Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Inhalatory
X - Nutricia Bebiko
X - Zadbaj o siebie zimą
X - Kalendarz adwentowy
X - Darmowa Dostawa 02.12-03.12
X - Pomysł na prezent 2
X - Herbapol Syrop sosnowy
22

Czym jest zapalenie skórno-mięśniowe?

Słuchaj artykułu

Zapalenie skórno-mięśniowe (dermatomyositis, DM) to zapalenie mięśni z towarzyszącymi mu charakterystycznymi zmianami skórnymi. Zmiany mięśniowe dotyczą głównie mięśni pasa barkowego i biodrowego, a zmiany skórne umiejscawiają się przeważnie na twarzy i kończynach

Czym jest zapalenie skórno-mięśniowe?

Zapalenie skórno-mięśniowe – co je wywołuje i jak często występuje? 

Dermatomyositis jest jedną z najczęstszych idiopatycznych miopatii u dorosłych. Słowo „idiopatyczna” oznacza, że nie został poznany czynnik etiologiczny wywołujący tę chorobę.  

Badanych jest wiele czynników – genetycznych i środowiskowych (takich jak np. infekcje wirusowe). Jednym z pewnych powiązań, które do tej pory opisano, jest związek DM z nowotworami.  

Aż do 15% pacjentów powyżej 40. roku życia, u których zdiagnozowano zapalenie skórno-mięśniowe, ma towarzyszący nowotwór.  


Preparaty przeciwzapalne i przeciwbólowe
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

W przypadku kobiet są to najczęściej nowotwory narządów rodnych, a u mężczyzn występują białaczki i rak żołądka.  

Na DM chorują nie tylko dorośli, ale i dzieci – w ich przypadku DM zwykle powiązane jest z infekcjami wirusowymi (np. wirusem Coxackie) i nie towarzyszy temu występowanie nowotworów.  

Zapalenie skórno-mięśniowe jest najczęściej występującą jednostką z grupy idopatycznych zapaleń mięśni, a jej częstość występowania opisuje się na 5-11 osób na 100 000 mieszkańców

Zapalenie skórno-mięśniowe – objawy 

Charakterystyczna jest obniżona siła mięśniowa w zakresie mięśni pasa barkowego i biodrowego. Pacjenci skarżą się, że trudność sprawiają im czynności takie jak czesanie się czy wchodzenie po schodach. Inne objawy, które zgłaszają pacjenci, to: 

  • osłabienie, 
  • gorączka, 
  • dysfagia – trudności z połykaniem pokarmu, 
  • bóle stawowe. 

Przeczytaj również: 
Dysfagia (problem z połykaniem) – na czym polega?

DM jest chorobą, która może zajmować także serce i płuca – oprócz charakterystycznych zmian wykrywanych w badaniach (np. EKG) mogą występować zaburzenia rytmu serca, zapalenie osierdzia i inne dolegliwości. 

Niezwykle istotne są także zmiany skórne, występujące w DM. Patognomonicznym (występującym tylko w jednej chorobie) objawem jest objaw Gottrona – zmiany grudkowo-rumieniowe, z obecnymi poszerzonymi naczyniami krwionośnymi. Zmiany te są obserwowane na skórze pokrywającej drobne stawy, np. stawy palców dłoni.  

Inne typowe zmiany skórne w zapaleniu skórno-mięśniowym to między innymi: 

  • zmiany rumieniowe na twarzy, z nasilonym obrzękiem w okolicach oczodołów – objaw „rzekomych okularów”; 
  • u dzieci zmiany rumieniowe mogą obejmować całą skórę twarzy, mają wówczas barwę fiołkową – „lilac disease”; 
  • „objaw szala” – zmiany rumieniowe w okolicy szyi, karku i dekoltu; 
  • zmiany rumieniowe, pojawiające się na powierzchni eksponowanej na światło słoneczne; 
  • „ręce mechanika” – skóra dłoni staje się twarda, często prezentuje objawy wyprysku, z licznymi pęknięciami; 
  • objaw Keininga – poszerzenie naczyń krwionośnych w obrębie wałów paznokciowych – często towarzyszy temu ból lub tkliwość; 
  • nierzadko dochodzi do odkładania złogów wapnia w tkance podskórnej – częściej obserwuje się to zjawisko u dzieci. 

Zmiany skórne w zapaleniu skórno-mięśniowym mogą przypominać zmiany łuszczycowe, zwykle nie przysparza to jednak problemów diagnostycznych.  

Leczenie zapalenia skórno-mięśniowego 

Leczenie powinno być agresywne i rozpoczęte jak najszybciej. Opóźnienie go znacznie pogarsza rokowanie pacjentów. 

Pierwszym rzutem są glikokortykosteroidy, a wybór preparatu zależy od prezentowanego przez pacjenta objawu klinicznego. Jeśli pacjent prawidłowo reaguje na steroidoterapię, siła mięśniowa wraca po około 2-3 miesiącach terapii. 

Drugą linią leczenia, stosowaną przy braku prawidłowej odpowiedzi na terapię glikokortykosteroidami, są środki immunosupresyjne, takie jak metotreksat czy cyklosporyna A.  

Stosowane są także dożylne preparaty immunoglobuliny G (IVIG)leczenie to ma nie do końca poznany mechanizm działania, ale pozwala na znaczne obniżenie podawanych pacjentom dawek steroidów.  

Warto mieć na uwadze, że gdy dermatomyositis jest wywołane obecnością nowotworu, to leczenie nowotworu jest celem terapeutycznym. Po skutecznej terapii onkologicznej objawy DM również ustępują.  

Pacjentom z zapaleniem skórno-mięśniowym należy zalecić także stosowanie preparatów z wysokim filtrem UV.  

Zapalenie skórno-mięśniowe jest poważną chorobą o nie do końca poznanym mechanizmie powstawania. Jest złożona, wyróżniono przynajmniej kilka jej podtypów. Rokowanie zależy od płci, wieku, stopnia nasilenia choroby i obecności/braku nowotworu. Według danych amerykańskich 10-letnie przeżycie pacjentów z zapaleniem skórno-mięśniowym uzyskiwano u 62% pacjentów.


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Cutaneous dermatomyositis in adults: Overview and initial management – UpToDate. (n.d.). Retrieved December 31, 2020, from shorturl.at/NOT89. 
  2. Nowicki R. J. & Majewski S. (2019) Dermatologia i choroby przenoszone drogą płciową Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie. 
  3. Jabłońska S. & Majewski S. (2005) Choroby skóry i choroby przenoszone drogą płciową Warszawa: PZWL Wydawnictwo Lekarskie. 
  4. https://www.mp.pl/interna/chapter/B16.II.16.7.
  5. Krathen MS, Fiorentino D, Werth VP. Dermatomyositis. Curr Dir Autoimmun. 2008;10:313-332. doi:10.1159/000131751.
  1. 17 lutego 2024, 23:23
    Anna

    Artykuł jest napisany profesjonalnie i oddaje w całości objawy choroby.

    1. 19 lutego 2024, 08:04
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini

      Dziękujemy za komentarz 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę