L-karnityna – jaka jest jej rola w metabolizmie człowieka?
Główną rolą L-karnityny jest transport kwasów tłuszczowych z cytoplazmy do mitochondrium, gdzie możliwe jest uwolnienie energii potrzebnej do funkcjonowania naszego organizmu. Nieprawidłowe stężenie L-karnityny może doprowadzić do osłabienia mięśni, chorób wątroby, dysfunkcji nerek, zaburzeń pracy serca oraz innych poważnych schorzeń. Obecnie trwają liczne badania nad możliwością stosowania L-karnityny w farmakoterapii i suplementacji osób narażonych na niedobory tej cennej dla organizmu substancji.
Czym jest L-karnityna?
W ujęciu chemicznym L-karnityna to hydrofilowy związek organiczny o masie cząsteczkowej 162 kDa, który jest określany jako kwas L-3-hydroksy-4-N, N,N-trimetyloaminomaślan.
Karnityna została po raz pierwszy odkryta w mięsie w 1905 roku. Początkowo uznano ją za witaminę BT, jednak w toku późniejszych badań określono ją jako substancję witaminopodobną. Warto podkreślić, że postacią fizjologiczną jest L-karnityna, podczas gdy izomer D jest nieaktywny biologicznie.
L-karnityna pełni ważne funkcje w naszym organizmie, a jej dzienne zapotrzebowanie dla osoby dorosłej wynosi około 15 mg. W ciele człowieka występuje przede wszystkim w formie wolnej (75%) oraz zestryfikowanej jako acetylokarnityna (do 15%).
Główną rolą L-karnityny jest transport kwasów tłuszczowych z cytoplazmy do mitochondrium, gdzie w późniejszym etapie dochodzi do uwolnienia energii.
Jaka jest rola L-karnityny?
Główna funkcja L-karnityny jest bezpośrednio związana z transportem kwasów tłuszczowych z cytoplazmy do wnętrza mitochondriów, czyli do tzw. centrów energetycznych komórki.
Wolne kwasy tłuszczowe są bogate w energię, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Uwolnienie energii możliwe jest w mitochondriach, jednak błony komórkowe otaczające te organella komórkowe są nieprzepuszczalne dla kwasów tłuszczowych. Z tego powodu konieczne jest funkcjonowanie odpowiedniego systemu transportującego kwasy tłuszczowe przez błony mitochondrialne, w którym najważniejszą rolę pełni L-karnityna, tworząca tzw. czółenko karnitynowe (mostek karnitynowy). Zatem dzięki obecności L-karnityny wolne kwasy tłuszczowe przedostają się do mitochondrium, gdzie ulegają rozkładowi (tzw. β-oksydacja), w wyniku czego uwolniona zostaje potrzebna nam energia.
Pozostałe funkcje biologiczne L-karnityny obejmują:
- stabilizację błon komórkowych (np. erytrocytów),
- transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych pomiędzy peroksysomami a mitochondriami,
- działanie antyoksydacyjne,
- regulację stężenia wewnątrzkomórkowego żelaza,
- usuwanie z organizmu niektórych leków,
- udział w metabolizmie aminokwasów rozgałęzionych (waliny, leucyny i izoleucyny),
- udział w niektórych przemianach węglowodanów, np. poprzez zmniejszenie wykorzystywania glikogenu jako materiału energetycznego.
Źródła L-karnityny w organizmie człowieka
Endogenna synteza
W organizmie zdrowego człowieka powstaje codziennie około 10-35 mg L-karnityny. Do syntezy dochodzi w wątrobie, nerkach i mózgu, skąd jest transportowana wraz z krwią do innych części naszego ciała.
Prekursorami L-karnityny są aminokwasy takie jak lizyna i metionina. Do prawidłowej syntezy niezbędne są także:
Warto zaznaczyć, że endogenna synteza w organizmie człowieka może pokrywać około 25% dziennego zapotrzebowania na L-karnitynę.
Odpowiednia dieta
Pożywienie powinno zapewnić około 75% dziennego zapotrzebowania na L-karnitynę. Przy dobrze zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie dostarczyć do naszego organizmu 20–200 mg L-karnityny dziennie. Z kolei w przypadku wegetarian ilość ta jest znikoma i wynosi zaledwie 1 mg na dobę.
Głównym źródłem L-karnityny w diecie człowieka jest:
- czerwone mięso, w tym baranina, wołowina i wieprzowina,
- mleko i przetwory mleczne,
- ryby.
Choć L-karnitynę zidentyfikowano także w zbożach, awokado i nasionach soi, jej zawartość w produktach roślinnych jest jedynie śladowa.
Jakie jest prawidłowe stężenie L-karnityny?
W organizmie dorosłego człowieka znajdziemy łącznie około 20 g L-karnityny, zawartej głównie w sercu i mięśniach szkieletowych. Jej prawidłowe stężenie w osoczu wynosi średnio 45–65 μmoli/l.
Znaczącą rolę w regulacji stężenia L-karnityny w naszym organizmie odgrywają nerki. Aż 95% ogólnej ilości L-karnityny ulega resorpcji w kanalikach nerkowych, natomiast wraz z moczem wydalanych jest zaledwie jej kilka procent.
Objawy niedoboru L-karnityny
Objawy niedoboru L-karnityny mogą obejmować:
- osłabienie i zwiotczenie mięśni,
- zanik mięśni szkieletowych,
- niewydolność mięśnia sercowego,
- ryzyko wystąpienia zawału serca i innych chorób układu sercowo-naczyniowego,
- choroby wątroby i nerek,
- kwasicę metaboliczną.
Kto jest narażony na niedobór L-karnityny?
Niedobór L-karnityny jest rzadko obserwowany ze względu na możliwość endogennej syntezy. Jej nieprawidłowe stężenie może być jednak odnotowywane w następujących sytuacjach:
- Niedobory karnityny są obserwowane u osób stosujących dietę wegańską lub wegetariańską.
- Poważne zaburzenia działania L-karnityny są obserwowane u osób nałogowo pijących. Dzieje się tak dlatego, że alkohol hamuje aktywność biologiczną L-karnityny, nawet jeśli jej podaż wraz z dietą jest prawidłowa.
- Zaburzenia metabolizmu L-karnityny są często skorelowane z chorobami wątroby, niewydolnością nerek i cukrzycą. Nieprawidłowości te są obserwowane również przy występowaniu kwasicy organizmu.
- Ryzyko nieprawidłowego metabolizmu L-karnityny występuje u pacjentów z kardiomiopatią, która obejmuje wady w budowie i funkcjonowaniu mięśnia sercowego. Dodatkowymi czynnikami mogą być nadciśnienie tętnicze oraz choroba wieńcowa.
- Niedobory L-karnityny mogą pojawić się także w efekcie długotrwałego wzmożonego wysiłku fizycznego.
L-karnityna – przeciwwskazania
L-karnityna jest powszechnie uważana za substancję bezpieczną dla człowieka. Dotychczas nie odnotowano poważniejszych skutków ubocznych, choć w niektórych przypadkach mogą pojawić się przejściowe dysfunkcje ze strony układu pokarmowego, takie jak ból brzucha czy biegunka.
Ostrożność powinny zachować osoby cierpiące na padaczkę.
W jaki sposób suplementować L-karnitynę?
Suplementacja karnityną może być ważnym elementem farmakoterapii oraz działać wspomagająco na organizm. Terapeutycznie powinniśmy przyjmować od 100 mg do 2 g L-karnityny dziennie (w 2-3 dawkach).
Preparaty z L-karnityną możemy kupić w aptece bez recepty. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od wielkości opakowania. Do wyboru mamy produkty w zakresie od 13 do 150 złotych.
Warto zaznaczyć, że L-karnityna dostarczona z naturalnych produktów charakteryzuje się dobrą przyswajalnością i jest wchłaniana w przewodzie pokarmowym człowieka na poziomie 50-85%. Dla porównania biodostępność karnityny podanej w formie suplementu jest zdecydowanie niższa i wynosi około 15%. Mimo to suplementacja L-karnityną wydaje się być dobrym rozwiązaniem, by przeciwdziałać powstawaniu niedoboru tej cennej substancji.
Preparaty z L-karnityną są zalecane w przypadku:
- wrodzonego niedoboru karnityny,
- chorób mięśni szkieletowych,
- chorób serca,
- dysfunkcji nerek i wątroby,
- schorzeń w obrębie układu krążenia,
- chorób neurodegeneracyjnych (np. choroba Alzheimera),
- zaburzeń ze strony ośrodkowego układu nerwowego,
- stanów depresyjnych
- otyłości,
- w czasie intensywnych treningów,
- przy obniżonej odporności (np. AIDS) i zastosowaniu immunoterapii,
- problemów z męską płodnością związaną z osłabioną ruchliwością plemników.
Suplementacja u sportowców
Dane dotyczące efektywności stosowania L-karnityny u sportowców są niejednoznaczne. Nie ma wystarczających dowodów świadczących o tym, że suplementacja wpływa na lepsze efekty treningowe, natomiast pewne jest, że wzmożony wysiłek fizyczny sprzyja powstawaniu niedoboru L-karnityny. Z tego powodu w czasie wzmożonych treningów zalecane jest przyjmowanie około 3 gramów L-karnityny w postaci preparatów doustnych. Warto pamiętać, że najlepsze efekty działania następują po przyjmowaniu suplementu na czczo i na około godzinę przed aktywnością fizyczną.
Czy L-karnityna sprzyja odchudzaniu?
L-karnityna uczestniczy w przemianach kwasów tłuszczowych w naszym organizmie, dlatego duże nadzieje były wiązane z wykorzystaniem jej jako środka odchudzającego typu „fat burner”, czyli spalacza tłuszczu. Niestety nadal nie ma wystarczających dowodów na skuteczność L-karnityny w procesie gubienia zbędnych kilogramów, choć istnieją dane literaturowe mówiące o poprawie profilu lipidowego po odpowiedniej suplementacji.
Pamiętajmy, że L-karnityna jest związkiem niewątpliwie ważnym w metabolizmie człowieka. Jej niedobór może być związany z poważnymi skutkami zdrowotnymi, dlatego ważne jest, by stosować odpowiednio dobraną dietę i ewentualną suplementację L-karnityną.
Źródła:
- Czeczot, H., & Ścibior, D. (2005). Rola L-karnityny w przemianach, żywieniu i terapii. Role of L-carnitine in metabolism, nutrition and therapy. Postepy Hig Med Dosw.(online), 59, 9-19.
- Kąpka, A., Szajda, S. D., Waszkiewicz, N., Płudowski, P., Chojnowska, S., Rudy, M., Szulc, A., Ładny, J.R., Zwierz, K. (2011). Karnityna: funkcja, metabolizm i znaczenie w niewydolności wątroby u pacjentów w przewlekłym zatruciu alkoholem. Advances in Hygiene & Experimental Medicine/Postepy Higieny i Medycyny Doswiadczalnej, 65.
- Matwiejuk, A. (2010). L-karnityna-funkcje i zastosowanie. Roczniki Naukowe, 140.