Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
439

Jak zregenerować wątrobę?

Słuchaj artykułu

Wątroba jest dla nas niezwykle istotnym narządem. Bierze udział w detoksykacji substancji szkodliwych dla organizmu, odpowiada za metabolizm, magazynuje żelazo i niektóre witaminy (A, D, K) oraz bierze udział w syntezie wielu ważnych związków, np. czynników krzepnięcia krwi. Dobra kondycja wątroby jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Początkowo uszkodzona wątroba nie daje bardzo uporczywych objawów, więc często przez długi czas stosujemy dietę, leki i używki, które ją obciążają. Z czasem dolegliwości mogą się nasilać i wtedy przychodzi moment, w którym decydujemy, że wątrobie należy się regeneracja. Możemy ją wspomóc, stosując odpowiednią dietę, a także suplementy oraz produkty lecznicze.

Jak zregenerować wątrobę?

Czynniki uszkadzające wątrobę i objawy

Wątroba to organ mający duże zdolności regeneracyjne, ale nie są one nieograniczone. Ze względu na funkcję odtruwającą jest narażona na wiele szkodliwych czynników, które mogą ją uszkadzać. Jednym z nich są przyjmowane leki. Duża część z nich jest w tym organie metabolizowana, a ich dłuższe przyjmowanie może obciążać wątrobę. Dochodzi do tego częste zjawisko poligragmazji (przyjmowania wielu leków jednocześnie). Szczególne znaczenie ma tutaj paracetamol, który jest jednym z najpopularniejszych w Polsce środków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Często powtarzanym błędem jest przyjmowanie go jednocześnie pod postacią różnych produktów leczniczych, z których (przykładowo) lek A jest reklamowany jako preparat na ból głowy, a lek B już jako przeciwgorączkowy.


Stosowane w regeneracji wątroby
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Kolejnym czynnikiem szkodzącym wątrobie jest alkohol. Uszkodzenie narządu w tym przypadku zazwyczaj przebiega etapowo, od najczęstszego stłuszczenia wątroby, przez jej zapalenie, aż po marskość. Wątroba może zostać uszkodzona także przez niewłaściwą dietę, która często w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej powoduje otyłość i czasem cukrzycę – kolejne czynniki obciążające. W tych przypadkach może dojść do niealkoholowego stłuszczenia wątroby. Istotnymi przyczynami szkodzącymi wątrobie są także: wirusowe zapalenia wątroby, a także zatrucie pleśnią czy metalami ciężkimi.

Niezależnie od przyczyn, objawy uszkodzenia wątroby są do siebie we wszystkich przypadkach podobne. Są to najczęściej:

  • ból w prawej części nadbrzusza – określany przez pacjentów jako „ból wątroby”,
  • wzdęcia,
  • osłabienie,
  • nudności, wymioty,
  • brak apetytu,
  • spadek masy ciała,
  • spadek libido,
  • ginekomastia,
  • czasem występuje żółtaczka.

Warto zaznaczyć, iż ból wątroby to w rzeczywistości ból spowodowany znacznym powiększeniem organu i podrażnieniem błony surowiczej, gdyż sama wątroba nie ma nerwów czuciowych.

Jak zregenerować wątrobę?

Chora wątroba to często efekt złych nawyków żywieniowych. W przypadku stwierdzenia zaburzeń pracy tego organu, warto przejść na dietę wątrobową. Taki sposób odżywiania nie tylko zahamuje rozwój choroby, ale może także ją wyleczyć. Dzieje się tak  w przypadku stłuszczenia wątroby. Oto kilka podstawowych zasad diety wątrobowej:

  • Potrawy powinny być lekkostrawne z jak najbardziej ograniczoną ilością tłuszczu – pozwoli to na jak najmniejsze wykorzystanie wątroby w procesie trawienia. Zamiast smażenia czy grillowania, warto postawić na gotowanie w wodzie lub na parze czy też pieczenie
  • Należy spożywać 5-6 mniejszych posiłków w ciągu dnia, zamiast 3 dużych.
  • Posiłki jedzmy powoli, co będzie zapobiegać zjadaniu zbyt dużych porcji.
  • Wybierajmy produkty świeże – nawet minimalnie przeterminowane lub nieświeżo wyglądające produkty mogą zawierać toksyny, które uszkodzą wątrobę.
  • Z diety należy wykluczyć alkohol, mocną kawę i herbatę.
  • Trzeba zadbać o odpowiednią ilość białka, które przyspiesza proces regeneracji. Szczególnie istotne jest chude mięso oraz ryby, które zawierają kwasy omega-3.
  • Ogranicz ilość błonnika – ten wskazany w większości diet składnik tutaj jest raczej niemile widziany. Jego spożycie może nasilić objawy chorej wątroby, tj. wzdęcia i biegunki.

  Dieta wątrobowa powinna być ustalona indywidualnie, w zależności od stopnia uszkodzenia organu, stanu odżywienia i preferencji smakowych chorego. Najlepiej udać się w tym celu do dietetyka, który rozpisze nam dokładnie każdy posiłek. Wspomagająco w procesie poprawy funkcjonowania wątroby działają też niektóre rośliny, z których najpopularniejszy jest ostropest plamisty. Stosowany jest on w toksyczno-metabolicznym uszkodzeniu wątroby spowodowanym np. zatruciem muchomorem sromotnikowym czy pestycydami. Zawarta w ostropeście sylimaryna potrafi zneutralizować działanie tych substancji i przyspieszyć ich usunięcie z organizmu. Dodatkowo przyjmowanie ekstraktów z ostropestu pobudza regenerację już istniejących i tworzenie nowych hepatocytów (komórek wątroby).

Przeczytaj więcej:
Ostropest – właściwości, zastosowanie i przeciwwskazania

Warto także wzbogacić dietę o wyciągi z karczocha, który działa żółciopędnie i obniża poziom cholesterolu. Podobne działanie mają mniszek lekarski i herbata z dziurawca. Ważne jest dostarczanie fosfolipidów niezbędnych, które wnikają w hepatocyty i przyspieszają proces ich regeneracji. Fosfolipidy niezbędne to takie, w skład których wchodzi odpowiednio duża ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych (zwłaszcza kwasu linolowego). Związki te hamują proces włóknienia wątroby, obniżają poziom cholesterolu (poprzez zwiększenie jego rozpuszczalności w żółci – jest wtedy szybciej usuwany z organizmu), pomagają w trawieniu tłuszczów, a także poprawiają przepływ krwi w naczyniach krwionośnych. Preparat fosfolipidowy można uzupełnić także o produkt zawierający ornitynę, która jest powszechnie stosowana we wszelkich schorzeniach wątroby.

Nie należy zapominać o aktywności fizycznej. Sport pomaga zredukować masę ciała, a także zwiększa wrażliwość na insulinę. Dodatkowo ćwiczenia przyspieszają proces likwidacji stłuszczenia wątroby. Już półgodzinny spacer trzy razy w tygodniu może dać dobry rezultat. Uszkodzenie wątroby to najczęściej wynik naszych złych nawyków. Pomimo dużej zdolności do autoregeneracji tego organu, czasem należy go wspomóc. W łagodnych schorzeniach podstawą jest wprowadzenie odpowiedniej diety, którą można wzbogacić o preparaty dostępne bez recepty. W cięższych uszkodzeniach niezbędna będzie pomoc lekarska.

  1. 17 maja 2019, 11:04
    Basia

    Ból z prawej strony to ja mam, myślałam że to coś z trawieniem jak przeczytałam że to może być wątroba to trochę się przeraziłam… Co na takie problemy, ten ostropest pomoże?

  2. 21 listopada 2019, 12:50
    angelika

    ja piję już dość długo herbatkę z ostropestem i jestem zadowolona. wcześniej zawsze jakieś dolegliwosci ze strony watroby miałam, bo biore duzo lekow, a teraz juz od dluzszego czasu coraz lepiej

    1. 29 listopada 2019, 12:20
      julita

      no ja tez zazywam ostropest ale razem z babka plesznik i czarnuszka – miele to wszstko i popijam. polecam tez takie cos sprobowac. swietnie działa

    2. 9 grudnia 2019, 14:32
      knowmyname

      dziewczyny, a w jakich proporcjach te zioła?? ile czego??

    3. 13 grudnia 2019, 13:04
      ewka

      julita a powiesz w jakich proporcjach laczyc??

    4. 19 grudnia 2019, 14:17
      julita

      dziewczyny, nie znam proporcji bo ja kupuje gotową mieszankę i po prostu sobie miele i popijam. wiec z proporcjami nie pomoge 🙁

    5. 9 stycznia 2020, 14:06
      Julita

      Nie znam proporcji niestety, kupuję gotową mieszankę ziół na wątrobę.

    6. 21 stycznia 2020, 14:46
      ewka

      A, no ok, to w sumie chyba tez spróbuję gotowej mieszanki na wątrobę.

  3. 9 grudnia 2019, 09:59
    Tomasz

    Bardzo ciekawy artykuł ?

  4. 6 stycznia 2020, 16:16
    Józek

    Bardzo mnie pouczył

  5. 7 stycznia 2020, 08:55
    Ksawier

    Postanowiłem kupić ostropest w ziarnach miele se go młynkiem do kawy i póki co rezultaty są zajebiste może to dziwne ale już nie mam suchej skóry jakoś lepiej mi się wstaje mam mniej stresu i czuje wigor:D

    1. 10 lutego 2020, 15:17
      Ula

      .Masz takie rezultaty ponieważ,gdyż?wątroba to wielka oczyszczalnia całego organizmu.Wywaliłeś śmieci to czujesz się jak młody bóg.

    2. 21 stycznia 2024, 02:39
      ELŻBIETA

      Bardzo ciekawy artykuł

  6. 28 lipca 2020, 16:12
    Janka

    mnie trochę wielkość ziaren przeraża tego ostropestu, może macie jakieś przepisy sprawdzone z czym najlepiej?

    1. 29 lipca 2020, 10:16
      mgr farm. Magdalena Fuszara
      mgr farm. Magdalena Fuszara

      Pani Janko, w aptekach dostępne są również mielone ziarna ostropestu, które mogą być dodatkiem do jogurtu, owsianki, sałatki. Można również samodzielnie zmielić ostropest (np. w młynku).

    2. 17 sierpnia 2020, 08:14
      Gabrysia

      ja też sobie mielę, wydaje mi się, że lepiej takie świeżo zmielone dodawać nie jestem pewna ale chyba tak gdzieś wyczytałam no i mi bardziej smakuje jak mam z czarnuszką a do tego też ta babka plesznik co ktoś wyżej pisał działa dobrze, poszukałam i można na necie znaleźć taką mieszankę już gotową 😉

    3. 30 marca 2021, 13:34
      Janusz

      Zmielony ostropest 2 lyzeczki z jogurtem
      Efekt murowany po 7 dniach

  7. 26 października 2020, 11:16
    Kinga

    Własnie zastanawiam się nad tym czy kupić lek czy jakiś suplement, co wam lepiej pomaga dziewczyny?

    1. 17 listopada 2020, 08:18
      Martyna

      Najlepiej to się dobrze odżywiać i tak jak autor mówi korzystać z natury i spożywać produkty, które wspomagają pracę wątroby. Patrz, np. Ostropest

    2. 8 grudnia 2020, 09:57
      Agula88

      Zgadzam się z Martyną. Na samym początku to trzeba wyeliminować przyczyny, przez które cierpi wątroba, a potem wspomagać się ziołami. Ostropest fakt jest świetny, ale te zioła co wyżej Panie podają również będą bardzo dobre. W ogóle warto zainteresować się ziołami, bo tak naprawdę one pomagają na wszystko

    3. 8 stycznia 2021, 14:39
      Judyta162

      Macie na myśli tę czarnuszkę i babkę płesznik?

    4. 15 stycznia 2021, 08:26
      Agula88

      Dokładnie tak 🙂 Według mnie takie mieszanki są jeszcze lepsze

    5. 25 kwietnia 2023, 12:26
      Ela

      Gdzie kupic taką mieszanke? Pozdrawiam.

  8. 4 lipca 2023, 12:40
    Krystyna

    dzieki serdeczne za dobre rady moj malzonek ma chora watrobe mysle ze ma za duzo lekarstw jest powylewie bede dawala ostropest a czy mozna dawac ra pacholin dzieki za wszystko pozdrawiam

    1. 5 lipca 2023, 14:28
      mgr farm. Marta Grabowska
      mgr farm. Marta Grabowska

      Proszę skonsultować stosowanie tego preparatu z lekarzem.

  9. 25 listopada 2023, 15:03
    Włodzimierz

    Super, można wiele się nauczyć a w szczególności jak nie szkodzic sobie samemu…..

    1. 27 listopada 2023, 12:06
      Weronika Zielińska
      Poradnik Gemini

      Cieszymy się, że artykuł okazał się pomocny 🙂

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę