Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

Chirurgia plastyczna

Sortuj wg

Chirurgia plastyczna – co to jest i na czym polega operacja plastyczna? 

Obserwowany wzrost zainteresowania operacjami plastycznymi sprawił, że niektórzy badacze określają ostatnie lata „erą chirurgii”. Medycyna plastyczna posiada jednak wielowiekową tradycję, a korekta odczuwalnych defektów ciała, z którą jest często utożsamiana, to tylko jedna z jej gałęzi. Czym jest chirurgia plastyczna i kiedy warto z niej skorzystać?  Czytaj więcej...

Chirurgia plastyczna  co to jest? 

Chirurgia plastyczna to szeroka dziedzina medycyny, na którą składają się działania prowadzące do: 

  • rekonstrukcji wad wrodzonych i nabytych ciała, 
  • korekty wyglądu ciała z defektami o charakterze rzeczywistym bądź odczuwalnym.  

Tradycja chirurgii plastycznej sięga starożytnych Indii, w których podejmowano pierwsze próby rekonstrukcji nosa u osób go pozbawionych w wyniku poniesienia kary. Odtworzenie zniszczonych lub niewykształconych części ciała było przez długi czas jej jedyną gałęzią. Dopiero w drugiej połowie XX wieku medycyna plastyczna zajęła się obok rekonstrukcji również poprawą wyglądu zdrowego ciała, pozbawionego istotnych wad. 

Chirurgia rekonstrukcyjna zajmuje się leczeniem wad wrodzonych i nabytych np. rozszczep wargi lub podniebienia, replantacja po amputacji kończyn, rekonstrukcja piersi po mastektomii, odtworzenie części ciała po przebytych urazach i chorobach. 

W zakresie chirurgii estetycznej leży poprawa wyglądu ciała, które posiada rzeczywiste lub wyłącznie subiektywnie postrzegane defekty urody. Operacje plastyczne wykonywane w ramach medycyny estetycznej mogą być poświęcone korekcji odstających uszu, zwiększeniu lub zmniejszeniu rozmiaru biustu, zmianie kształtu lub wielkości nosa, redukcji tkanki tłuszczowej bądź przeszczepowi włosów. 

Rozwój chirurgii estetycznej zwiększenie dostępności operacji plastycznych sprawiły, że w ostatnich latach zaczęły one cieszyć się stale rosnącym zainteresowaniem.  

Na czym polega operacja plastyczna? 

W zależności od tego, czy operacja plastyczna ma charakter rekonstrukcyjny, czy estetyczny oraz tego, której części ciała dotyczy, może wykorzystywać odmienne metody, mieć różny przebieg i może wiązać się z innym okresem rekonwalescencji. Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny o charakterze interdyscyplinarnym, dlatego łączą ją ścisłe powiązania m.inortopedią, okulistyką, neurochirurgią, laryngologią. Operację plastyczną zawsze poprzedza konsultacji z lekarzem, który określa oczekiwania pacjenta oraz możliwość i nierzadko zasadność jej przeprowadzeniaPrzed zabiegami wykonywanymi przez chirurgów plastycznych często odbywa się także konsultacja psychologiczna 

Operacje z zakresu chirurgii plastycznej o charakterze rekonstrukcyjnym i estetycznym są z reguły wykonywane w znieczuleniu ogólnym, które nie pozostaje obojętne dla organizmu. Zabiegi chirurgiczne wiążą się zatem z możliwością wystąpienia powikłań, dlatego ważne jest, aby decyzja o poddaniu się operacji plastycznej była świadoma i przemyślana. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować swoje plany z psychologiem bądź psychiatrą. Dla wielu pacjentów, którzy borykają się z dyskomfortem psychicznym wynikającym z wyglądu ich ciała, poddanie się operacji plastycznej stanowi punkt zwrotny w ich życiu i jest jedyną drogą do pozbycia się kompleksów i problemów. Dla innych może być niepotrzebnie poniesionym ryzykiem.  

Kiedy warto skorzystać z medycyny estetycznej? 

Współczesna medycyna estetyczna dysponuje szerokim wachlarzem możliwości poprawy wyglądu, które nie są tak inwazyjne, jak medycyna plastyczna. Jej zakres sytuuje się między chirurgią plastyczną a kosmetologią. Medycyna estetyczna wykorzystuje m.in. lasery, światło IPL/E-Light, fale radiowe czy lipolizę kawitacyjną, które zastępują niektóre inwazyjne metody stosowane w chirurgii estetycznej. Skorzystanie z zabiegów oferowanych przez medycynę estetyczną jest szczególnie polecane w przypadku występowania mniejszych defektów, np. niewielkiego nadmiaru tkanki tłuszczowej czy lekkiego nadmiaru skóry na twarzy. Skupia się ona głównie na działaniu przeciwstarzeniowym, a wśród zabiegów medycyny estetycznej, mających poprawić wygląd, dostępne są te o charakterze zapobiegawczym. W związku z tym do korzystania z zabiegów medycyny estetycznej anti-aging zachęca się nawet 30-letnich pacjentów 

Chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna stwarzają wiele możliwości poprawy wyglądu. Część z defektów jest przyczyną złego samopoczucia psychicznego, które może poprawić tylko interwencja chirurgiczna. Bez względu na to, czy decydujemy się na operację plastyczną, czy na zabieg z zakresu medycyny estetycznej, warto przemyśleć, czy interwencja w wygląd ciała jest potrzebna i uzasadniona.   

Źródła: 

  • Schier K., Piękne brzydawctwo: Psychologiczna problematyka obrazu ciała i jego zaburzeń, Wydawnictwo Naukowe Scholar, 2010. 
  • Praca zbiorowa pod red. Matuesza Warchała, Cywilizacja zdrowia, e-bookowo, 2016. 
  • Cieślik K., Zarys chirurgii plastycznej dla studentów kosmetologii, Kraków, 2011. 
  • Wasiluk M., Medycyna estetyczna – Między kosmetologią a chirurgią plastyczną, marekwasiluk.pl [dostęp: 02.03.2021]. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę