Dieta w uchyłkach jelita grubego
Uchyłki jelit powstają na skutek uwypukleń błony śluzowej na zewnątrz jelita. Ich przyczyną może być m.in. niewłaściwa dieta uboga w błonnik pokarmowy, która prowadzi do zaparć. Dieta w uchyłkach jelita grubego zależy od objawów i zaostrzenia choroby.
Objawowa niepowikłana choroba uchyłkowa – dieta
Przy braku dolegliwości oraz objawowej niepowikłanej chorobie uchyłkowej polecana jest dieta bogatoresztkowa. Jest ona bogata w błonnik pokarmowy, z ograniczeniem czerwonego mięsa i alkoholu. Istotna jest również modyfikacja stylu życia – zwiększenie aktywności fizycznej, redukcja masy ciała i rzucenie palenia.
Dieta bogatoresztkowa pobudza pracę jelit. Błonnik pokarmowy nie ulega trawieniu i wchłanianiu, jest jednak niezbędny do utrzymania prawidłowej funkcji przewodu pokarmowego.
Głównym źródłem energii w diecie bogatoresztkowej powinny być węglowodany pełnoziarniste (bogate w błonnik pokarmowy):
- kasze (jęczmienna, pęczak, gryczana, amarantus),
- brązowy ryż,
- płatki owsiane,
- dobrej jakości pełnoziarniste pieczywo żytnie i razowe,
- makarony pełnoziarniste.
Wszystkie powyższe propozycje obfitują w błonnik pokarmowy. Oprócz wymienionych produktów dobrym źródłem błonnika pokarmowego są również warzywa i owoce.
Warzywa powinny stanowić składnik każdego posiłku.
Źródłem błonnika pokarmowego są również owoce suszone: figi, śliwki, daktyle, morele.
Warto wprowadzić do diety również otręby, będące bogatym źródłem włókna pokarmowego. Można je dodawać do różnych dań, np. do surówek, jogurtów, potraw mielonych, past do pieczywa czy koktajli.
Warzywa strączkowe i orzechy również zawierają dużo błonnika. Spożywaj je jednak z umiarem, ponieważ mogą nasilać dolegliwości jelitowe. Zależy to od indywidualnej tolerancji.
Ogranicz również czerwone mięso i tłuste ryby. Wskazane są:
- chude gatunki mięs – cielęcina, indyk, kurczak, królik;
- chude ryby – dorsz, mintaj, morszczuk, sola, okoń, szczupak, lin.
Zadbaj o regularność posiłków (co 3-4 godziny) i pij dużo płynów, aby błonnik pokarmowy działał prawidłowo.
Niepowikłane zapalenie uchyłków łagodne i umiarkowane – dieta
W niepowikłanym zapaleniu uchyłków łagodnym i umiarkowanym rekomendowana jest dieta lekkostrawna (z ograniczeniem błonnika pokarmowego). W tym przypadku dieta nie powinna nadmiernie obciążać przewodu pokarmowego. Węglowodany, stanowiące główne źródło energii w diecie, powinny być ubogie w błonnik pokarmowy i lekkostrawne.
Jadłospis powinien zawierać:
- białe pieczywo pszenne,
- biały ryż,
- lekkostrawne kasze (manna, jaglana, jęczmienna perłowa),
- biały makaron.
Warzywa powinny zostać poddane obróbce termicznej i obrane ze skórki.
Unikaj warzyw ciężkostrawnych: warzyw kapustnych, cebuli, czosnku, pora, suchych nasion roślin strączkowych, ogórków, rzodkiewek.
Owoce najlepiej gotuj lub piecz. Możesz je też spożywać np. w postaci przecierów. Niezalecane są owoce suszone, marynowane, pestkowe. Przeciwwskazane są również orzechy i nasiona.
Jedz chude gatunki mięs i ryb. Posiłki spożywaj regularnie. Zalecaną formą obróbki termicznej jest gotowanie, gotowanie na parze lub duszenie. Ważne jest także regularne picie płynów.
Niepowikłane zapalenie uchyłków ciężkie – dieta
W przypadku zapalenia nieleczącego się wprowadzana jest dieta ścisła, a w lżejszych przypadkach – płynna. Obie wprowadzane są po zaleceniu lekarza. Zazwyczaj wymagana jest wówczas hospitalizacja.
Przeczytaj również:
Uchyłkowatość jelita grubego
- Pietrzak A. M., Mik M., Bartnik W., Dziki A., Krokowicz P., Polski konsensus interdyscypilarny dotyczący diagnostyki i leczenia choroby uchyłkowej, Gastroenterologia Kliniczna 2012, 4 (4) 123-140.
- Ciborowska H., Rudnicka A., Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, PZWL, 2007.
- Jarosz M., Praktyczny podręcznik dietetyki, Instytut Żywności i Żywienia, 2010.
- Gertig H., Przysławski J., Bromatologia. Zarys nauki o żywności i żywieniu, PZWL, 2007.
Dziękuje za bardzo jasne wytłumaczenie zasad postepowania podczas wystąpienia zapalenia uchyłków. Postępuję według wskazówek.
A czy stosowanie łupin babki jajowatej i babki płesznik ma jakiś sens
W przypadku niepowikłanej choroby uchyłkowej wskazana jest dieta bogatoresztkowa. Obie babki są źródłem błonnika, ale frakcji rozpuszczalnej. Natomiast w chorobie uchyłkowej wskazane jest zwiększone spożycie błonnika nierozpuszczalnego, którego źródłem są pełnoziarniste produkty zbożowe, skórki owoców i warzyw czy suszone owoce. Błonnik rozpuszczalny (łupiny babki płesznik i jajowatej) jest zalecany, gdy nie niemożliwe jest dostarczenie z dietą odpowiedniej ilości frakcji nierozpuszczalnej.
Czy można pić kawę z mlekiem przy zapaleniu uchyłka jelita?
W trakcie zaostrzenia choroby i powstania stanu zapalnego kawa może podrażniać błonę śluzową i nasilać dolegliwości bólowe. W takiej sytuacji rozsądne jest zrezygnowanie z picia tego napoju. W fazie bezobjawowej umiarkowane ilości kawy są dozwolone.
Przeczytałem z uwagą. Dzięki za cenne informacje. Pozdrawiam
Cieszymy się, że artykuł był dla Pana pomocny 🧡
jakie ziola są pomocne przy lekkim zapaleniu uchylkow esicy
Artykuł jest spoko ale jak się w tym wszystkim połapać proszę podać dokładną dietę co jeść i kiedy
Indywidualny jadłospis może rozpisać jedynie dietetyk na bezpośredniej konsultacji. Każdy przypadek jest inny, mogą współwystępować inne choroby, dlatego umieszczanie dokładnych zaleceń „dla każdego” mogłoby spowodować, że bardziej zaszkodzimy niż pomożemy.
Bardzo przejrzysty i cenny artykuł. Mam pytanie odnośnie maślanu sodu- czy jest wskazane suplementowanie tego związku?
Tak, suplementacja maślanu sodu jest wskazana.
Czy połknięta pestka od cytryny może zablokować uchyłek?
Połknięcie jednej pestki z cytryny nie powinno wywołać zaostrzenia choroby. Jeśli odczuwa Pani jakiekolwiek dolegliwości ze strony układu pokarmowego, warto skonsultować się z lekarzem.