Tauryna – jakie właściwości posiada ten niezwykły aminokwas?
Tauryna to aminokwas o wszechstronnym działaniu, który występuje w naszym organizmie. Najbardziej rozpowszechniona jest w tkance mięśniowej, mózgu, sercu i wielu innych istotnych narządach. Dodawana jest często do napojów energetycznych oraz licznych suplementów diety, ponieważ wpływa na szybszą regenerację mięśni oraz ogólne pobudzenie metabolizmu.
Czym jest tauryna?
Pod względem chemicznym tauryna to kwas 2-aminoetanosulfonowy. Jest aminokwasem występującym w tkankach zwierzęcych. Po raz pierwszy została wyizolowana z żółci bydlęcej w 1827 roku przez Tiedemanna oraz Gmelina, ale jej prawdziwa popularność rozpoczęła się w latach 70. XX wieku.
Jakie właściwości ma tauryna?
- bierze udział w regeneracji tkanek oraz mięśni po intensywnych treningach fizycznych poprzez hamowanie wydzielania serotoniny, a więc neuroprzekaźnika wpływającego na relaksację;
- poprawia pamięć i koncentrację;
- wspiera rozwój układu nerwowego;
- odgrywa istotną rolę w metabolizmie tłuszczów oraz trawieniu dzięki silnemu wsparciu wątroby w procesie tworzenia soli żółciowych;
- uczestniczy w regulowaniu poziomu jonów wapnia w organizmie, pośrednio wpływając na serce, tkankę nerwową oraz mięśniowo-szkieletową;
- chroni przed rozwojem cukrzycy.
Gdzie występuje tauryna?
Ludzki organizm, pomimo że potrafi samodzielnie ją wytworzyć, nie jest w stanie zaspokoić dziennego zapotrzebowania w ten aminokwas. Dlatego należy dostarczać ją razem z pokarmem lub ostrożnie suplementować. Najwięcej tauryny znajduje się w:
- mięsie z indyka,
- mięsie wieprzowym, wołowym i jagnięcinie,
- rybach,
- owocach morza (głównie ostrygach i małżach),
- mleku kozim,
- gryce,
- grochu,
- soczewicy.
Aminokwas ten może być także pozyskiwany syntetycznie. Otrzymana w ten sposób tauryna dodawana jest do napojów energetycznych oraz licznych suplementów diety przeznaczonych głównie dla sportowców, a także do mleka modyfikowanego dla niemowląt.
Do czego może prowadzić niedobór tauryny w organizmie?
Niedobór tego aminokwasu może prowadzić do:
- dysfunkcji nerek,
- zaburzeń rozwojowych,
- uszkodzeń tkanek oka,
- a nawet do kardiomiopatii, która jest jednym z najważniejszych czynników ryzyka niewydolności mięśnia sercowego.
Tauryna – skutki uboczne
Tauryna jest dobrze tolerowana przez organizm, a jej nadmiar jest usuwany razem z moczem. Nadmierna suplementacja tauryną może doprowadzić do odwodnienia organizmu, biegunki oraz wymiotów.
Tauryna – przeciwwskazania
Tauryna nie jest wskazana dla:
- kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji,
- osób z alergią na białko pokarmowe,
- pacjentów z chorobą afektywną dwubiegunową,
- osób stosujących leki psychotropowe.
Podsumowując, tauryna jest związkiem bardzo potrzebnym dla naszego organizmu, wykazującym znaczący wpływ na funkcjonowanie wielu ważnych narządów, ale wymaga rozważnego i zbilansowanego podawania. Najłatwiej pozyskiwać ją poprzez dobrze dobraną dietę lub ostrożnie suplementować, pamiętając o nieprzekraczaniu zalecanych dawek.
Źródła:
- Ripps H, Shen W. Taurine: A very essential amino acid. Mol Vis. 2012; 18: 2673–2686;
- De Luca A, Pierno S.,Conte Camerino D. Taurine : the appeal of a safe amino acid for skeleta; muscle disorders. J Transl Med. 2015; 13: 243;
- Sara M. Seifert, Judith L. Schaechter, Eugene R. Hershorin and Steven E. Lipshultz Health Effects of Energy Drinks on Children, Adolescents, and Young Adults Pediatrics March 2011, 127 (3) 511-528.