Czy istnieje idealny lek na stres?
Stres to pojęcie znane niemal każdemu. Ciągły bieg, by zdążyć ze wszystkimi zadaniami na czas. Natłok obowiązków w pracy, gdy doba ciągle ma tylko 24 godziny. Powtarzając taki schemat działania każdego dnia, tkwimy w błędnym kole i napędzamy stres jeszcze bardziej. Jak sobie poradzić ze stanem ciągłego napięcia?
Czym jest stres przewlekły?
Długotrwały stres może prowadzić do stresu przewlekłego, który bardzo źle oddziałuje na nasz organizm. Duża część osób nie zdaje sobie sprawy z powagi sytuacji – z tego, iż stres nie tylko istnieje w naszych głowach. On rozlewa swe działanie na cały nasz organizm. Jeśli jest to stres przewlekły, jego działanie jest bardzo niekorzystne. Towarzyszą mu następujące objawy:
- przyspieszone tętno,
- wzrost ciśnienia krwi,
- bóle głowy,
- bóle brzucha,
- ogólne osłabienie organizmu,
- spadek odporności,
- … a także wiele, wiele innych skutków, które prowadzą do ogólnego wyniszczenia organizmu.
Czy lek na stres istnieje?
Przepracowanie, natłok obowiązków i chroniczny, przewlekły stres dotykają coraz większą liczbę osób. Często wstydzimy się rozmawiać z bliskimi o naszych problemach ze stresem i szukamy leku na stres w Internecie. Skoro mamy tabletkę na ból głowy, nadciśnienie i cukrzycę, to dlaczego nie ma jeszcze skutecznej tabletki na stres? Takiej, która szybko i bezproblemowo zlikwiduje objawy, a my będziemy mogli spokojnie i bez nerwów kontynuować wykonywanie naszych zadań i obowiązków? Niestety, nie ma skutecznego leku na stres. Jak zatem sobie z nim poradzić?
Leki na receptę
Leki na receptę zmniejszające stres są z reguły substancjami psychotropowymi, które zażywane przewlekle w większości przypadków prowadzą do uzależnienia i tolerancji. Środki te silnie hamują odczuwanie stresu, jednak bez nich organizm radzi sobie jeszcze gorzej. Takie zjawisko napędza błędny schemat – zażywamy takie leki coraz częściej, ponieważ bez nich nie potrafimy już poprawnie funkcjonować. Dodatkowo każda kolejna dawka działa coraz słabiej, dlatego stosujemy coraz więcej leków. Jest to typowy efekt tolerancji. Bardzo łatwo w ten sposób wpędzamy się w silne uzależnienie. Takie środki obarczone są z reguły dużym ryzykiem, dlatego decyzja o ich ordynacji należy do lekarza psychiatry. Tylko lekarz jest uprawniony do przepisania tych leków i z reguły jest to poparte bardzo szczegółowym wywiadem czy też historią choroby.
Ziołowe leki i suplementy diety dostępne bez recepty
Preparaty dostępne bez recepty zawierają ziołowe składniki, które pomagają w sytuacjach napięcia i stresu. Są to tradycyjne produkty lecznicze, których działanie nie jest zazwyczaj silne, a efekty zależą od regularnego stosowania. Wiele osób uważa, iż takie preparaty nie działają, ponieważ ich działanie zazwyczaj nie jest doraźne. Pozytywne efekty zauważamy dopiero po upływie czasu. Leki te potrafią stłumić efekty stresu, a ich niewątpliwą zaletą tych produktów jest brak uzależniającego działania.
Wskazania do ich stosowania obejmują łagodne stany napięcia nerwowego oraz okresowe trudności w zasypianiu. W obrocie aptecznym istnieje wiele takich preparatów, zarówno w formie leku, jak i suplementu diety. Zdecydowana większość z nich zawiera w swoim składzie wyciągi z jednej lub kilku niżej wymienionych roślin:
- chmiel zwyczajny (Humulus lupulus),
- kozłek lekarski (Valeriana officinalis),
- melisa lekarska (Melissa officinalis),
- mięta pieprzowa (Mentha piperita),
- serdecznik pospolity (Leonurus cardiaca).
Odpowiednia dieta i suplementacja
Kluczem do sukcesu jest także prawidłowe odżywianie. Pamiętajmy, że odpowiednio zbilansowana i dostosowana do naszych potrzeb żywieniowych dieta jest niezbędna. Zwróć uwagę na swoje nawyki żywieniowe i przemyśl, czy są prawidłowe. Pomoc niosą dietetycy, którzy omówią Twój jadłospis i pomogą przygotować plan żywienia dopasowany do Twoich potrzeb.
Warto także przemyśleć suplementację składnikami, które są niezbędne w walce ze stresem, takimi jak:
Przeczytaj również:
Magnez – właściwości, niedobór i nadmiar
Czy warto suplementować witaminy z grupy B?
Witamina B12 – jak rozpoznać nadmiar i niedobór?
Znajdź swój lek na stres!
Świetnym lekiem na stres jest połączenie aktywności fizycznej z organizacją czasu. Jeżeli nie dajemy rady – spróbujmy zorganizować inaczej czas. Godzina dla siebie, na przykład przed pójściem spać, jako stała pora odprężenia, przyzwyczaja mózg do zwolnienia obrotów. Nasz umysł już na kilka godzin wcześniej przestawi się na myślenie: Dasz radę, a o zaplanowanej godzinie będziesz odpoczywał. Zwiększy to naszą energię i siłę, a godzina relaksu dla siebie znacznie odciąży organizm. Może to być czas poświęcony na czytanie książki, oglądanie ulubionego serialu czy słuchanie muzyki. Coś, co odciągnie nas myślami od ciągłej gonitwy.
Dorzućmy do tego jakąkolwiek aktywność fizyczną – na przykład w weekendy czy dni wolne od pracy. Warto też rozmawiać z bliskimi. Daje to poczucie komfortu psychicznego, który również bardzo wyraźnie zmniejsza stres. Taka mikstura, wspomagana (w razie potrzeby) przyjmowanym regularnie dobrym ziołowym preparatem, powinna przynieść ukojenie i ulgę od ciągłego stresu.
Podsumowując, idealny lek na stres nie istnieje – musisz wypracować go sam!
Przeczytaj również:
Zioła na stres – sposoby na łagodzenie nerwów
Zioła pomagające zwalczyć zmęczenie
Adaptogeny – substancje przywracające równowagę organizmu
Źródła:
- Janiec W., Kompendium Farmakologii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2015.
- Kohlmunzer S., Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji, wyd. V, PZWL, Warszawa 2013,
- Lamer-Zarawska E., Kowal-Gierczak B., Niedworok J., Fitoterapia i leki roślinne, wyd. I, PZWL, Warszawa 2012.
- Charakterystyka produktu leczniczego Tabletki uspokajające Labofarm tabletki
- Charakterystyka produktu leczniczego Valused NOC, 200 mg, tabletki powlekane
- Charakterystyka produktu leczniczego Persen forte, (87,5 mg + 17,5 mg + 17,5 mg), kapsułki twarde
- Charakterystyka produktu leczniczego Valerin max, 360 mg, tabletki powlekane