Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
61

Korzeń maca. Cudowny afrodyzjak?

Słuchaj artykułu

Korzeń maca zwany jest „peruwiańskim żeń-szeniem”. Tradycyjne wierzenia ludowe opisują go jako afrodyzjak i adaptogen. Maca zawiera wiele unikatowych składników biologicznie aktywnych. Dostarcza również energii i niezbędnych aminokwasów.

Korzeń maca. Cudowny afrodyzjak?

Korzeń maca – co to?

Maca (łac. Lepidium meyenii, Lepidium peruvianum) to niewielka roślina porastająca nieprzyjazne środowisko wysokogórskie Andów. Codziennie zmaga się z intensywnym nasłonecznieniem, silnym wiatrem i dużymi amplitudami temperatur. Żyjąc w tych ekstremalnych warunkach, roślina pobiera z otoczenia to, co najlepsze i gromadzi w bulwiastym korzeniu przypominającym rzodkiew lub seler. To właśnie korzeń jest surowcem farmaceutycznym i spożywczym rośliny.

Korzeń maca – związki aktywne

Korzeń maca jest bogaty w związki biologicznie aktywne, takie jak:

  • związki polifenolowe (odpowiedzialne za działanie przeciwutleniające);
  • składniki mineralne (wapń, żelazo, cynk, miedź);
  • sterole (sitosterol, kampesterol, stygmasterol);
  • makamidy;
  • witaminy z grupy B;
  • błonnik pokarmowy. 

Korzeń maca zawiera też substancje odżywcze, m.in. węglowodany i białka oraz niewielką ilość tłuszczów – głównie są to zdrowe nienasycone kwasy tłuszczowe.  

Korzeń maca od wieków był używany przez mieszkańców Peru jako dostarczający energii oraz pożywny i zdrowy składnik diety. Dziś postrzegany jest jako superfoods i uzupełnienie diety u osób dbających o zdrowie i dobrą kondycję.  

Korzeń maca jest dostępny w postaci kapsułek, tabletek i proszku, który może być dodawany do soków lub owsianki, aby z energią rozpocząć dzień.  

Bogactwo minerałów zawarte w macy znalazło też zastosowanie w kosmetykach do zniszczonych i wysuszonych włosów oraz w kremach do twarzy i ciała, gdzie działa odbudowująco i wzmacniająco.

Korzeń maca – właściwości i zastosowanie

Maca na płodność 

Korzeń maca w rejonach Ameryki Południowej był uważany za afrodyzjak i składnik diety wspomagającej płodność. Odnosi się to zarówno do kobiet, jak i mężczyzn. Badania wskazują na korzystny wpływ macy na proces owulacji i zwiększoną zdolność do zajścia w ciążę.

Natomiast u mężczyzn udowodniono korzystny wpływ na liczbę, ruchliwość i jakość powstających plemników, co zwiększa szanse na poczęcie zdrowego dziecka. Jednocześnie maca nie wpływa na poziom hormonów płciowych i nie zaburza ich wydzielania. Badania wskazują też na korzystny wpływ macy na libido u kobiet i mężczyzn. Nie poznano jeszcze dokładnego mechanizmu tego działania, ale może to być związane z działaniem aktywizującym, dodającym energii i łagodzącym stres.  


Zawierają korzeń maca
Zakupy z doradcą Gemini

Maca jako przeciwutleniacz 

Maca ma zdolność do unieszkodliwiania wolnych rodników, które powstają w naszym organizmie podczas stanu zapalnego lub przewlekłego stresu. Wolne rodniki uszkadzają komórki organizmu i przyspieszają procesy starzenia oraz nowotworzenia. Maca chroni DNA komórek, zmiatając wolne rodniki. Prawdopodobnie wiąże się to z działaniem przeciwnowotworowym macy. Nadal trwają badania, w jaki sposób można wykorzystać to działanie, szczególnie w leczeniu nowotworów prostaty i jelita grubego.  

Wpływ na tkankę kostną 

Warto zwrócić uwagę na korzystny wpływ korzenia macy na tkankę kostną. To działanie jest jeszcze ciągle intensywnie sprawdzane. Badania pokazują zwiększanie gęstości kośćca i istotny wzrost zawartości wapnia w kościach.

Korzeń maca – przeciwwskazania i skutki uboczne  

Korzeń maca jest uważany za bezpieczny. Nie zarejestrowano działań toksycznych. Niewiele jest też działań niepożądanych. Niektóre źródła podają możliwość pojawienia się wzdęć przy nadmiernym spożyciu. Maca może wpływać na funkcjonowanie tarczycy, dlatego w chorobach tarczycy najlepiej skonsultować jej stosowanie z lekarzem.

Nie zaleca się stosowania macy u kobiet w ciąży i karmiących piersią, ponieważ nie wykonano w tym kierunku wystarczających badań. 

Jako ciekawostkę warto dodać, że korzeń maca był wykorzystywany przez NASA jako składnik diety astronautów, aby zapewnić im dobrą koncentrację, czujność i wzmocnić organizm. Korzystajmy zatem z dobroczynnych właściwości tej rośliny, która pozytywnie wpływa na nasz organizm. 

Przeczytaj również:
Kobiece libido – od czego zależy?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  1. Ekiert K., Dochniak M., Superfoods – idealne uzupełnienie diety czy zbędny dodatek?, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, 2015. 
  2. Grdeń M., Gramza-Michałowska A., Maca (Lepidium Meyenii) – właściwości prozdrowowtne, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, 2017. 
  3. Piątkowska E., Bisztyga A., Kopeć A. i wsp., Skład chemiczny i właściwości przeciwutleniające różnych odmian maki (Lepidium Preuvianum Chacon), Uniwersytet Rolniczy w Krakowie, 2018.
  4. Polotsky A. J., Houston S., Czy istnieje „dieta płodności”?, 2009. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę