Kategorie
Gemini.pl

Artykuły

X - Black Week
X - Nutricia Bebilon
X - Axobiotic
X - Inhalatory
20

Jak rzucić palenie w pięciu krokach?

Słuchaj artykułu

Kolejny raz podejmujesz decyzję o zerwaniu z nałogiem, a po kilku dniach sięgasz po papierosa? Przeczytaj poniższe wskazówki i dowiedz się, jak rzucić palenie – tym razem skutecznie.

Jak rzucić palenie w pięciu krokach?

1. Motywacja

Znajdź swoją własną motywację, skupiając się na korzyściach wynikających z rzucenia palenia. Wyobraź sobie siebie za 10 lat, bez problemu uzależnienia. Stwórz listę korzyści, zaczynając od tych, które pojawią się już dzisiaj.

Rzucenie palenia jest nie tylko najlepszą inwestycją w swoje zdrowie, ale również w urodę, samopoczucie, życie rodzinne i finanse.

Podziel korzyści na kategorie i obszary życiowe, w których niepalenie odegra znaczącą rolę. Zatrzymaj tę listę na chwile, w których Twoja motywacja będzie spadać.  

2. Analiza  

Przeanalizuj swoje nawyki związane z paleniem. Zastanów się, z których papierosów w ciągu dnia będzie Ci najtrudniej zrezygnować? Jakie sytuacje będą stanowić największe wyzwanie? Zaplanuj i zapisz strategie na te chwile. Wykorzystaj do tego swoje doświadczenia z poprzednich prób rzucania palenia. Jeśli ich nie masz, z innych doświadczeń, takich jak na przykład schudnięcie, odstawienie alkoholu czy inne zmiany stylu życia. Krótko mówiąc – rób to, co działa! 

Przeanalizuj również swoje przekonania i obawy. Jeśli masz w głowie cały „worek” przekonań, do czego niezbędne jest Ci palenie, zatrzymaj się na chwilę i pomyśl o każdym z nich. Zaznacz na skali od 1 do 5, jak bardzo powstrzymuje Cię ono przed podjęciem decyzji, a potem na tej samej skali, na ile jest ono prawdziwe. Spróbuj się z nimi rozprawić – jeśli nie jesteś czegoś pewien, poproś o pomoc bliskich lub specjalistę.  

3. Fachowa pomoc  

Farmakoterapia  

Uzależnienie od tytoniu to choroba. Podobnie jak w każdej chorobie, również tutaj możesz zastosować leki, które zwiększą Twoją szansę na skuteczne rzucenie palenia nawet czterokrotnie. Jak zatem skorzystać z osiągnięć medycyny, aby pomóc sobie rzucić palenie? W każdej aptece bez recepty możesz kupić Nikotynową Terapię Zastępczą, tj. terapeutyczną nikotynę w postaci gum, tabletek, plastrów czy sprayu. Przyjmowanie terapeutycznej nikotyny zmniejsza intensywność objawów zespołu odstawienia, które na ogół znacząco utrudniają odchodzenie od nałogu.

Jakie to objawy? 

  • zwiększona drażliwość,  
  • kłopoty ze snem,  
  • niepokój,  
  • problemy z koncentracją. 

Pomocne w rzucaniu palenia
Ciesz się darmową dostawą przy zakupie wybranych produktów!

Rzucanie palenia to proces. Nikotynową Terapię zastępczą przyjmuje się przez około 3 miesiące. Tyle potrzebuje organizm, aby poradzić sobie z fizycznym brakiem nikotyny. W tym czasie, stopniowo zmniejszając dawkę przyjmowanej nikotyny, możesz wypracowywać nowe nawyki i nauczyć się żyć bez papierosa. Innym lekiem dostępnym bez recepty jest cytyzyna w postaci tabletek.   

Niestety w uzależnienie uwikłana jest również sfera emocjonalna (palimy pod wpływem różnych emocji) i społeczna (palimy w określonych sytuacjach i z określonymi osobami), dlatego same leki często nie wystarczają. W przypadku uzależnień nie istnieją żadne „cudowne pastylki”, które rzucą za nas palenie. Zawsze potrzebna jest również motywacja i gotowość do podjęcia wysiłku.

Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym 

To miejsce, w którym anonimowo, przez telefon, w wygodnej dla siebie porze uzyskasz fachową pomoc i informację na temat rzucania palenia. Wystarczy zadzwonić pod nr 801 108 108 lub 22 211 80 15 (z telefonów komórkowych).  

Dietetyk lub psycholog 

Jeśli obawiasz się przytycia po rzuceniu palenia, możesz skonsultować się z dietetykiem. W ramach Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej w Centrum Dietetycznym Online (www.ncez.pl) można bezpłatnie zasięgnąć porady żywieniowej. Jeśli natomiast boisz się, jak poradzisz sobie z napięciem bez papierosa, skorzystaj z porady psychologa lub rzetelnych źródeł w internecie. 

4. Nagrody

Rzucenie palenia to duże wyzwanie. Doceniaj siebie za to i nagradzaj. Możesz np. odkładać pieniądze, których nie wydajesz na papierosy, na osobne subkonto. Po upływie pół roku możesz uzbierać w ten sposób nawet kilka tysięcy zł. Następnie zastanów się, co sprawi Ci największą przyjemność i w nagrodę za wytrwałość nagradzaj się regularnie.  

5. Wyrozumiałość

Rzucanie palenia to proces, a nawroty do palenia są jego częścią. Nie pozwól jednak, aby pojedyncze wpadki stały się nawrotem. Najważniejsze to trwać w procesie i nie poddawać się.  

Przeczytaj również:
Jak e-papierosy wpływają na zdrowie?


Źródła
Zwiń
Rozwiń
  • Konsensus dotyczący rozpoznawania i leczenia zespołu uzależnienia od tytoniu, Gazeta Lekarska, 2008.  
  • Postępowanie u chorych uzależnionych od tytoniu – podsumowanie wytycznych American College of Cardiology, 2018, Med. Prakt., 2019; 10.  
  • https://ncez.pl/ 
  1. 17 czerwca 2022, 14:50
    Anonim

    39 lat temu przestałem palić. Osiągnąłem to starając się zrozumieć o co w tym paleniu chodzi. To co zauważyłem zastosowałem i z dniem z którym miałem przestać palić przestałem palić. To co zauważyłem wytworzyło argumentację która pomogła przejść przez te pierwsze miesiące ale też obowiązuje ona do dziś a nawet będzie ona obowiązywać już zawsze. Prosicie o komentarz to piszę go a konkretnie dlatego, że przez te 39 lat ciągle byłem ciekaw jaki jest stan orientacji- również nauki-co do przyczyn palenia i ciągle stwierdzam, że-również nauka-nie orientuje się w tej sprawie do wystarczającego stopnia. Najważniejszym momentem dla pełnego zorientowania się o co w paleniu (i w piciu alkoholu) chodzi jest to do czego dochodzi po wprowadzeniu nikotyny czy alkoholu do organizmu. Niestety mimo, że napisano na ten temat tony, to do czego dochodzi jest nadal nieznane. Trzeba tu powiedzieć, że ma to kapitalne znaczenie zarówno dla likwidacji palenia jak i jego całkowitego wyeliminowania. Pozdrawiam.

Masz pytanie, szukasz porady?
Jeśli szukasz darmowej porady w zakresie zdrowia oraz przyjmowania leków lub suplementów diety, chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.
Zapytaj farmaceutę