Których produktów i ziół należy unikać przy problemach z tarczycą?
Medycyna alternatywna i ziołolecznictwo to metody leczenia znane od wieków. W wielu przypadkach badania potwierdzają słuszność ich stosowania jako dodatek do terapii lub ewentualną alternatywę dla leczenia. Niemniej jednak stosowanie ziół oprócz działania dobroczynnego może powodować skutki uboczne. Czasami zdarza się, że niektóre z nich są przeciwwskazane w niektórych schorzeniach. Jakich produktów i ziół powinny unikać osoby chorujące na niedoczynność bądź nadczynność tarczycy?
Do chorób tarczycy zaliczamy:
- niedoczynność tarczycy,
- nadczynność tarczycy,
- wole guzkowe,
- zapalenia tarczycy,
- raka tarczycy.
Najczęściej występującymi schorzeniami są niedoczynność i nadczynność tarczycy.
Produkty i zioła przeciwwskazane w niedoczynności tarczycy
O niedoczynności mówimy, gdy dochodzi do zaburzeń, wynikających z niedoboru tyroksyny (T4) oraz trójjodotyroniny (T3).
Do najczęstszych objawów zaliczamy:
- wzrost masy ciała,
- chroniczne zmęczenie,
- osłabienie,
- senność,
- ciągłe uczucie chłodu,
- suchą skórę,
- niskie ciśnienie tętnicze,
- zaparcia,
- zaburzenia pamięci,
- depresję.
W przypadku niedoczynności tarczycy osoby chore muszą przyjmować L-tyroksynę. Zazwyczaj jest to terapia długotrwała, a nawet dożywotnia.
Oprócz leczenia farmakologicznego i stałych badań chorzy powinni dbać o zdrową dietę. Jadłospis powinien składać się ze zbilansowanych składników pokarmowych oraz niezbędnych mikro- i makroelementów w odpowiednich ilościach:
W przypadku osób z niedoczynnością powinno się unikać produktów wolotwórczych – goitrogenów, czyli takich, które ograniczają wchłanianie jodu z pożywienia. Zaliczamy do nich m.in. warzywa z rodziny kapustowatych – kapusta, brukselka, kalafior, brokuł, jarmuż, szpinak, kalarepa, brukiew, rzepa i gorczyca. Zawierają one w swym składzie tioglikozydy, które należą do goitrogenów. Aby zmniejszyć ich zawartość w wymienionych warzywach, można poddać je obróbce termicznej – gotowaniu w 90°C (zmniejszenie zawartości tioglikozydów o ok. 30%) bądź mrożeniu.
Zaburzenia pracy tarczycy mogą także powodować nasiona roślin strączkowych, np. bób, fasola, groch, ciecierzyca i soczewica, gdyż zawierają izoflawony sojowe. Ich spożywanie jest możliwe jedynie po obróbce termicznej oraz w umiarkowanych ilościach.
W przypadku niedoczynności tarczycy należy bezwzględnie zrezygnować ze spożywania soi oraz produktów sojowych nawet po ich wcześniejszej obróbce termicznej (goitrogeny sojowe nie są dezaktywowane podczas gotowania).
Zawarta w soi genisteina oraz daidzeina hamują peroksydazę tarczycową, która bierze udział w syntezie hormonów tarczycowych.
U osób chorujących na niedoczynność powinno się także unikać ziół obniżających ciśnienie krwi, np. jemioły, głogu, aronii i serdecznika, gdyż może to prowadzić do niedociśnienia.
Produkty i zioła przeciwwskazane w nadczynności tarczycy
Nadczynność tarczycy stwierdza się w momencie łagodnego nadmiaru hormonów tarczycy. Zwykle diagnozuje się także zmniejszone stężenie TSH. Pacjenci chorujący na nadczynność uskarżają się na:
- nadmierną pobudliwość,
- wzmożoną potliwość,
- ciągłe uczucie gorąca,
- tachykardię,
- duszność,
- osłabienie,
- utratę masy ciała,
- drżenie rąk,
- wytrzeszcz oczu.
Oprócz farmakoterapii pacjenci powinni zadbać o swoją dietę, a także zwracać uwagę na przyjmowane suplementy diety czy mieszanki ziołowe. U osób z nadczynnością tarczycy szczególnie należy kontrolować ilość przyjmowanego jodu. Jod jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, jednakże jego zbyt duża ilość może prowadzić do nadczynności lub wzmagać postęp choroby.
U pacjentów z nadczynnością tarczycy dobowe zapotrzebowanie na jod nie powinno przekraczać 150 µg.
Zaleca się zatem unikanie suplementów diety zawierających w swym składzie algi, wodorosty, agar i glony. Dodatkowo w diecie należy ograniczyć ilość spożywanych ryb, owoców morza, a także soli. Spekuluje się, iż w nadczynności autoimmunologicznej powinno się unikać glutenu – zarówno w diecie, jak i przyjmowanych suplementach diety (obok immunologicznej odpowiedzi organizmu na hormony tarczycowe może także pojawić się immunologiczna odpowiedź na gluten).
Dieta, a także przyjmowane przez nas preparaty czy mieszkanki ziołowe mogą wpływać w znaczący sposób na przebieg choroby, a także na skuteczność farmakoterapii. Wszelkie wątpliwości należy skonsultować z lekarzem prowadzącym terapię lub farmaceutą.
Witam mam Hashimoto czy mogę przyjmować suplement diety na włosy ze skrzypem polnym? Dodam że gdy zaczęłam ją brać mam bóle głowy. Mam 35lat.
Dzień dobry, składniki suplementu diety nie są przeciwskazane w chorobie Hashimoto, duże dawki biotyny mogą jednak wpływać na zafałszowanie wyników hormonów tarczycy. Jeśli odczuwa Pani działania niepożądane, wskazane jest przerwanie suplementacji.
Przyjmuję euthyrox 1 tabl.na dzień , czy mogę przyjmować silicę?
Dzień dobry, nie ma przeciwskazań do stosowania suplementu diety Silica podczas terapii lekiem Euthyrox. Proszę o zachowanie minimum 2 h odstępu między przyjęciem poszczególnych preparatów.
Dzień dobry. Mam niedoczynność tarczycy, biorę letrox 100. Czy mogę brać korzeń kudzu? Bardzo proszę o odpowiedź.
Dzień dobry.
Korzeń kudzu jest przeciwwskazany u osób cierpiących na zaburzenia hormonalne. Rozpoczynając sumplementację jakimkolwiek preparatem, zawsze warto zaczerpnąć najpierw opinii lekarza lub farmaceuty.
Witam. Czy przy hashimoto można zarzucać olej z wiesiołka w kapsułkach?
Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań. Działanie oleju może wręcz złagodzić niektóre objawy choroby (jak np. suchość skóry), a nawet zmniejszyć stan zapalny współistniejący często z chorobami autoimmunologicznymi.
Witam czy mam chora tarczycę gdy mam stany lękowe i nie mogę spać
Informacje na ten temat znajdzie Pani w naszym artykule: https://gemini.pl/poradnik/artykul/czy-hashimoto-moze-powodowac-depresje/
Witam, czy na Hashimoto można parzyć ostropestem i w jakim czasie można pić. Dziękuję
Dzień dobry. Osoby z chorobą Hashimoto mogą pić napar lub herbatę z ostropestu. Sposoby stosowania ostropestu zostały opisane w poniższym artykule:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/ostropest-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania/
Dzień dobry, czy z niedoczynnością tarczycy picie herbaty z górnika jest zalecane czy przeciwwskazane?
Dzień dobry. Czy chodziło Panu o gojnik? Jeśli tak, to nie znalazłam informacji mówiących, że tej rośliny nie powinny stosować osoby z niedoczynnością tarczycy.
Dzień dobry, czy mona stosować serdecznik przy kamicy nerkowej (wapniowej) i refluksie?
Pozdrawiam serdecznie
Dzień dobry, nie ma przeciwwskazań do stosowania ziela serdecznika we wskazanych schorzeniach.
Dzień dobry, czy picie korzenia kobylaka ma wpływ na wyniki TSH? Czy można go przyjmować przy niedoczynności/nadczynności?
Dziękuję
Dzień dobry, kobylak nie wpływa na czynność tarczycy.
Dzień dobry, czy przy raku brodawkowatym (usunięta tylko cieśń, brak przerzutów, wyniki cały czas w normie, póki co nie biorę żadnych leków) można w czasie przeziębienia inhalować sie mgiełka solankowa?
Dzień dobry. Z uwagi na zawartość jodu inhalacja mgiełką powinna zostać skonsultowana z lekarzem prowadzącym. Bezpiecznym rozwiązaniem będzie inhalacja z zastosowaniem 0,9% roztworu chlorku sodu.
Bardzo przydatny przy tych chorobach
Dziękujemy 🙂
Czy w chorobie Hashimoto mozna uzywac soku z czarnej rzepy ?
Nie ma przeciwwskazań do stosowania soku z czarnej rzepy przy chorobie Hashimoto
Czy tabletki wiesiołek można brać przy hashimoto. Jak długo można przyjmować tabletki z wiesiołka przy chorobie hashimoto insulinooporność i dna moczanowa
Olej z wiesiołka można stosować przy chorobie Hashimoto i dnie moczanowej. Suplementy z wiesiołkiem nie mają określonego czasu stosowania, zatem może go Pani suplementować cały czas.
Witam, jestem po usunięciu tarczycy-rak brodawkowaty. Biorę letrox 100×6 i letrox 125 x 1, TSH o.657 a muszę zachować niepełną supresja czyli powi nam mieć tsh 0.1 -0.4.
Czy mogę zażywać Karbieniec w kropelkach ?
Stosowanie ziół lub leków bez recepty powinna Pani skonsultować z lekarzem endokrynologiem.
Czy mozna przyjmowac suplement karczoch w niedoczynności tarczycy?
Nie ma przeciwwskazań do stosowania karczocha przy niedoczynności tarczycy.
Przyjmuje eutyrox 2,5 miligram raz na dziennie , mam terz nadcisnienie samoistne podwyższony cholesterol
Biorę jedną tabletkę 37,5 Euthyrox czy mogę też przyjmować te zioła ? Szczeć,Czystek Kreteński,Rdestowiec
Nie ma przeciwwskazań do stosowania tych ziół.
Dziękuje za ten artykuł, wiele się z niego dowiedziałam.
Biorę suplementy: kwas Ala 600, Tyrozynę i Tryptofan, czy mogę łączyć z morszczynem pęcherzykowatym?
Suplementy diety nie są w większości badane pod kątem interakcji. Może je Pani stosować łącznie na własną odpowiedzialność.
Myślę, że algi słodkowodne można przyjmować z nadczynnością tarczycy ponieważ mają znacznie mniej jodu, lub niewielką jej ilość. W artykule, który niedawno przeczytałam kombinacja spiruliny 400mg i boswellia 40mg plus kurkuma 40mg, stosując 2 razy dziennie dodczas posiłku daje satyswakcjonujące rezultaty odnośnie zmiejszenia się guzków tarczycy. Badania przeprowadzono w Rumunii, głównie na kobietach. Nie rozumiem tylko dlaczego badania nie są kontynuowane tylko każe na się nam pić jodek 131i w konsekwencji iść na zabiegi operacyjne. Jestem zwolenniczką ziół i naturalnej metody leczenia nadczynności mojej tarczycy. Pozdrawiam.
mam problem z wypadaniem włosów ,prawie wszystkie wypadły .ostatnio utyłam 13 kg , nie mam się w co ubrać ,ponieważ warzyłam 70,kg. a obecnie dochodzi do 83 kg.endokrynolog powiedział mi że tarczyca jest w normie . a poty mam takie że ciurkiem ze mnie leci. zaparcia, kupiłam sobie jod i już jedną trzecią wypiłam z butelki po 20 kropli. oprócz diety muszę leczyć nadkwasotę .muszę sobie pomóc,czasami brokuł gotowałam.przeczytałam że nie powinnam jeść soi i kapustnych warzyw.często jadłam łososie i makrele .muszę się ograniczać.
Witam
Mam niedoczynność tarczycy i przyjmuję euthyrol 25/50 na przemiennie. Czy mogę przyjmowac Moringa, matcha, ashwagand,spirulina chlorelka? Dziekuje
Nie powinna Pani łączyć leku Euthyrox z moringą, spiruliną i chlorellą. Matcha i ashwagandha mogą być stosowane podczas leczenia z zachowaniem odpowiedniego odstępu czasu, około 2 godzin.