Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Baby Week 1
X - Ferie zimowe
X - Ekspert kosmetyczny - Włosy
X - Inhalatory
X - Darmowa Dostawa InPost
9

Zioła w chorobach reumatycznych

Słuchaj artykułu

Choroby reumatyczne charakteryzują się bolesnością i zaburzeniami funkcji w zakresie układu mięśniowo-szkieletowego. Preparaty mające zastosowanie w tych przypadłościach mają wpływ na zmniejszenie bólu oraz stanu zapalnego. Wykorzystanie ziół w chorobach reumatycznych ma charakter pomocniczy, wspomagający leczenie podstawowe. Po jakie zioła warto sięgnąć przy dolegliwościach tego typu?

Zioła w chorobach reumatycznych

Hakorośl rozesłana 

Hakorośl rozesłana, znana również pod nazwą diabelski pazur lub czarci pazur, jest rośliną pochodzącą z rejonów Afryki Południowo-Zachodniej, charakterystyczną dla pustyni Kalahari, gdzie panują wielomiesięczne susze, które wpływają na specyficzny rozwój rośliny. Surowiec stanowią korzenie rośliny zebrane w porze deszczowej.   

Głównym związkiem bioaktywnym występującym w korzeniu hakorośli jest harpagozyd, należący do glikozydów irydoidowych. W surowcu występują ponadto glikozydoestry, triterpeny, flawonoidy, węglowodany i fitosterole. Korzeń hakorośli wykazuje działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Wykorzystuje się go pomocniczo w leczeniu zwyrodnieniowych chorób stawów, w stanach zapalnych ścięgien czy więzadeł.  


Produkty na reumatyzm
Zakupy z doradcą Gemini

Imbir lekarski 

Imbir jest rośliną pochodzącą z rejonów Południowo-Wschodniej Azji. Obecnie nie występuje w stanie dzikim, jest uprawiany w wielu krajach klimatu podzwrotnikowego. Surowiec stanowi kłącze imbiru świeże lub wysuszone.  

Substancjami charakterystycznymi dla tej rośliny są: olejek eteryczny, fenyloalkany – gingerole, szogaole, lipidy, aminokwasy. W ziołolecznictwie schorzeń reumatycznych wykorzystuje się działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe imbiru. Surowiec znajduje zastosowanie w stanach zapalnych stawów, bólach mięśniowych, bólach towarzyszących zmianom zwyrodnieniowym stawów, jak i stanach pourazowych.  

Kadzidłowiec indyjski 

Kadzidłowiec indyjski, znany również pod nazwą Boswellia, jest drzewem pochodzącym z Azji oraz Afryki Północnej. Surowcem mającym zastosowanie w fitoterapii jest oleożywica, czyli wyciąg  pochodzący z kory drzewa Bosswellia serrata, bogaty w związki zwane pentacyklicznymi triterpenami (zwłaszcza kwasy boswelliowe). 

Surowiec wykazuje działanie silnie przeciwzapalne i przeciwartretyczne. Boswellia serrata może znaleźć zastosowanie w chorobach stawów takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów, reumatoidalne zapalenie stawów, spondyloartropatie – jak na przykład zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa, a także w dolegliwościach bólowych stawów czy ich regeneracji

Róża dzika 

Róża należy do krzewów kolczastych spotykanych na terenie całej Europy, a także Afryce Północnej czy na Wyspach Kanaryjskich. Surowcem farmaceutycznym są owoce dzikiej róży zaliczane do owoców rzekomych, bogate w witaminy (A, E, K, B1, B2), flawonoidy, karotenoidy czy kwasy organiczne. Głównym składnikiem przeciwreumatycznym występującym w dzikiej róży jest galaktolipid (GOPO), wykazujący działanie przeciwzapalne.  

Wierzba biała i purpurowa 

Wierzba jest rośliną występującą w Europie, Azji Północno-Zachodniej i Afryce. Surowiec farmaceutyczny stanowi wysuszona kora z wysuszonych pędów wierzby białej i purpurowej. Związkami charakterystycznymi dla surowca są glukozydy fenolowe – salicyna. Inne związki występujące w surowcu to flawonoidy, kwasy fenolowe oraz garbniki. Salicyna i jej pochodne ulegają przekształceniu do kwasu salicylowego o działaniu przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Roślina może znaleźć zastosowanie jako środek pomocniczy w leczeniu chorób reumatycznych. 

Topola czarna 

Topola czarna należy do rodziny wierzbowatych i jest popularna na terenie Europy, Środkowej Azji i Północnej Afryki. W lecznictwie wykorzystywane są liście topoli, pączki topoli, jak i kora. 

Związki aktywne występujące w surowcu to glikozydy fenolowe – salicyna, kwasy fenolowe, garbniki, flawonoidy i olejki. Topola wykazuje działanie przeciwgorączkowe, a także niewielkie działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe. Surowiec może być wykorzystywany pomocniczo w chorobach reumatycznych. 

Podsumowując, zioła mogą być wykorzystywane jako dodatek do terapii chorób reumatycznych. Mechanizm ich działania polega głównie na działaniu przeciwzapalnym oraz przeciwbólowym. Oczywiście powinny być one stosowane z umiarem, zawsze według zaleceń producenta danego preparatu. 


Źródła
Zwiń
Rozwiń

Źródła: 

  1. Matławska I., Farmakognozja, UM Poznań, Poznań 2008. 
  2. Lamer Zarawska E., Fitoterapia i leki roślinne, PZWL, 2010. 
  3. Siddiqui MZ., Boswellia serrata, a potential antiinflammatory agent: an overview., Indian J Pharm Sci. 2011 May;73(3):255-61. 
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę