Śpij spokojnie! Przegląd suplementów na lepszy sen
Znowu nie możesz zasnąć i przekręcasz się z boku na bok? Zamiast liczyć barany, sięgnij po sprawdzone sposoby na kłopoty ze snem! Przedstawiamy nasz przegląd suplementów wspomagających zasypianie.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zalicza bezsenność do chorób cywilizacyjnych, podobnie jak np. depresję czy cukrzycę. Badania wykazały, że występuje ona nawet u połowy społeczeństwa.
Problemy ze snem mogą być spowodowane np. stresem. Mówimy wtedy o bezsenności krótkotrwałej. Jeśli jednak problem jest obecny dłużej niż miesiąc, przyczyn musimy szukać gdzieś indziej. Bezsenność przewlekła może być następstwem m.in. zaburzeń lękowych, depresji, uzależnień czy zaburzeń hormonalnych. W takich przypadkach koniecznie skonsultuj się z lekarzem, który postawi diagnozę i dobierze ewentualne leczenie.
W przypadku krótkotrwałych problemów ze snem możesz wspierać się suplementami dostępnymi w aptekach. Poniżej znajdziesz nasz przegląd produktów.
Suplementy na sen z melatoniną
Melatonina to naturalny hormon, który reguluje nasz rytm dobowy. Odgrywa kluczową rolę w odporności i regeneracji organizmu. Suplementy diety mogą zawierać różne dawki tej substancji. Jej wysokość zależy od tego, z jakim problemem się borykasz.
Jeśli masz trudności z zaśnięciem, melatonina może Ci pomóc. Nie stosuj jej jednak w przypadku, gdy zasypiasz bez problemu, lecz budzisz się w nocy.
Jeśli podróżujesz i zmieniasz strefę czasową, przyjmuj 2-3 mg melatoniny tuż po zapadnięciu zmroku. W przypadku pracy zmianowej – 1-5 mg na godzinę przed snem. Osoby niewidome mogą wspomagać się dawką 0,5-5 mg.
ZzzQuil Natura
Każda żelka zawiera 1 mg melatoniny, witaminę B6 oraz dodatek ekstraktów roślinnych pozyskanych z korzenia waleriany, kwiatów rumianku i lawendy. Suplement występuje w dwóch smakach: owoców leśnych oraz mango i banana. Atrakcyjna forma i smak sprawdzą się u osób, które nie lubią przyjmować tabletek.
Dawkowanie: 1 żelka na 30 minut przed snem.
Swanson Melatonin
Każda kapsułka zawiera 1 lub 0,5 mg melatoniny. Wersja z mniejszą dawką substancji aktywnej jest wegetariańska (nie zawiera żelatyny). To świetne rozwiązanie dla osób, które unikają produktów odzwierzęcych.
Dawkowanie: 1 mg krótko przed snem. W przypadku zmiany strefy czasowej 0,5 mg przed pójściem spać pierwszego dnia podróży i przez kilka dni pobytu.
Dicosen, melatonina 1 mg, 25 ml
Suplement w postaci kropli. Butelka z dozownikiem umożliwia podawanie bezpośrednio do ust. Krople można też dodać do wody lub soku, co ułatwia przyjmowanie. Z tego względu suplement może sprawdzić się u osób starszych, które mają problemy z połykaniem.
Dawkowanie: 5 kropli przed snem.
Nie stosuj melatoniny, jeśli cierpisz na choroby wątroby. Suplementów z tym składnikiem nie przyjmuj również po spożyciu alkoholu.
Suplementy na sen z melisą i chmielem
Melisa wykazuje działanie uspokajające, dzięki czemu ułatwia zasypianie. Może również obniżać poziom lęku i stresu. Podobnie działają także szyszki chmielu. Badania udowadniają, że zawarte w nim substancje wspierają układ nerwowy, wyciszają i uspokajają, co przekłada się na działanie nasenne.
Sięgnij po suplementy zawierające melisę i/lub szyszki chmielu, jeśli cierpisz na przewlekły stres (np. masz stresującą pracę) lub nie możesz zasnąć i się wyciszyć (np. gdy następnego dnia czeka Cię ważny egzamin).
SEMA Lab Na Sen
Suplement zawiera magnez, ekstrakty z szyszek chmielu i ziela melisy oraz melatoninę. Preparat wzbogacono również o magnez i witaminę B6. Przyczyniają się one do zmniejszenia uczucia zmęczenia oraz są wsparciem dla układu nerwowego. Dodatkowo magnez m.in. reguluje wydzielanie melatoniny, obniżając poziom stresu i poprawiając jakość snu.
Dawkowanie: 1 tabletka dziennie.
Dobry sen Forte
Oprócz wyciągów z chmielu i melisy suplement zawiera m.in. ekstrakt z passiflory i witaminę B6. Passiflora ma udowodnione działanie odprężające, dzięki czemu pomaga zasnąć. Witamina B6 wspiera utrzymanie prawidłowych funkcji psychicznych.
Dawkowanie: 2 tabletki ok. godzinę przed snem.
Doppelherz aktiv Na sen Forte
Połączenie wyciągu z chmielu i melisy z dodatkiem magnezu, witaminy B6 i melatoniny.
Dawkowanie: 1 tabletka ok. godzinę przed snem.
Pamiętaj, że melisa i chmiel działają uspokajająco i nasennie. Zachowaj ostrożność, jeśli prowadzisz auto lub pracujesz na wysokościach.
Suplementy na sen z ashwagandhą
Ashwagandha była stosowana jako środek nasenny w tradycyjnej medycynie indyjskiej. Według badań już po 6 tygodniach można zauważyć poprawę jakości snu. Przyjmowana wieczorem może wspomagać zasypianie.
Suplementy z ashwagandhą są polecane zwłaszcza osobom pracującym umysłowo. Substancja ta działa uspokajająco, dzięki czemu ułatwia zasypianie, a także wspiera koncentrację w dzień, gdy tego potrzebujesz.
Miralo Sen
Suplement zawiera wyciąg z ashwagandhy i melatoninę. Jest przeznaczony dla osób, u których stres i napięcie wpływają na jakość snu i/lub trudności z zasypianiem.
Dawkowanie: 1 kapsułka przed snem.
Nervocol Sen
Oprócz ashwagandhy znajdziesz w nim także wpływający na pozytywny nastrój ekstrakt z krokusa, ułatwiającą zasypianie melatoninę oraz witaminy z grupy B i L-tryptofan, które wpływają na prawidłowe działanie układu nerwowego.
Dawkowanie: 1 tabletka dziennie.
Health Labs RestMe
Zawiera ekstrakty z korzenia ashwagandhy, kwiatu passiflory, kozłka lekarskiego i szyszek chmielu. Formuła została wzbogacona o magnez i melatoninę.
Dawkowanie: 2 kapsułki 2-3 godziny przed snem.
Suplementów z ashwagandhą nie powinny stosować osoby uczulone na rośliny psiankowate, przyjmujące leki na depresję, nadciśnienie i padaczkę, preparaty o działaniu uspokajającym lub nasennym, kobiety w ciąży i karmiące piersią oraz dzieci.
Suplementy na sen z kwasem gamma-aminomasłowym (GABA)
Masz problem z przespaniem całej nocy? Stres powoduje, że nie możesz wypocząć? Sięgnij po suplementy z kwasem GABA. Badania naukowe wskazują na jego korzystne działanie w przypadku problemów ze snem. Kwas gamma-aminomasłowy wpływa m.in. na wydłużenie całkowitego czasu snu. Dodatkowo działa relaksacyjnie i pomaga zredukować stres, co również może przekładać się na szybsze zasypianie.
Jarrow Formulas Sleep Optimizer
Oprócz kwasu gamma-aminomasłowego zawiera korzeń kozłka lekarskiego, L-tryptofan, szyszki chmielu, liście melisy lekarskiej i melatoninę. Tak bogata formuła wspomaga relaksację i zdrowy sen.
Dawkowanie: 2 kapsułki 20-30 minut przed snem.
Sedarel Noc
Połączenie kwasu GABA z melatoniną, ekstraktami z lawendy i passiflory wspomaga redukcję niepokoju, co przekłada się na lepszą jakość snu.
Dawkowanie: 1 tabletka 30-60 minut przed snem.
OstroVit Sleep Well Shot
Zawiera GABA, melatoninę, witaminę B6 i ekstrakt z szyszek chmielu. Wygodna forma shota o smaku borówkowym sprawdzi się u osób, które mają problemy z połykaniem tabletek.
Dawkowanie: 1 butelka (100 ml) 30 minut przed snem.
Suplementów z kwasem GABA nie powinny stosować osoby poniżej 18. roku życia, a także kobiety w ciąży i karmiące piersią.
Pamiętaj, że suplementy ułatwiające zasypianie mogą tylko wspomóc ten proces. Najważniejsza jest właściwa higiena snu. Spróbuj wprowadzić kilka prostych zasad, np. przed snem nie korzystaj z telefonu, unikaj wieczornego podjadania oraz intensywnego wysiłku fizycznego przed pójściem spać. Taka zdrowa rutyna z pewnością pomoże Ci zasnąć. Jeśli jednak bezsenność wciąż Ci dokucza, skonsultuj się ze specjalistą.
Przeczytaj również:
Melatonina. Cudowny lek na bezsenność?
- https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C93100%2Cpolacy-naleza-do-najbardziej-bezsennych-narodow-w-europie.html.
- https://www.psychiatriapolska.pl/Rozpowszechnienie-subiektywnej-bezsennosci-w-populacji-polskiej,58771,0,1.html.
- https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/bezsennosc/70349,bezsennosc.
- https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/melatonina-cudowny-lek-na-bezsennosc/.
- https://auraherbals.pl/leksykon/melisa/.
- https://auraherbals.pl/leksykon/chmiel/.
- https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/ashwagandha-adaptogen-o-wielu-wlasciwosciach/.
- https://gemini.pl/poradnik/artykul/kwas-gamma-aminomaslowy-gaba-czy-warto-go-suplementowac/.