Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
42

Uczulenie na penicylinę – jakie są jego objawy?

Słuchaj artykułu

U osoby uczulonej na penicylinę po jej przyjęciu mogą pojawić się m.in. rumień i świąd skóry, katar, problemy z oddychaniem, nudności, nagły spadek ciśnienia, a nawet zapaść. W związku z tym w przypadku uczulenia na penicylinę należy powiadomić lekarza lub farmaceutę wydającego lek. 

Uczulenie na penicylinę – jakie są jego objawy?

Penicylina jest przykładem antybiotyku β-laktamowego, działającego bakteriobójczo. Mówi się, iż jej odkrycie było zupełnie przypadkowe, określano je także mianem pomyłki. Szkocki bakteriolog Aleksander Fleming w 1928 r. zostawił w laboratorium płytki z wyhodowanym gronkowcem, które, jak się później okazało, zostały zanieczyszczone grzybem Penicillium notatum. Grzyb wydzielał substancję (penicylinę), która hamowała wzrost pobliskich bakterii. Fleming opisał swoje spostrzeżenia, dotyczące działania tejże substancji, a także domniemywał o jej miejscowym antyseptycznym działaniu. Bakteriologowi niestety nie udało się wyizolować czystego związku, czyli penicyliny.  


Zakupy z doradcą Gemini

W 1939 r. dwójka naukowców Florey i Chain, na podstawie wcześniejszych badań Fleminga, postanowiła wyizolować penicylinę. Oprócz nich młody chemik Heatley zdołał oczyścić związek penicyliny do formy, która nadawała się do podania myszom. Gotową substancję podano gryzoniom, które wcześniej zakażono gronkowcem. Po przyjęciu penicyliny myszy przeżyły, a wynikiem tego doświadczenia było stwierdzenie, iż penicylina ma potencjał jako lek ratujący życie. Za swoje przełomowe na skalę światową odkrycie naukowcy w 1945 r. otrzymali Nagrodę Nobla.  

Działanie penicyliny 

Mechanizmem działania penicyliny jest hamowanie transpeptydazy, czyli enzymu, który bierze udział w tworzeniu ściany komórkowej bakterii. Transpeptydaza łączy się z penicyliną, gdyż substancja ta wykazuje duże podobieństwo w swej budowie do standardowego substratu, z którego budowana jest ściana komórkowa. Mechanizm ten można określić zatem mianem oszustwa. Penicylina, jako „wadliwy” składnik, łączy się z enzymem (transpeptydazą), czego skutkiem jest brak syntezy nowej ściany komórkowej. Prowadzi to do upośledzenia funkcjonowania komórki bakteryjnej i jej „autodestrukcji” – bakteriolizy. Komórka bakteryjna ulega zniszczeniu.  

Z biegiem czasu bakterie potrafią uodpornić się na działanie penicyliny. Mogą wówczas np. produkować enzym β-laktamazę, który hamuje bakteriobójcze działanie penicyliny. 

Penicylina – zastosowanie  

Penicyliny, jako grupa antybiotyków, działają na szerokie spectrum bakterii, m.in. na: 

  • bakterie Gram-ujemne: dwoinkę rzeżączki, enterobakterie, 
  • bakterie Gram-dodatnie: paciorkowce, gronkowce, enterokoki, laseczkę wąglika, 
  • krętki.  

Wskazaniami do stosowania są zatem zakażenia wywołane przez grupy drobnoustrojów wrażliwych na działanie penicylin, np. 

  • ostre zapalenie migdałków, zapalenie płuc, przewlekłe zapalenie wsierdzia,  
  • kiła, 
  • rzeżączka, 
  • zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.  

Penicylina – przeciwwskazania 

Przeciwwskazaniem do stosowania penicylin jest uczulenie na antybiotyki β-laktamowe. Penicyliny należy rozważnie dawkować u osób z niewydolnością nerek, wątroby czy zaburzeniami układu krwiotwórczego.  

Penicylina jest przykładem antybiotyku β-laktamowego, który jest określany mianem naturalnego. Z biegiem lat oraz rozwojem przemysłu chemicznego i farmaceutycznego udało się wyizolować półsyntetyczne pochodne penicyliny, np. amoksycylinę, ampicylinę, karbenicylinę, oksacylinę i wiele innych. Jak się okazuje, penicylina naturalna należy do grupy substancji najsilniej powodujących uczulenia. Jej półsyntetyczne pochodne uczulają znacznie rzadziej.    

Jak objawia się uczulenie na penicylinę? 

Uczulenie na penicylinę spowodowane jest obecnością w budowie antybiotyku pierścienia β-laktamowego. Układ ten daje niezwykle silne reakcje alergiczne (jedynie u osób uczulonych). Objawami alergii mogą być: 

  • rumień, obrzęk, świąd skóry, 
  • zaczerwienie spojówek, łzawienie oczu, 
  • katar, drapanie w gardle, chrypka, utrudniony, świszczący oddech,  
  • bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka
  • nagły spadek ciśnienia, zaburzenia rytmu serca, zapaść
  • ból głowy, niepokój.  

Niezwykle silną reakcję alergiczną nazywa się mianem wstrząsu anafilaktycznego. Zazwyczaj stan ten jest zapoczątkowany zmianami skórnymi lub objawami ze strony innych narządów. Finalnie prowadzi do ciężkich reakcji ogólnoustrojowych, a w najgorszym wypadku nawet do śmierci

W przypadku potwierdzonej nadwrażliwości leku nie należy stosować.  

Wyżej opisane pochodne, poprzez swoją obecność pierścienia β-laktamowego, mogą również dawać odczyny alergiczne. Mówi się wówczas o odczynach krzyżowych.  

Pamiętaj! Jeśli jesteś uczulony na penicylinę, należy o tym powiadomić lekarza lub farmaceutę wydającego antybiotyk. Stosowanie leku w przypadku nadwrażliwości może prowadzić do ciężkich działań niepożądanych, a nawet śmierci.  

  1. 15 kwietnia 2021, 16:11
    EWA

    Ewa
    Mój syn kiedy miał ok 4 lat był przeziębiony dostał antybiotyki które mu nie pomogły wiec lekarz zlecił zastrzyki z penicyliny dostał próbkę i później zastrzyk i nic mu nie było, na drugi dzień po podaniu drugiego zastrzyku wróciliśmy do domu i wtedy zrobił się bezwładny nie mógł ustać na nogach , nie mógł mówić był całkowicie bezwładny nie wiedziałam co się z nim dzieje, uratował go w tym momencie nasz znajomy lekarz neurolog który akurat do nas przyjechał dosłownie pół godziny przed tym wypadkiem na narty ( mieszkamy w górach) i natychmiast skoczył do apteki kupił jakieś leki nie wiem co to było i dopiero po tych lekach mu pomału przeszło ale od tej pory zaczął wolniej i niewyraźnie mówić ,i ma tiki nerwowe wyglądało to na porażenie nerwowe lekarz sam mówił że z takim wypadkiem się jeszcze nie spotkał i postraszył mnie że po takim uczuleniu może mieć problemy z nauką w przyszłości. W tej chwili jest już dorosły udało mu się skończyć studia skończył inżynierię komputerową pracuje jako informatyk tak ze z nauką nie było tak źle, ale tiki nerwowe niestety ma , jest tez alergikiem i niestety mimo leczenia alergii choruje na astmę.

  2. 12 maja 2021, 17:18
    Jacek

    Ja dostałem nagłego spadku ciśnienia 40-90 po zażyciu antybiotyku działającego bakteriobójczo.

    1. 10 kwietnia 2022, 10:50
      Anja

      Każdy antybiotyku działa przeciwbakteryjnie

  3. 18 czerwca 2021, 15:11
    Jacek

    Mi się ciurkiem leje z nosa i drapie mnie w gardle.

  4. 23 lipca 2021, 14:25
    Jacek

    Mnie po tabletkach Duomax skoczyło ciśnienie do 193/99, poznałem po bólu głowy.

  5. 1 listopada 2023, 13:34
    Tomasz

    Moja żona gdy była mała dostała jakiś lek z Penicyliną i miała zapaść. Ledwo ją uratowali.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę