapnięte i bez objętości. 

Włosy niskoporowate są trudne w farbowaniu i stylizacji ze względu na zamkniętą łuskę. Szybko potrafią wrócić do postaci sprzed procesu układania (nawet przy pomocy gorącego powietrza i produktów kosmetycznych przeznaczonych do stylizacji włosów). Dodatkowo łój produkowany przez skórę głowy u osób z włosami niskoporowatymi dużo szybciej przemieszcza się po zamkniętych łuskach, co przyczynia się do małej objętości włosów u nasady. W typach o wyższej porowatości po drodze łój wnika we włos.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych 

Niskoporowate włosy to typ najmniej wymagający pod względem pielęgnacji. Ze względu na swój naturalny zdrowy wygląd nie potrzebują wielu etapów pielęgnacji i w ich przypadku lepiej ograniczyć ilość stosowanych produktów. Wynika to z możliwości zbytniego przeciążenia często już naturalnie oklapniętych włosów. Do pielęgnacji włosów o niskiej porowatości warto stosować szampony zawierające proteiny, które naturalnie nadadzą włosom sypkości i dobrze odbiją je od nasady. Można również co jakiś czas (np. raz w tygodniu) nałożyć na noc olej, na który włosy niskoporowate dobrze reagują. Najlepszym wyborem będą oleje małocząsteczkowe zawierające w swoim składzie głównie kwasy nasycone, np. olej kokosowy, olej palmowy, olej arachidowy i masło shea. Małe cząsteczki oleju mają szansę dotrzeć pomiędzy ściśle ułożone obok siebie łuski włosa. 

Do pielęgnacji włosów niskoporowatych polecane są produkty lekkie i nieobciążające, takie jak:  

  • odżywki i maski o mniejszej ilości emolientów (odżywki pozbawione emolientów sprawią, że włosy będą się elektryzować);
  • nawilżające (humektantowe) odżywki do włosów
  • szampony oczyszczające, dodające objętości, do częstego stosowania; 
  • preparaty kosmetyczne zawierające np. wersenian disodowy (disodowy EDTA); mogą one posłużyć do procesu chelatowania włosów

Pielęgnacja skóry głowy powinna być nakierowana na zmniejszenie wydzielania sebum skórnego. W tym celu warto wykorzystać szampony ziołowe regulujące pracę gruczołów łojowych skóry i maseczki glinkowe, które również zmniejszą wydzielanie sebum.  

Co ważne, długotrwała nieodpowiednia pielęgnacja może doprowadzić do rozchylenia się łusek włosa i zmiany ich typu. W takim wypadku włosy mogą przejść przez postać średnioporowatych aż do wysokoporowatych. 

Włosy niskoporowate są uważane za idealny typ włosów, do którego dąży większość metod pielęgnacyjnych. Są zdrowe, lśniące i miękkie w dotyku. Oprócz ewidentnych plusów posiadania naturalnie niskoporowatych włosów jest też jeden duży minus – są dosyć oporne na stylizację.

Data weryfikacji: 22.08.2022 r.

Przeczytaj również:
Włosy wysokoporowate – jak je pielęgnować?

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę