Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
8

Czym dezynfekować dłonie?

Słuchaj artykułu

Dezynfekcja jest to pojęcie, które jest częścią szerszej dekontaminacji. Aby dobrze rozróżnić metody walki z drobnoustrojami, warto poznać wszystkie metody.

Czym dezynfekować dłonie?

Według Światowej organizacji Zdrowia (WHO) odpowiednia higiena rąk jest najważniejszym czynnikiem, który zapobiega rozprzestrzenianiu się drobnoustrojów. Na dłoniach łatwo gromadzą się drobnoustroje, które dalej przenosimy na inne powierzchnie lub osoby. Szczególnie odczuliśmy to w trakcie pandemii COVID-19, kiedy koronawirus szybko rozprzestrzeniał się między ludźmi. Prawidłowa dezynfekcja dłoni przyczynia się do zmniejszenia liczby zakażeń.  

Myj ręce przez 30 sekund po każdym wyjściu z toalety, po powrocie do domu, przed każdym posiłkiem. Szczególną uwagę zwróć na koniuszki palców, kciuki i przestrzenie między palcami.  

Metoda Ayliffe’a: 

  1. Zwilż dłonie wodą. 
  2. Użyj mydła w ilości wystarczającej do wytworzenia piany. 
  3. Pocieraj dłonią o dłoń wewnętrznymi stronami. 
  4. Pocieraj wewnętrzną stronę prawej dłoni o grzbietową część lewej i na odwrót. 
  5. Spleć dłonie wewnętrznymi stronami do siebie i pocieraj przeplecione palce. 
  6. Pocieraj grzbietową powierzchnię zgiętych, złączonych palców jednej dłoni pod zgiętymi palcami drugiej dłoni i odwrotnie. 
  7. Kciuk prawej dłoni ujmij w lewą dłoń i wykonuj ruch wokół palca, zmień dłonie. 
  8. Pocieraj obrotowo opuszkami palców prawej dłoni zgłębienie dłoniowe lewej dłoni, zmień ręce. 
  9. Opłucz ręce pod bieżąca wodą, aby spływała ona w kierunku palców. 
  10. Osusz dłonie za pomocą jednorazowego ręcznika. 

Jeśli nie masz dostępu do bieżącej wody użyj preparatu alkoholowego. Nie wymaga on spłukiwania ani osuszania dłoni. W składzie preparatów do dezynfekcji rąk znajdują się zazwyczaj etanol, izopropanol, propanol. Oprócz substancji odkażającej w takich preparatach znajdziemy substancje pomocnicze, zapachowe czy nawilżające. Dostępne są w formie płynów, sprayów lub żeli. Ich zaletą jest szybkie działanie (w około 20-30 sekund).

Jakie składniki powinny zawierać żele antybakteryjne? 

Przede wszystkim warto wybierać te żele antybakteryjne, w których składzie jest dodatek substancji poprawiających stan skóry. 

Kwas hialuronowy 

Dzięki dodatkowi kwasu hialuronowego skóra dłoni zostaje dogłębnie nawilżona oraz przywrócone zostaje odpowiednie napięcie naskórka, dzięki czemu dłonie wyglądają młodziej. Kwas hialuronowy pobudza także produkcję kolagenu w skórze, dzięki czemu skóra jest elastyczna, ujędrniona i gładsza. 

Aloes 

Aloes wykazuje właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne, dzięki czemu potęguje działanie środków odkażających zawartych w żelach antybakteryjnych. Dodatkowo działa łagodząco, regenerująco oraz nawilżająco na skórę. Aloes ma właściwości wymiatające wolne rodniki (działa przeciwutleniająco), dzięki czemu spowalnia procesy starzeniowe w skórze. Wspomaga także regenerację wcześniej uszkodzonych komórek naskórka. 

Gliceryna 

Dodatek gliceryny w żelach antybakteryjnych łagodzi wysuszające właściwości alkoholi. Gliceryna zastosowana na dłonie tworzy warstwę ochronną i zapobiega utracie wody z komórek skóry. Wykazuje działanie zmiękczające zrogowacenia oraz łagodzi podrażnienia na skórze. Dzięki temu skóra staje się bardziej elastyczna i gładka. 

Pantenol 

Główną właściwością pantenolu jest jego działanie łagodzące podrażnienia oraz zaczerwienienia. Dodawany do żeli antybakteryjnych koi spierzchniętą skórę dłoni i tworzy na niej warstwę ochronną. Dodatkowo dzięki właściwościom głęboko nawilżającym zmiękcza oraz uelastycznia skórę.  

Witaminy A i E 

Dodatek tych dwóch witamin jest bardzo korzystny dla naszych dłoni podczas stosowania środków odkażających. Charakteryzują się one wysokimi właściwościami przeciwutleniającymi. Wymiatają wolne rodniki i regenerują naskórek. Witamina A wykazuje działanie wybielające przebarwienia powstałe na skutek uszkodzenia naskórka oraz działa wygładzająco. Z kolei witamina E działa odżywczo oraz chroni dłonie przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych.  


Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Żele antybakteryjne dla dzieci

Z uwagi na delikatną skórę dzieci producenci żeli antybakteryjnych przeznaczonych dla najmłodszych konstruują składy preparatów wedle potrzeb ich małych użytkowników.

W składzie żeli dezynfekujących dla dzieci mogą znajdować się:  

  • ekstrakt z aloesu,  
  • gliceryna,  
  • alantoina,  
  • witamina E,  
  • prowitamina B5, 
  • olej rycynowy, 
  • D-pantenol

Wymienione składniki mają za zadanie nawilżyć i ochronić delikatną skórę dziecięcych dłoni przed przesuszeniem i nadwrażliwością na obecny w żelach alkohol. Dodatkowo przed rozpoczęciem stosowania warto wykonać na dłoni dziecka próbę uczuleniową, nakładając odrobinę żelu. 

Oprócz składników pielęgnujących żele antybakteryjne dla dzieci często zawierają w składzie substancje zapachowe (uwaga alergicy!), które mają zachęcać dzieci do używania danego preparatu. Na rynku dostępne są żele dezynfekujące o zapachu brzoskwini, gumy balonowej, melona czy truskawek. Pojemności żeli antybakteryjnych dla dzieci są zazwyczaj mniejsze. Niektóre opakowania opisywanych preparatów zaopatrzone są w haczyki umożliwiające zawieszenie produktu na dziecięcym wózku lub plecaku.  

Żele antybakteryjne do rąk mają charakter podręcznej pomocy w utrzymaniu higieny i nie są produktami do codziennego użytku zamiast wody i delikatnego środka czystości! Do codziennej, domowej higieny rąk dzieci – tak samo jak w przypadku dorosłych – wystarczy bieżąca woda i mydło.  



Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Dezynfekcja, sterylizacja, antyseptyka, Katedra i zakład mikrobiologii Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. 
  • Zasady dekontaminacji wyrobów wielorazowego użytku w obszarze pozamedycznym Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH – Państwowy Instytut Badawczy.
Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę