Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Projekt Mama 2024 (2)
X - Wiosenne porządki
X - Herbal Monasterium
X - Zajączek wielkanocny 2024
X - Układ pokarmowy
X - Alergia 2024
X - Sale do -50%
6

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza oraz termometru bezdotykowego?

Słuchaj artykułu

W każdym domu powinno się znaleźć kilka sprzętów medycznych, a wśród nich termometr bezdotykowy i ciśnieniomierz. Dzięki nim możemy monitorować stan naszego zdrowia i naszych bliskich, co jest niezwykle ważne zwłaszcza dla osób przewlekle chorych, kobiet w ciąży oraz osób starszych czy małych dzieci. Urządzenia te dostarczają wielu ważnych informacji, dlatego powinny być to produkty wysokiej jakości, z certyfikatem zgodności, których pomiary są precyzyjne i wiarygodne. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ciśnieniomierza oraz termometru bezdotykowego?

Jaki powinien być dobry ciśnieniomierz? 

Pomiar ciśnienia tętniczego krwi jest podstawowym badaniem, które możemy wykonać w domu. Dobry ciśnieniomierz

  • pochodzi z pewnego źródła i posiada certyfikat ESH (Europejskiego Towarzystwa Nadciśnienia Tętniczego). Lepiej kupić produkt markowy, wówczas mamy pewność, że kupujemy sprzęt dobrej jakości, który wykonuje rzetelne pomiary ciśnienia krwi; 
  • jest rzetelny, dokładny i wykonuje powtarzalne pomiary. Przeprowadzając badanie u tej samej osoby w krótkim odstępie czasu, otrzymane wyniki powinny być zbliżone. Standardy UE dopuszczają błąd pomiaru do 3 mm Hg; 
  • jest łatwy w obsłudze i posiada duży wyświetlacz, dzięki czemu osoby starsze mogą bez problemu samodzielnie z niego korzystać. Dobrze, jeśli posiada pamięć wyników – wówczas lekarz lub pacjent może sprawdzić historię pomiarów. Pacjent nie musi zapisywać wyników w osobnym zeszycie, który zawsze może się gdzieś zapodziać; 
  • jest niezawodny, odporny na typowe domowe uszkodzenia, takie jak upadek z niewielkiej wysokości czy zalanie nawet małą ilością wody. Informuje także o poziomie zużycia baterii. 

Termometry i ciśnieniomierze
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rodzaje ciśnieniomierzy 

Na rynku znajdziemy wiele modeli ciśnieniomierzy. Od manualnego i półautomatycznego do automatycznego. Możemy wybrać ciśnieniomierz nadgarstkowy lub naramienny. Taki szeroki wybór stanowi nie lada problem. Który będzie dla nas najlepszy? 

Zdecydowanie najlepszym wyborem do użytku domowego będzie zakup ciśnieniomierza automatycznego. Jego bezsprzeczną zaletą jest możliwość samodzielnego wykonania pomiaru. Po nałożeniu mankietu na ramię wystarczy kliknąć start i wszystko dzieje się samo. Ciśnieniomierz automatycznie pompuje mankiet, dobiera odpowiednią ilość powietrza i przeprowadza pomiar. Pacjent musi tylko odczytać wynik. Ma również pewność, że cała procedura przebiegła poprawnie. 

W przypadku ciśnieniomierzy półautomatycznych pomiar ciśnienia odbywa się automatycznie, ale trzeba ręcznie napompować mankiet. Dlatego też konieczna może być pomoc drugiej osoby. Napompowanie mankietu wymaga wykonania pewnych, określonych ruchów, a pomiar należy wykonywać w bezruchu. Samodzielne korzystanie z ciśnieniomierza półautomatycznego sprawia, że wyniki mogą być zafałszowane. 

Ciśnieniomierze manualne w ogóle nie nadają się do domowego użytku. To sprzęt medyczny wykorzystywany w szpitalach i przychodniach. Jest bardzo dokładny, ale wymaga wyczucia, dobrego słuchu i odpowiednich umiejętności osoby wykonującej pomiar. 

Wiedząc już, że do użytku domowego najlepiej kupić ciśnieniomierz automatyczny, musimy zdecydować, czy wybrać nadgarstkowy, czy naramienny. Zdecydowanie częściej spotykane są modele naramienne, których wyniki są dokładniejsze. Te drugie przeważnie nie gwarantują uzyskania wiarygodnych wartości, ale pozwalają na ogólną ocenę naszego ciśnienia. Osoby, które potrzebują bardzo dokładnych wyników ze względu na stan zdrowia, powinny zdecydować się na ciśnieniomierz naramienny

Na co zwrócić uwagę, wybierając ciśnieniomierz? 

Podsumowując, podczas zakupu ciśnieniomierza powinniśmy zwrócić uwagę na kilka kwestii: 

  • Rodzaj ciśnieniomierza – do użytku domowego szczególnie polecamy naramienne ciśnieniomierze automatyczne. 
  • Wielkość mankietu – wielkość mankietu ciśnieniomierza jest niezwykle istotna. Wielu pacjentów zaniedbuje dobór właściwego rozmiaru mankietu, przez co wyniki pomiaru nie są dokładne. Źle dobrany mankiet może zafałszować wyniki pomiaru aż do ± 30 mm Hg. Na rynku dostępne są ciśnieniomierze z podwójnym mankietem, z których może korzystać cała rodzina. 
  • Wielkość wyświetlacza – ciśnieniomierz powinien mieć duży, wyraźny wyświetlacz, tak by osoby starsze i słabowidzące mogły odczytać wynik. 
  • Łatwość obsługi – osoby starsze, które najczęściej potrzebują ciśnieniomierza, zwykle mają problem z obsługą urządzeń elektrycznych, dlatego bardzo ważne, by był intuicyjny i łatwy w użytkowaniu. Oczywiście na rynku dostępne są także modele bardziej skomplikowane, które można skonfigurować z aplikacją dla smartfona. To dobry wybór dla osób niemających problemu z nowinkami technologicznymi. 
  • Funkcja pamięci pomiarów – to bardzo przydatne dla osób stale kontrolujących ciśnienie.
  • Tworzenie profili użytkowników – to przydatna funkcja, jeśli ze sprzętu będzie korzystało więcej osób. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termometru? 

Termometr powinien znaleźć się w każdym domu, zwłaszcza gdy są w nim małe dzieci. Na rynku znajdziemy wiele modeli termometrów, a przy wyborze należy kierować się poniższymi parametrami: 

  • wysoka jakość produktu, 
  • rzetelny oraz powtarzalny pomiar, 
  • bezpieczeństwo użytkowania

To wszystko gwarantują markowe, certyfikowane sprzęty. Przy ich użyciu pomiar jest dokładny oraz szybki, co jest niezwykle istotne w przypadku mierzenia temperatury ciała dzieci. 

Warto także zwrócić uwagę na dokładność i zakres pomiaru termometru. Dobrze, jeśli zakupiony termometr jest wyposażony w pamięć pomiarów oraz podświetlany wyświetlacz, który przydaje się do mierzenia temperatury dziecka nocą. 

Obecnie dostępne są także termometry z interpretacją wyników. Po wpisaniu wieku pacjenta i pomiarze termometr poinformuje nas, czy temperatura ciała dziecka powinna wzbudzić nasz niepokój. To bardzo przydatna funkcja, pozwalająca na szybką ocenę temperatury. 

Źródła: 

  • Wyliński J. i in. Przestrzeganie zasad prawidłowego pomiaru ciśnienia tętniczego przez chorych na nadciśnienie tętnicze w praktyce samodzielnych pomiarów ciśnienia tętniczego (SBPM). Nadciśnienie tętnicze rok 2007, tom 11, nr 1. 
  • Szczęch R., Narkiewicz K., Jak mierzyć ciśnienie tętnicze?, Choroby Serca i Naczyń 2006, tom 3, nr 4, 219–220.
Daj nam znać, co myślisz o tym artykule

Wpisz swój komentarz...
Imię

  1. 16 stycznia 2024, 16:16
    Marek

    Poradnik słaby: jak można wypisać kierować się parametrami “rzetelny oraz powtarzalny pomiar”. Jak to zrealizować ?Czytając ulotkę? Wszystkie będą miały wypisane,że spełniają ten wymóg. I co, i nic niewarty artykuł.

    1. 17 stycznia 2024, 07:19
      Poradnik Gemini
      Poradnik Gemini
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę